محسنی‌ اژه‌ای:

کسانی که رأی نیاوردند مانند سال ۸۸ شیرینی انتخابات را تلخ نکردند/ برخی به واسطه استفاده از وجوه دولتی برای تبلیغ و خرید رأی تفهیم اتهام شدند/ممنوع‌الخروجی و احضار برخی از مدیران بانک سرمایه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اشراف خیلی خوبی در خصوص برقراری امنیت داشتند و در نهایت با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه امنیت لازم برای برگزاری انتخابات برقرار شد.

به گزارش رباط نیوز به نقل از مشرق،حجت الاسلام محسنی اژه ای در صد و سیزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که صبح امروز به صورت فوق العاده برگزار شد ضمن تبریک حلول ماه رمضان اظهار داشت: فرارسیدن سالگرد رحلت حضرت امام و فرارسیدن ١۵ خرداد را گرامی می داریم.

وی در خصوص بحث انتخابات گفت: خوشبختانه در فرصت قانونی و مقرر شورای نگهبان صحت انتخابات را تایید کرد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: پیش از همه تشکر بسیار فراران از مردم دارم که با حضور حداکثری خود به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند، رهبر انقلاب همیشه بر این نکته تاکید کردند که هرکس نظام و انقلاب خود را دوست دارد پای صندوق رای بیاید که مردم هم لبیک گفتند.

اژه‌ای گفت: به سهم خود از مجریان و ناظران انتخابات و نیروهای امنیتی و انتظامی قدردانی می کنم. وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اشراف خوبی داشتند.

وی افزود: همچنین از نامزدهایی که رای نیاوردند و طرفدارانشان تشکر می کنم علی رغم نظر شورای نگهبان رفتار سال ٨٨ عده ای را تکرار نکردند و با قانون مداری نتیجه را پذیرفتندو حلاوت انتخابات باقی ماند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه در قبل انتخابات ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی تشکیل می شود که گزارشاتی که مطالعه کردم این ستاد در جلوگیری از تخلفات انتخاباتی موثر بوده است.

پاسخ قوه قضاییه به ۱۹۸ هزار فقره استعلام انتخاباتی/ وصول گزارش و شکایت از برخی مسئولان دولتی

الاسلام محسنی اژه ای  گفت: یکی از تکالیف مضاعف قوه قضاییه همکاری با دستگاه های امنیتی و انتظامی بود و علی رغم تلاش دشمنان مشکلی به وجود نیامد.

وی درباره موضوع استعلامات مربوط به برگزاری انتخابات نیز گفت: در این مدت قوه قضاییه ١٩٨هزار استعلام را پاسخ گفت.

اژه‌ای افزود: از این تعداد ١٩٧ هزار مربوط به نامزدهای شوراها و مابقی مربوط به ریاست جمهوری و میان دوره ی مجلس بوده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در قبل، حین و بعد انتخابات پرونده هایی تشکیل شده در مورد اینکه جرمی اتفاق افتاده است.

وی گفت: تا الان در مورد افرادی که پرونده برایشان تشکیل شده یک دسته ستاد نامزدها هستند، یک دسته هواداران نامزدها، برخی خود نامزدها هستند، یک دسته مجریان و ناظران انتخابات بوده اند که در حال رسیدگی است.

اژه‌ای گفت: در رابطه با برخی مسئولان دولتی هم گزارشات و شکایاتی رسیده که پیگیری می شود.

برخی به واسطه استفاده از وجوه دولتی برای تبلیغ و خرید رأی تفهیم اتهام شدند

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: اتهامات افرادی که مطرح است باید رسیدگی شود و دستگاه قضا حتما رسیدگی خواهد کرد.

وی افزود: عناوین اتهامی یک دسته کسانی هستند که اقداماتی علیه امنیت کشور داشته اند که مدعی العموم وارد می شود و آنها را پیگیری خواهد کرد.

اژه‌ای افزود: یک عده کسانی هم هستند که حق تبلیغات له یا علیه دیگری را نداشتند، کسانی که امکانات و وجوه دولتی را تصرف یا در جهت خرید رای اقدام کرده اند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: این افراد را به تدریج احضار کردند، در حال رسیدگی است، اتهامات تفهیم می شود.

آمار شکایت مشخص نیست/ تخلفات انتخاباتی از جرائم باید تفکیک شود

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد آمار شکایات اعلام کرد: تعدادی از این شکایات جرم نیست بلکه تخلف است که برای قوه قضاییه فرستاده‌اند و باید جرم از تخلف تفکیک شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: شورای نگهبان نیز اعلام کرده که باید مواردی به قوه قضاییه ارجاع شود پس بنابراین تعداد آنها افزوده خواهد شد و باید ما تمام مواردی را که به ما ارجاع شده تفکیک کنیم تا بدانیم کدام تخلف است و کدام جرم؛ همینک از بیان عدد آنها به همین دلیل معذورم.

