۲ شهید دانش‌آموز شاخص امسال+تصاویر

حسینعلی عالی و محبوبه دانش آشتیانی به عنوان ۲ شهید شاخص دانش‌آموز در سال ۱۳۹۳ معرفی شدند.

به گزارش رباط نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، سازمان بسیج دانش‌آموزی امسال حسینعلی عالی و محبوبه دانش آشتیانی را به عنوان ۲ شهید شاخص سال ۱۳۹۳ معرفی کردند.

محبوبه دانش آشتیانی متولد دوم بهمن سال ۱۳۴۰ در تهران بود؛ وی دانش‌آموز پایه سوم دبیرستان رشته ریاضی بود.

شهیده دانش همیشه در مسائل درسی ممتاز بود و با آنکه هفده سال بیشتر نداشت، معارف اسلامی را خوب می‌شناخت، قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را بسیار مطالعه می‌کرد و با تفاسیر هم آشنا بود.

هم‏گام با حال و هوای دوران انقلاب از رشد سیاسی اعتقادی و مطالعاتی قوی برخوردار بود و ذهن خلاق و جست‏وجوگرش به‏ خوبی پرورش یافت؛ در انجمن اسلامی بسیار فعال بود و به کارهای فرهنگی نیز می‌پرداخت، او پایین‌تر از خیابان سیروس، کتابخانه‌ای را اداره می‌کرد و برای بچه‌های محروم جنوب شهر کتاب می‌برد و پای درددل آنها می‌نشست.

در راهپیمایی، پخش کتب و اعلامیه، دیوارنویسی و …، مشوق و نیز مدیر و برنامه‌ریز بود و در نهایت ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ در میدان ژاله سابق به شهادت رسید.

پدرش، غلامرضا دانش آشتیانی، نماینده آشتیان و تفرش در مجلس شورای اسلامی، معلم و روحانی فهیم، وارسته، فرهنگی، مؤمن و روشنفکری بود که در فاجعه ۷ تیر به شهادت رسید.

* شهید دانش‌آموزی که مسئول محور و فرمانده اطلاعات عملیات لشکر ثارالله بود

حسینعلی عالی متولد دوم تیرماه ۱۳۴۶ در روستای جهانگیر از توابع سیستان و بلوچستان بود.

وی در زمان شهادت در سال چهارم دبیرستان درس می‌خواند؛ علاقه‌مندی او به تحصیل بسیار زیاد بود، به طوری‌ که همزمان با ورود به جبهه به تحصیل هم مشغول بود.

از سال‌های ۶۱ تا ۶۵ در عملیات‌های کربلای ۱، ۴، ۵ و والفجر ۶ حضور داشت و جانباز شیمیایی نیز بود؛ او مسئول محور و فرمانده اطلاعات عملیات لشکر ثارالله بود.

در عملیات کربلای ۵ از دو محور عملیات صورت پذیرفت که فقط یک محور به موفقیت رسید آن هم محوری که شهید عالی فرمانده آن بود؛ شهید وقتی مشاهده کرد که این محور هم نزدیک به شناسایی دشمن شده است، ایثارگرانه خود را بر روی سیم خاردار انداخته و از بقیه رزمندگان خواست که از روی او عبور کنند؛ در همین حال گلوله‌ای از کتفش وارد قلب شد و به شهادت رسید.

اگر شجاعت شهیدعالی نبود، این عملیات به شکست می انجامید؛ آری او ۱۹ دی ماه سال ۶۵ در شلمچه به شهادت رسید.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *