رییس اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم و بهارستان خبر داد:

کشف و ضبط ۱۴ تن کله پاچه غیر بهداشتی در رباط کریم

رییس اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم و بهارستان گفت: طی همکاری این اداره با پلیس آگاهی شهرستان رباط کریم ۱۴ تن کله پاچه غیر بهداشتی در یک سردخانه کشف و ضبط شد که این‌ها بدون تاریخ تولید و هویت مشخص بودند.

به گزارش خبرنگار ما، رییس اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم و بهارستان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: سربازان گمنام عرصه بهداشت و درمان دامی دامپزشکان هستند اگر یک دامپزشک خطایی در بازدیدها داشته باشد و لاشه ای که باید حذف می شد را نادیده بگیرید شاید تعداد زیادی بیماری شوند اما یک پزشک تنها با جان یک انسان مواجه است.

وی تاکید کرد: دامپزشک در سفره روزانه مردم حضور دارد. فرآورده های دامی مثل تخم مرغ ماهی گوشت و … تنها با نظارت بر سفره های مردم می آید.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم ادامه داد: دامپزشکان باعث افزایش تولیدات دامی و پایدار هستند. این نیروها در اقتصاد مقاومتی اثرگذار بوده و به سالم سازی تولیدات کمک می کنند.

رییس اداره دامپزشکی شهرستانهای رباط کریم و بهارستان در ادامه تأکید کرد: نباید ییماری های دامی محرمانه دانسته شود چرا که این سبب می شود تا ما نتوانیم در کنترل بیماری اثرگذار بوده و در نهایت به کمبود این کالاها منجر می شود.

سلوکانه ادامه داد: در شهرستان رباط کریم در دو سال گذشته هیچ گزارشی از بیماری تب برفکی نداشته ایم و درشش ماه نخست سال ۳۶ هزار واکسیناسیون تب برفکی را داشته ایم.

وی با بیان اینکه دانپزشکی به هیچ عنوان مانع تولید و اشتغال نیست، عنوان کرد: شاید برخی ها تصور کنند که ما جلوی کار آنها را می گیریم اما باید دانست سلامت و بهداشت مردم خط قرمز هستند.

دکتر سلوکانه در پاسخ به این سوال که آیا نظارتهای شرعی بر کشتار دام و طیور صورت می گیرد، ابراز کرد: در تمامی کشتارها ناظر روحانی مستقر حضور دارند و بر مسائل شرعی اعم از قبله و … نظارت می کنند.

وی با اعلام این موضوع که نظارت بر بسیاری بیماری ها قبل از کشتار صورت می گیرد خاطرنشان کرد: اگر بیماری در دام و طیور دیده شود اجازه کشتار نمی دهیم. در ۶ ماهه گذشته حدود۸ تن در کشتارگاه ها لاشه حذفی و معدومی داشته ایم که منشا الودگی و بیماری به شمار می آمد.

وی تأکید کرد: در مجموع دو کشتارگاه دام در شهرستان رباط کریم فعالیت می کنند و بهارستان کشتارگاه ندارد چرا که باید فضای مناسب برای حریم کشتارگاه ها وجود داشته باشد.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان رباط کریم ادامه داد: در حال حاضر حدود ۱۴هزار رأس جمعیتی گاوی و ۲۲ هزار گوسفند و بز در شهرستان رباط کریم داریم که این رقم به نسبت سال گذشته روند کاهشی داشته است.

دکتر سلوکانه در بخش دیگری از این نشست خبری به اکیپ ها و تعداد نیروهای این اداره اشاره کرد و گفت: در مجموع دو شهرستان رباط کریم و بهارستان ۸ نیروی اداری دارد که باید کار نظارت و تمام امورات اداری را انجام دهند، حقیقتا این تعداد نیرو برای دو شهرستان پرجمعیت رباط کریم و بهارستان ناکافی است.

وی ابراز کرد: کشتارگاه ها را مجبور کرده ایم که گوشت ها را پس از کشتار در سردخانه نگهداری کنند تا اگر ویروسی نیز وجود داشته باشد از بین برود،اگر یک جگر را بلافاصله پس از کشتار مصرف کنید احتمال ویروسی شدن افراد وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مرغداری از هورمون در مرغ ها استفاده می کنند، تصریح کرد: تنها مرغ ها آنتی بیوتیک دارند و پیش از کشتار انتی بیوتیک آنها قطع می شود تا افراد بیمار نشوند و مردم هیچ گونه نگرانی درباره آنتی بیوتیک و هورمون نداشته باشند.

وی ضمن توصیه ای به مردم خواستار عدم خرید گوشت از دست فروشان و دوره گردها شد و بیان کرد: خرید گوشت از دست فروش ها ممنوع است و اینها مرغ های تخم گذار سن بالا که قابلیت تخم گذاری و گوشت خوردن نداشته باشد را می آورند و به فروش می رسانند.

دکتر سلوکانه گفت: ما رستورانها را پایش کردیم و برخی ها از سنگدان‌ها استفاده می کنند.

رییس اداره دامپزشکی شهرستانهای رباط کریم و بهارستان در بخش پایانی این نشست خبری از کشف و ضبط ۱۴تن کله پاچه در شهرستان رباط کریم خبر داد و تصریح کرد: طی همکاری این اداره با پلیس آگاهی شهرستان رباط کریم ۱۴ تن کله پاچه غیر بهداشتی در یک سردخانه کشف و ضبط شد که این‌ها بدون تاریخ تولید و هویت مشخص بودند.

وی خاطرنشان کرد: با انجام آزمایشات بر روی این مواد غذایی مشخص شد که غیر قابل مصرف بوده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *