کشاورزی بدون آب در روستاهای رباط کریم +تصاویر و فیلم

چندسالی است که شرایط جوی به گونه ای شده که آب به زمین های زراعت نمی رسد و باغ ها تشنه و تشنه تر می شوند و آن طرف تر نیز کشاورزان خسته ای هستند که دسترنج یکساله اش کفاف چندماه خرج زندگی این روزها را نمی دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رباط نیوز، کشاورزی یکی از قطب های پیشرفت در هر کشوری است و اساسا کلیدی است که می تواند قفل هر مشکل اقتصادی در کشور را باز کند.
اما چندسالی است که شرایط جوی به گونه ای شده که آب به زمین های زراعت نمی رسد و باغ ها تشنه و تشنه تر می شوند و آن طرف تر نیز کشاورزان خسته ای هستند که دسترنج یکساله اش کفاف چندماه خرج زندگی این روزها را نمی دهد.
رباط کریم یکی از آن شهرهایی است که در گذشته نه چندان دور، صاحب باغات و زمین های سرسبزی بوده که نام گرفتن دشت رباط کریم نیز به همین سبب بوده است. اما این شهر چندسالی است که حال و روز خوشی ندارد و ابرهای بهاری دیگر بر زمین های این شهر نمی بارند و سرسبزی دیروز جایش را به خشکی امروز داده است.
در این نابارانی ها شهر رباط کریم دیگر میرآبی ندارد که آب قنات‌ها را روانه باغ ها کرده و زمین‌های خشک و بی زبان را سیراب کند. روستای انجم اباد یکی از روستاهایی است که طی چندسال اخیر با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و کشاورزانش حال و روز خوشی ندارند.


باغات این روستا در اثر سامانه بارشی اخیر خسارت بسیاری دیده به طوری که ۹۰درصد از باغات انگور این روستا امسال محصولی نداشته و سر کشاورزان بی کلاه مانده است.


خبرنگار ما برای پیگیری های بیشتر در این باره به روستای انجم آباد سفر کرده و از نزدیک با کشاورزان صحبت کرده است.
رضا افشار کشاورز روستای انجم آباد رباط کریم گفت: کشاورزان این منطقه مشکلات بسیاری دارند و این روزها آبی برای کشت باغات و زمین های زراعی پیدا نمی شود.
وی با اشاره به سرمازدگی محصولات این روستا در سرمای اخیر ابراز کرد: می گویند می شود از سرمازدگی پیشگیری کرد اما حقیقتا نمی شود چندین لاستیک خودرو را سوزاند و هوای روستا را آلوده کرد.


افشار به موضوع پیگیری حق آبه کشاروزان روستا اشاره کرد و گفت: بیش از چهارماه است که باغات انجم آباد آبی به چشم ندیده و امروز حال و روز خوشی ندارند.
وی ادامه داد: سرمازدگی امسال متاسفانه خسارت ۱۰۰درصدی به باغ انگور ما زد و بیمه نیز به صورت ناچیز مبالغ کمی را پرداخت می کند.
این تلاشگر عرصه کشاورزی تاکید کرد: لازم است مسوولان همواره یار و یاور کشاورزان باشند تا ما نیز بتوانیم در روستا بمانیم.
داریوش الهیاری یکی دیگر از کشاورزان و باغداران روستای انجم آباد است، او نیز حکایت خشکی محصولات و سرمازدگی دست رنجش را این گونه روایت می کند: حدود ۲۰ هکتار زمین دارم اما به سبب نرسیدن آب کانال فردیس امسال محصولات خوبی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: باغات روستا در اثر سرمای اخیر به صورت ۱۰۰درصدی تخریب و تا دوسال آینده نمی توان آنها را احیا کرد.
وی ابراز کرد: اگر مسوولان نتوانند برای وضعیت کم آبی در روستاها چاره ای بیاندیشند به طور قطع کشاورزی را کنار می‌گذاریم.
علی افشار دبیر اجرایی نظام صنفی شهرستان رباط کریم گفت: متاسفانه سرما خسارتی بسیاری را بر بدنه باغات روستای انجم آباد به ویژه باغات انگور وارد کرده است.
وی گفت: این موجب نگرانی کشاورزان شده و می طلبد جهادکشاورزی، بانک کشاورزی و فرمانداری برنامه ای را در جهت حل مشکلات این قشر تلاش کنند.
افشار ابراز کرد: کانال اف سی ۵ کرج حدود پنج ماه است که خروجی در کانال نداشته و لازم است مسوولان مربوطه در این باره اقداماتی را انجام دهند.

کانال فردیس ۵ماه است که آب ندارد
در ادامه خبرنگار ما به سراغ علی مرادی دهیار روستای انجم آباد رباط کریم رفت، او نیز در این باره گفت: سرما زدگی در روستای انجم آباد سبب وارد شدن‌ خسارت به باغات انگور شد که این رقم را می توان ۹۰ تا ۱۰۰درصد تخمین زد.
وی افزود: اکثر کشاورزان روستا محصولاتشان را بیمه نکرده و باید ستاد بحران در این باره اقدامات لازم را اجرا کند.
وی با انتقاد از وضعیت بی آبی و عدم توجه مسوولان بالادستی نسبت به وضعیت کانال فردیس کرج؛ تصریح کرد: ۵ ماه است که این کانال هیچ آبی به خود ندیده و کشاورزان با نبود آب محصولاتشان را پرورش می دهند.


وی ادامه داد: باغات و مزارع کشاورزی روستا نیاز مبرمی به آب کانال دارند و لازم است پیگیری شود تا آب در کانال fc5 فردیس کرج جاری و زمین های کشاورزی جان دوباره بگیرند.

مرادی تأکید کرد: چاه های آب روستا تمام شده و امروز روستا با مشکل کم آبی شدیدی روبرو است و این می تواند باعث ناامیدی کشاورزان شود. متاسفانه حمایتی از کشاورزان نمی شود و باید این مشکلات حل شود.

گفتنی است شهرستان رباط کریم از سه کانال اف سی ۵ کرج، کانال نواب و محمدیه سیراب می شود که تاکنون این امر محقق نشده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.