وی افزود: باید در این زمینه همه عناوین مجرمانه نیز مشخص شود.

بانک مرکزی و وزارت خارجه در پرونده زنجانی همکاری محدودی با دستگاه قضا کردند

اژه ای در خصوص اظهار نظر رییس مجلس مبنی بر تعجیل دستگاه قضا در رسیدگی به پرونده مسئولان گفت: قوه قضاییه دوست دارد هر پرونده ای چه برای مسئولان چه غیر مسئولان که تشکیل می شود را زودتر به اتمام برساند اما برخی پرونده ها در بحث اثبات اتهام زمان بر است.

وی همچنین در خصوص دستگیری همدست جدید زنجانی و بازجویی از وی و تاثیر اعترافات وی در وضعیت زنجانی گفت: پرونده بابک زنجانی از جمله پرونده های سنگین بود که خیلی کار برد.

اژه‌ای گفت: اما به جهت حجم کار، عدم همکاری برخی متهمین و همکاری محدود بانک مرکزی و وزارت امور خارجه این موضوع کند پیش رفت.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: یکی از مسایلی که مورد توجه قوه قضاییه بود این بود که آیا اصلا این فرد پول دارد یا نه؟ بررسی هایی شد و مشخص شد پولی وجود ندارد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در مقطعی دولت اعلام کرد اگر متهم را در اختیار وزارت اطلاعات بگذارید ما کشف می کنیم، هم این متهم هم سه نفر دیگر در اختیار کامل وزارت اطلاعات قرار گرفتند تا مشخص شود می توانند پول را برگردانند یا نه که هنوز چیزی مشخص نشده است.

اژه‌ای گفت: مطالبی که متهم جدید گفته تاثیر آنچنانی در محکومیت های قبلی ندارد و اینکه در تخفیف حکم تاثیر داشته باشد ندارد.

احقاق حقوق مردم مهمترین هدف قوه قضاییه در قبال تعاونی‌ها و مؤسسات اعتباری و پولی

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در صد و سیزدهمین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درخصوص استمرار مشکلات موسسات مالی و اعتباری و عملکرد قوه قضاییه در قبال آنها، اعلام کرد: قوه قضاییه ۲ وظیفه مهم دارد؛ یکی رسیدگی به تظلمات و دیگری اجرای حقوق عامه و دفاع از حقوق مردم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در مورد تعاونی‌های اعتباری، مؤسسات اعتباری و پولی و بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی باید گفت که اولاً هیچکدام از آنها مربوط به قوه قضاییه نیست؛ بلکه مربوط به دولت، بانک مرکزی و بخش‌های دولت است که باید دید آنها چه اقداماتی انجام دهند تا مردم دچار مشکل نشوند.

وی افزود: در خصوص شرکت‌های تعاونی اعتباری وزارتخانه دولت مجوز آنها را صادر کرده و از این نوع شرکت‌ها تعداد زیادی هستند که به قوه قضاییه مربوط نیست.

این مقام ارشد قوه قضاییه افزود: این شرکت‌ها حق نداشتند خارج از حوزه فعالیت خود و اساسنامه، سپرده‌گذاری از مردم کنند اما نه وزارتخانه بر کار آنها نظارت کرد و نه بانک مرکزی؛ بانک مرکزی هم گفته چون من مجوز ندادم نظارت هم نمی‌کنم. با این حال مردم سپرده‌گذاری زیادی کرده‌اند.

اژه‌ای تصریح کرد: در مرحله اول که بیان کرد، قوه قضاییه مسئولیتی ندارد اما اگر از مرجع اصلی گزارشب آمد یا دادستان به عنوان مدعی‌العموم متوجه شد که فعل و انفعالاتی صورت گرفته که ممکن است برای مردم مشکلاتی پیش آید اینجا ممکن است قوه قضاییه از باب پیشگیری از وقوع جرم و دفاع از حقوق مردم وارد شود، مثل موسسه میزان که هیچ ربطی به قوه قضاییه ندارد و همچنین موسسه آرمان و ثامن‌الحجج.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص اقدامات قوه قضاییه در این خصوص اعلام کرد: قوه قضاییه هشدارهای لازم و مکرر را به بانک مرکزی و وزارتخانه‌های مختلف داده است که این شرکت‌ها می‌توانند منجر به مشکلاتی برای مردم شوند.

اژه‌ای ادامه داد: در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز قوه قضاییه نظرات خود را بیان کرد؛، همچنین در جلساتی با مجلس نیز آسیب‌شناسی این قضیه مطرح شد که همه اینها اقدامات پیشگیرانه بوده است.

وی تصریح کرد: تلاش قوه قضاییه با همکاری دولت و بانک مرکزی در اولین گام هنگامی که مردم با مشکل مواجه شدند این بود که مردم به حقشان برسند.

این مقام ارشد قوه قضاییه به موسسه ثامن‌الحجج اشاره کرد و گفت: موسسه ثامن‌الحجج نیز موسسه نبود بلکه یک شرکت تعاونی بود که با همکاری بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه کاری کردیم تا کمتر حقی از مردم ضایع شود.

وی گفت: قوه قضاییه تمام تلاش خود را می‌کند تا با کمک دولت و بانک مرکزی این اتفاقات رخ ندهد اما خود مردم نیز باید عنایت داشته باشند.

اژه‌ای خطاب به مردم گفت: باید مردم ببینند که اگر کسی پول سپرده‌ای از آنها می‌گیرد و سود بالایی در عوض پرداخت می‌کند چرا این سود را می‌پردازد؛ مردم وقتی قراردادی می‌بندند باید توجه داشته باشند که به چه کسی پول می‌دهند، با چه کسی شریک می‌شوند و چه نوع قراردادی می‌بندند.

قرار نیست اگر اتهامی متوجه کسی در دولت باشد رسیدگی نشود

حجت الاسلام محسنی اژه ای در صد و سیزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت: گفته می شود بحث پرونده دختر وزیر آموزش و پرورش فشار قوه قضاییه به دولت بوده است گفت: باید به دولت کمک کنیم تا مشکلات مردم مرتفع و شعار سال محقق شود.

وی افزود: قوه قضاییه صد در صد کمک کرده و از این به بعد هم کمک دولت خواهد کرد، برخی اجناس واقعا گران شده و به برخی اقشار فشار می آورد، باید از رکود خارج شویم، همه ما تلاش می کنیم دولت در جهت تولید و اشتغال موفق شود، ما بیش از حد خویشتن داری کردیم و قرار نیست اگر اتهامی متوجه کسی در دولت باشد رسیدگی نشود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه ممکن است اقدامی کند و فرد یا جناح روبرو از آن یک بهره برداری سیاسی کند اما این دیگر دست قوه قضاییه نیست.

وی در خصوص طرح الحاق سازمان ثبت اسناد به وزارت دادگستری گفت: هر چیزی که قانون شود ما ملتزم ترین افراد برای عمل به آن هستیم اما همیشه نظر کارشناسی خود را اعلام کردیم، دو بار بحث الحاق سارمان ثبت به وزارت دادگستری مطرح و از سوی شورای نگهبان رد شده از سوی دیگر اقدامات ثبت شبه قضایی است، در هر صورت اگر چیزی قانونی شود ما ملتزم به قانون هستیم.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص پرونده فروش و صادرات رایگان گاز به ترکیه گفت: فعلا قوه قضاییه ورود نکرده است و ابعاد آن حداقل برای من روشن نیست.

آخرین وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه/ ممنوع‌الخروجی و احضار برخی از مدیران بانک سرمایه

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در صد و سیزدهمین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و همچنین ممنوع‌الخروج شدن رئیس بانک سرمایه اظهارداشت: در خصوص رئیس بانک سرمایه که ممنوع الخروج شده باید بگویم رؤسای این بانک عوض شده‌اند و برخی از مدیران آن ممنوع‌الخروج و برخی نیز احضار شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه به ارتباط مستقیم پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه اشاره کرد و گفت: وضعیت این دو با هم تنیدگی و ارتباط مستقیم دارد.

وی اعلام کرد: پرونده هنوز به دادگاه نرفته و کسی که بدهکار عمده این بانک است قرار است بدهکاری خلاف قانونش را برگرداند؛ قول داده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه مفاصا حساب بیاورند و قبول کرده‌اند که هرچه بانک مرکزی در این باره گفته است، قبول کنند.

اژه‌ای افزود: می‌گویند به تعهدمان پایبند هستیم و حتی تعدادی از آنها بخشی از اموالشان را در اختیار قرار داده‌اند؛ به میزان اصل سرمایه اموال وجود دارد اما در مورد تأخیرها که بخش قابل توجهی است در حال بررسی هستند.

این مقام ارشد قوه قضاییه در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در مورد صندوق اطلاع خاصی ندارم؛ می‌گویند هر میزانی که اعضا سپرده  می‌گذاشتند دولت هم موظف بوده همان میزان را بپردازد. پول‌هایی که از صندوق برده بودند هنوز برگشت داده نشده است.

وی اعلام کرد: اگر در مرحله دادسرایی برگشت پول به نفع خودشان است و هرکدام اگر بتوانند تسویه کنند یقیناً به نفعشان بوده و در دادگاه ملاحظاتی برای آنها صورت می‌گیرد اما بدانند اگر حکم صادر شود کار سخت‌تر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *