گیلان پربارش‌ترین و سمنان کم‌بارش ترین استان‌های کشور

از ابتدای سال آبی (مهرماه گذشته )تاکنون، گیلان به عنوان پربارش ترین و سمنان به عنوان کم بارش ترین استان های کشور گزارش شده اند.

به گزارش رباط نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، استان گیلان با ۷۹۶ میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، عنوان پربارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

میزان بارش استان گیلان درمقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۱۲ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت یک درصد افزایش داشته است.
براساس این گزارش، استان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز پس از گیلان در جایگاه بعدی استان های پربارش کشور قرار گرفته اند.
از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان چهارمحال و بختیاری ۵۷۸ میلیمتر بارش رخ داده است و میزان بارش استان چهارمحال و بختیاری درمقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۱۳ درصد کاهش نشان می دهد.
همچنین از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون، در استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۶۷ میلیمتر بارندگی صورت گرفته که این میزان بارش در مقایسه با سال آبی مشابه گذشته ۱۲ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۹ درصد کاهش نشان می دهد.
سمنان نیز کم بارش ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده است.
حجم بارش های استان سمنان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۷۷ میلیمتر ثبت شده است.
میزان بارش استان سمنان درمقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۳۰ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۳۴ درصد کاهش نشان می دهد.
پس از این استان، یزد با ۸۲ میلیمتر و خراسان جنوبی با ۹۷ میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، دیگر استان های کم بارش کشور گزارش شده اند.
میزان بارش استان یزد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۹ درصد کاهش نشان می دهد.
براساس این گزارش، میزان بارش استان خراسان جنوبی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۴ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۵ درصد کاهش نشان می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *