رئیس اداره دامپزشکی رباط کریم خبر داد: اجرای طرح پیشگیری از تب کریمه کنگو در رباط کریم

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان از اجرای طرح پیشگیری از تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در این دو شهرستان خبر داد.

به گزارش رباط نیوز به نقل از روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم ، بهزاد خدابخشی اظهار کرد: بیماری CCHF یا تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو به عنوان یکی از بیماری‌های مهم، کشنده و مشترک بین انسان و دام مطرح است .

وی بیان کرد: دام‌های مبتلا به این بیماری فاقد هرگونه علائم بالینی مشخص هستند، این بیماری به وسیله گزش کنه‌های آلوده یا از طریق تماس با بافت‌های آلوده دام مبتلا به انسان منتقل می‌شود .

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان‌ رباط کریم تصریح کرد: این بیماری در حالت پیشرفته با ایجاد خونریزی غیرقابل کنترل در بدن باعث مرگ فرد مبتلا خواهد شد و بسیار مهلک است .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این بیماری مهلک مشترک بین انسان و دام است، دامداران، کارکنان کشتارگاه‌ها و دامپزشکان بیشتر از دیگر اقشار جامعه در معرض خطر هستند، بنابراین رعایت اصول بهداشتی در هنگام کشتار نقش حیاتی در پیشگیری از این بیماری ایفا می‌کند .

خدابخشی گفت: اصلی‌ترین راهبرد برای پیشگیری و مبارزه با بیماری یادشده آموزش و سم‌پاشی دام‌ها و اماکن دامی است و در این راستا اداره دامپزشکی شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان از ابتدای سال جاری ضمن توزیع سم و انجام عملیات سم‌پاشی دام‌ها و اماکن دامی با برگزاری کلاس‌های آموزشی در کشتارگاه‌های زیر پوشش ضمن آشنایی گروه‌های هدف با بیماری، رعایت موارد بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، کلاه، عینک، چکمه و لباس کار مناسب توسط کارکنان کشتارگاه را به مورد اجرایی کرده است .

وی اظهار کرد: به تمام ساکنان شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان توصیه می‌شود گوشت قرمز مصرفی خود را از فروشگاه‌های مجاز و دارای مهر و برچسب دامپزشکی تهیه کنند .

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان‌ رباط کریم در پایان متذکر شد: همچنین به‌منظور جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام، اداره دامپزشکی شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان با شماره تلفن‌های ۰۲۱۵۶۴۱۴۹۴۱ و ۰۲۱۵۶۴۹۴۱۵۹ آماده دریافت گزارش‌های همشهریان گرامی خواهد بود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *