چه کسانی محبوبترین بندگان خدا هستند؟

داوود علیه‏ السلام از پروردگار عزوجل پرسید: پروردگارا ! مرا از محبوب‏ترین بندگانت باخبر ساز. فرمود: قدرتمندی که به مردم رحم می‌‏کند و چنان برای مردم حکم می‏‌کند که برای خودش حکم می‏‌کند.

به گزارش رباط نیوز، داوود علیه‌ السلام از پروردگارش ـ عزّ وجلّ ـ پرسید : « … پروردگارا ! مرا از محبوب‌ترین بندگانت باخبر ساز» .

فرمود: «قدرتمندی که به مردم رحم می‌کند و چنان برای مردم حکم می‌کند که برای خودش حکم می‌کند ؛ و کسی که خداوند به او مالی بخشیده است . پس او در جهت رضایت خداوند و در راه فرمانبریِ خداوند ـ عزّ وجلّ ـ ، از آن خرج می‌نماید؛ و کسی که جوانی و نیرویش را در راه فرمانبری از خداوند ـ عزّ وجلّ ـ ، صرف می‌کند.

و کسی که به دلیل علاقه ‌اش به مسجد همواره دلش آنجا است و مردی که زنی زیبا را ببیند که خود را در اختیارش گذاشته است، امّا از ترس خدا او را واگذارد؛ و کسی که هرجا باشد ، می‌داند خدا با اوست. اینان، دل‌هایشان پاک، و کسب و کارشان پاکیزه است و به سبب جلال و عظمت من، یکدیگر را دوست می‌دارند. دیگران به وسیله آنان مرا یاد می‌کنند و با یادم ، آنان را یاد می‌نمایند.

متن حدیث:

الزهد لابن مبارک عن فضاله بن عبید:

إنَّ داودَ علیه‌السلام سَأَلَ رَبَّهُ عَزَّوجَلَّ : … یا رَبِّ ، أخبِرنی بِأَحِبّائِکَ مِن خَلقِکَ اُحِبَّهُم لَکَ؟

قالَ: ذو سُلطانٍ یَرحَمُ النّاسَ ، ویَحکُمُ لِلنّاسِ کَما یَحکُمُ لِنَفسِهِ ، ورَجُلٌ آتاهُ اللّه‌ُ مالاً فَهُوَ یُنفِقُ مِنهُ ابتِغاءَ وَجهِ اللّه‌ِ وفی طاعَهِ اللّه‌ِ عَزَّوجَلَّ ، ورَجُلٌ یُفنی شَبابَهُ وقُوَّتَهُ فی طاعَهِ اللّه‌ِ عَزَّوجَلَّ ،

ورَجُلٌ کانَ قَلبُهُ مُعَلَّقا فِی المَساجِدِ مِن حُبِّهِ إیّاها ، ورَجُلٌ لَقِیَ امرَأَهً حَسناءَفَأَمکَنَتهُ مِن‌نَفسِها فَتَرَکَها مِن‌خَشیَهِ اللّه‌ِ، ورَجُلٌ حَیثٌ کانَ یَعلَمُ أنَّ اللّه‌َ تَعالی مَعَهُ ، نَقِیَّهٌ قُلوبُهُم ، طَیِّبٌ کَسبُهُم ، یَتَحابّونَ بِجَلالی ، اُذکَرُ بِهِم ، ویُذکَرونَ بِذِکری . ورَجُلٌ فاضَت عَیناهُ مِن خَشیَهِ اللّه‌ِ عَزَّوجَلَّ.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *