کشاورزان رباط کریمی قربانی سوءمدیریت‌ها شده‌اند/ لزوم برخورد جدی با سوء استفاده کنندگان از کانال محمدیه

رباط کریم یکی از آن شهرستانهایی است که همواره چشم یاری یک قطره آب از کانالهای محمدیه، فردیس و نواب را داشته است اما انگار این موضوع مورد بی مهری‌های بسیاری قرار گرفته و امروز دیگر آبی در کانال‌های مذکور وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رباط نیوز، مشکل کم آبی در کشور امروزه تبدیل به یک چالش عظیم شده است، به طوری که کشاورزان دیگر توانی برای مقابله با کم آبی ندارند و منتظرند تا از جلسات مسئولان فکری ناب برای حل این مشکل بیرون آید.

در سالهایی که کشاورزان خشکسالی را با گوشت و استخوان‌شان درک کرده اند، رباط کریم یکی از آن شهرستانهایی است که همواره چشم یاری یک قطره آب از کانالهای محمدیه، فردیس و نواب را داشته است اما انگار این موضوع مورد بی مهری‌های بسیاری قرار گرفته و امروز دیگر آبی در کانال‌های مذکور وجود ندارد.

به همین خاطر امروز به میان چندین تن از کشاورزان شهرستان رباط کریم رفتیم که به تازگی به عضویت مکانی به نام «نظام صنفی کشاورزان رباط کریم» در آمده اند تا در قالب یک مکان مستقل بتوانند از حق آبه و دیگر حقوقشان دفاع کنند.

افشار، دبیر و مسئول نظام صنفی کشاورزان رباط کریم است که تا به امروز توانسته خدمات مطلوبی را به کشاورزان مظلوم رباط کریم اعطا کند.

او در این گفت وگو به برخی ازمشکلات این صنف پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از عمده ترین مشکلات بخش کشاورزی این است که آنها فاقد هرگونه بیمه درمانی و بازنشستگی هستند، از آنجا که کشاورزی ساعت مشخصی ندارد هیچ گاه بازرس تأمین اجتماعی نمی تواند آنها را یافت کند و به همین سبب اغلب آنها بدون بیمه هستند و مشکلات بسیاری دارند.

وی به مشکلات بخش کانال‌های آبی در شهرستان رباط کریم اشاره کرد و گفت: ما هنوز در میزان حق آبه در کانال محمدیه مشکلات بسیاری داریم، شهرستانهای بالادستی میزان بالاتری از آب کانال را برداشت می کنند و در عمل چیزی برای کشاورزان رباط کریمی نمی‌ماند، مسئولان رباط کریم باید این مشکلات را حل کنند چرا که کشاورزی شهرستان درحال فلج شدن است.

در ادامه یکی از کشاورزان رباط کریم به مشکلات کانال نواب اشاره و بیان کرد: این کانال تابستان‌ها به کشاورزان هیچ آبی را نمی رساند اما زمانی که آب کانال هیچ دردی از ما دوا نمی کند آب در کانال جاری می شود.

وی یادآور شد: از این آقایان که مسئول بی تدبیری در کانال نواب هستند شکایت کرده ایم که فرماندار نیز در جریان است اما هنوز کار به جایی نرسیده است.

یکی دیگر از کشاورزان  بیمه خسارت را از دیگر مشکلات بخش کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: هرساله باغات را بیمه می کنیم اما درصورت وارد شدن آفت به باغات، پایان شهریورماه باید پرداخت شود که این گونه نیست و دولت کم کاری می کند به طوری که ماه‌ها باید به انتظار نشست تا پول‌های خسارت واریز شود.

شایان ذکر است، عمده آب برای زمین‌های کشاورزی در رباط کریم از طریق کانال‌های محمدیه، نواب و فردیس تأمین می شود که این روزها نیز آنها دچار سوء مدیریت‌هایی شده اند و نتوانسته اند حق آبه کشاورزان را به درستی تأمین کنند از این رو از مسئولان رباط کریم انتظار می رود تا بتوانند حوزه کشاورزی رباط کریم را دوباره وارد چرخه طلایی دهه اخیر کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *