۵ نکته اساسی از منچستر سیتی گواردیولا

نگاهی به عملکرد منچستر سیتی تحت هدایت گواردیولا در اولین دیدار رسمی این مربی اسپانیایی در لیگ برتر انگلستان.

به گزارش رباط نیوز به نقل از وبسایت نود، از اولین بازی جان استونز برای آبی‌ها تا نیمکت نشینی جو هارت، ۵ نکته قابل تامل در اولین حضور رسمی گواردیولا به عنوان مربی سیتی.

مرد اسپانیایی مسابقات لیگ برتر را با پیروزی آغاز کرد، پیروزی که بسیارسخت به دست آمد. دوران گواردیولا در سیتی در حالی شروع شد که تنها ۴ دقیقه بعد از شروع بازی، سرجیو آگوئرو از روی نقطه پنالتی دروازه حریف را باز کرد اما بازی با گل جرمین دفو به تساوی کشیده شد ولی گل به خودی دقایق پایانی پدی مک نیر ۳ امتیاز بازی را به حساب سیتی واریز کرد. ۵ نکته مهم در این بازی قابل توجه بود:

دروازه‌بان اول تیم ملی انگلیس، انتخاب دوم مربی اسپانیایی (حداقل برای مدتی کوتاه)

جو هارت، با وجود اینکه فصل گذشته در ۳۵ دیدار لیگ برتر در ترکیب تیم مانوئل پیگرینی قرار گرفت، با حضور گواردیولا، به سرعت جای خود را به ویلی کابایه‌رو داد. جو هارتی که در تیم ملی اشتباهات فاحشی داشت، به نظر می رسد نیاز به تمرین بیشتری برای اثبات توانایی‌هایش به مربی جدید دارد. گواردیولا در ترکیب تیم‌های تحت هدایتش از دروازه‌بانانی استفاده کرده است که توانایی خوبی در بازی با پا داشته اند. او در توضیح اینکه چه نوع دروازه‌بانی مورد نظر او است در کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی گفت:

ما نیاز به دروازه بانی داریم که توانایی پخش توپ بالایی داشته باشد. جو یکی از بازیکنان ماست، او قابلیت‌های زیادی دارد ولی ما در زمان فعلی به حداکثر توانایی‌های او احتیاج داریم، نه ۶ یا ۷ ماه بعد.

با توجه به آمار بازی، کابایه‌رو با ثبت آماری برابر با ۸۰ درصد پاس صحیح بازی را به پایان برد، در حالیکه متوسط پای صحیح جو هارت در فصل گذشته ۵۲،۶ درصد بوده است، اما این تمام ماجرا نبوده است چراکه گواردیولا به نوع پاس‌هایی که توسط دروازه‌بان تیمش ارسال می‌شود هم توجه خاصی دارد. کابایه‌رو دروازه بان شوت گیری است و در مصاف های تک به تک عملکرد خوبی دارد با این حال جو هارت این فرصت را دارد تا با نشان دادن توانایی هایش به این مربی اسپانیایی، در دیدار انتخابی لیگ قهرمانان اروپا در سه شنبه شب به عنوان دروازه‌بان نخست آبی‌ها در ترکیب قرار بگیرد.

دیداری پیچیده برای استونز

با هزینه ۴۷،۵ میلیون پوندی که برای استونز صرف شد، او در اولین حضورش در ترکیب گواردیولا، زیر ذره بین اکثر رسانه‌ها بود. او در نیمه اول عملکرد درخشانی داشت، در زمان مورد نیاز تا خط نیمه جلو می آمد و در نقش دفاع پوششی نیز به خوبی عمل کرد با این حال در گل تساوی بخش ساندرلند یکی از مقصرین اصلی بود، او در حالیکه برای نزدیک شدن به رادول ۲۲ ساله محل استقرارش را ترک کرده بود، موقعیت مناسبی در اختیار جرمن دفو قرار داد تا این مهاجم با تجربه، با استفاده از اشتباه استونز و با پاس رادول گل تساوی تیمش را به ثمر برساند.

نقش اساسی استرلینگ در برنامه های پپ

یک ماه قبل، وقتی نولیتو به منچستر سیتی پیوست، نشریات انگلیسی از وجود مبارزه‌ای سخت بین این دو بازیکن برای حضور در پست بال چپ خبر میدادند در حالیکه در اولین دیدار فصل، هر دوی این بازیکنان در ترکیب اصلی سیتی قرار گرفتند و این استرلینگ بود که درخشید. بعد از فصلی نا امید کننده، این بازیکن انگلیسی با عملکرد خوبی که داشت، امیدهای زیادی را برای طرفداران سیتی به وجود آورده است، او موفق شد در دقیقه ۴ این دیدار، با تو سر توپی زیبا، پاتریک ون آنثولت را مجبور به دادن پنالتی کند و در ادامه بازی هم با فرارهای سریعش این مدافع ساندرلند را به زحمت انداخت. عملکرد درخشان استرلینگ باعث شد تا در پایان به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شود تا خبر از مبارزه ای جذاب بین بازیکنان پپ بدهد. با اینکه در پست جدیدش نیاز به پیشرفت زیادی، مخصوصا در ارسال‌هایش دارد، چراکه هیچ یک از ارسال‌هایش به مقصد نرسید، با این حال در اولین ۹۰ دقیقه ای که تحت نظر گواردیولا نشان داد، به نظر می‌رسد عملکرد درخشانی از او در فصل آتی شاهد باشیم.

حضور همیشگی گواردیولا در منطقه فنی

تا فصل قبل، عدم حضور مستمر پیگرینی در منطقه فنی به مسئله‌ای عادی تبدیل شده بود اما در اولین دیدار رسمی گواردیولا، همه چیز برعکس بود. در واقع این مربی اسپانیایی از محدوده فنی هم فراتر می رفت و تا حد امکان به خطوط اطراف زمین نزدیک می‌شد. عکس العمل های او کنار زمین و و شادی بی حد او بعد از گل به خودی پیروزی بخش مک نیر بیانگر نهایت رضایت او از این پیروزی سخت بود.

نقش کلیدی آگوئرو

اگر منچستر سیتی بخواهد در فصل پیش رو به موفقیت برسد، نیاز به آمادگی سرجیو آگوئرو دارند، او در دقایق ابتدایی این دیدار عملکرد فوق العاده ای داشت و ضربه پنالتی او، اولین گل فصل را برای آبی‌های منچستر به ارمغان آورد. اما نکته مهم این است که این مهاجم آرژانتینی نتوانست به گل دیگری دست یابد و در ۵ شوتی که به سمت دروازه روانه کرد، تنها یکی از آنها در چارچوب دروازه بود، سیتی گل تساوی بخش دفو، هزینه سنگینی برای این شوت‌های خارج چارچوب داد. اما بدون در نظر گرفتن دقت پایین شوت زنی، او یکی از نقاط قوت منچستر سیتی در خط حمله بود که مشکلات زیادی را برای خط دفاع ساندرلند ایجاد کرد. در نهایت به نظر می‌رسد آگوئرو فصل خوبی را پیش رو داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *