پیامک آخر سهام عدالت برای تامین بودجه است

پیامک آخر سهام عدالت برای تامین بودجه است

سهام عدالت مانند یارانه‌ها که قرار بود ما را به عدالت اجتماعی نزدیک کند اما اکنون به بزرگ‌ترین عاملی برای عدم سرمایه‌گذاری بلند مدت در اقتصاد تبدیل شده است.

به گزارش رباط نیوز به نقل از تهران نیوز ، درآبان ماه سال ۱۳۸۵ رئیس جمهور وقت به منظور گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد، کاهش فقر و توزیع عادلانه ثروت دولت بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین را به اسم سهام عدالت به قشرهای کم‌درآمد جامعه فروخت.

این طرح تا دو سال آخر دولت دهم به صورت ناقص انجام می‌شد اما در دولت یازدهم به طور کلی سهام عدالت قطع شد تا جایی که دیگر سخنی از آن مطرح نمی‌شد تا اینکه در دوران انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم رنگ و لعاب تازه‌ای به خود گرفت و دست مایه تبلیغات برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری شد.

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس دولتی است که برای هر نفر مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است و طبق قانون، دولت باید سهام عدالت را از ابتدای سال ۹۵ آزاد می‌کرد اما تنها پیامک‌های سازمان خصوصی سازی دست مردم را گرفت.

در اواسط دی ماه سال ۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از ۶۰ شرکت حاضر در سبد سهام را ۱۹۹ هزار و ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد. بعلاوه سود مصوب مجمع عمومی شرکت‌ها در این مدت ۳۰۹ هزارو ۵۷۴ میلیارد ریال و همچنین مشارکت  در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ۵۱ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال و مانده طلب سود از شرکت‌ها ۵۸ هزار و ۷۸۸ میلیارد ریال بوده است.

دولت یازدهم در ابتدای راه از اجرای شدن طرح سهام عدالت خودداری می‌کرند اما در آستانه انتخابات به یکباره از سامانه سهام عدالت رونمایی شد و قرار بر این شد که بعد از ثبت‌نام در این سامانه حق مردم واریز شود.

پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی در اواخر فروردین ماه و نزدیک انتخابات از برنامه جدید دولت برای واریز سود سهام عدالت خبر داد و اعلام کرد که مردم شماره حساب خود را بابت دریافت سود به دولت اعلام کنند.

در همین رابطه پیامک‌های از سوی سازمان خصوصی سازی جهت ثبت‌نام و اعلام شماره حساب برای مردم ارسال شد.

طبق اعلام رئیس سازمان خصوصی سازی که مجری طرح سهام عدالت هم است، از تاریخ ۳۰ فروردین ماه جاری(نیمه شب سه شنبه) سامانه سهام عدالت samanese.ir پاسخگوی مشمولان است که در گذشته مشمولان وارد سایت شده و صورتحساب و قبض دریافت کرده اند. البته از این پس به غیر از آن، مشمولان باید شماره شبا بانکی خود و شماره تلفن همراه را در سامانه ثبت نمایند. در این مرحله هر شخص باید به نام خود و نه به نام سرپرست خانوار حسابی نزد بانک‌ها و موسسات ذکر شده داشته باشد تا در وقت مناسب، سود سهام فقط به حساب خود مشمولان واریز خواهد شد.

سازمان خصوصی سازی در پیامکی جدید به صاحبان سهام عدالت اعلام کرد، مهلت واریز نقدی جهت تسویه مانده ارزش سهام عدالت تا پایان مهر ماه تمدید شد.

سازمان خصوصی‌سازی در حالی مهلت واریز مابه‌التفاوت سهام عدالت را برای رسیدن به سقف یک میلیون تومانی تمدید کرد که معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه روز دوشنبه گذشته شورای عالی اصل ۴۴ پیشنهاد برای تمدید مهلت واریزی مابه‌التفاوت برای تکمیل سقف یک میلیون‌تومانی سهام عدالت را داد که این موضوع از سوی رئیس سازمان خصوصی‌سازی تصویب شد. بر این اساس، سازمان خصوصی‌سازی مهلت شش ماهه‌ای را برای تکمیل مابه‌التفاوت سهم دارندگان سهام عدالت تعیین کرده بود که این مدت در پایان شهریور ماه سال جاری به اتمام رسید.

تنها دو دهک پایینی جامعه تمامی یک میلیون تومان سهام عدالت را داشته و مابقی حدود ۵۳۰ هزار تومان دارایی از محل این سهم داشته و باید در صورت تمایل برای دریافت سود کاملی که حدود ۱۵۰ هزار تومان برآورد شده، مابقی این رقم یعنی ۴۷۰ هزار تومان را پرداخت کنند.

به این ترتیب این مهلت تکمیل و واریز ۴۷۰ هزار تومان، تا پایان شهریورماه بود که بنا به درخواست اسحاق جهانگیری، این مهلت یک ماه دیگر نیز تمدید شد.

 واریز نقدی وجه تسویه مانده ارزش سهام عدالت کاملاً اختیاری است و مردم هیچ الزامی برای پرداخت این پول ندارند.

تعداد دریافت کنندگان صورتحساب سهام عدالت ۴۹ میلیون ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر مشمول اعلام شده است که بنابه گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی تیرماه سال ۹۶ سود شرکت های سهام عدالت هر چقدر که باشد بین مشمولان توزیع خواهد شد، اما هیچ خبری از سود سهام عدالت نیست.

 

تا سال آینده پیامدهای منفی پرداخت سهام عدالت مشخص می‌شود

دکتر پیمان مولوی عضو پیوسته انجمن حسابداری ایران و انجمن اقتصاددانان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز در خصوص واگذاری سهام عدالت گفت: سود سهام عدالت برای نزدیک شدن جامعه به عدالت اجتماعی بود تا با پرداخت سود به اقشار کم‌درآمد، فاصله دهک‌های اجتماعی را کاهش دهند.

مولوی افزود: شرکت‌های ما در موقعیتی قرار می‌گیرند به‌نام سهام عدالت و به جای اینکه در طولانی مدت به نفع مملکت و مردم باشند در نهایت پتانسیل رشد پایداری شرکت‌ها را کاهش می‌دهند.

وی تصریح کرد: به خاطر اینکه وعده‌های داده شده برای پرداخت سهام عدالت برداشت سود و سود تقسیمی(سود تقسیمی سودی است که از درآمدهای شرکت بین سهامداران توزیع می‌شود) زیاد خواهد شد و زمانی که برداشت سود تقسیمی زیاد شود رشد پتانسیل شرکت محدود خواهد شد.

کارشناس سرمایه‌گذاری بیان کرد: زمانی که کانون بازنشستگی، صندوق‌ها ذخیره اجتماعی کشور و بانک‌ها دیگر ابر چالش هستند آیا انتظار داریم سهام عدالت کارآمد باشد؟

مولوی با بیان اینکه تاثیرات پرداخت سهام عدالت به زودی مشخص می‌شود اظهار کرد: تا زمانی خبرگان و مدیران به صورت حرفه ای کنترل سرمایه گذاری و سبد دارایی را انجام ندهند سهام عدالت به موفقیت نمی‌رسد، و این سوال که آیا در بحث کلان سهام عدالت به موفقیت می‌رسد یا نه؟ پاسخ آن زمان زیادی نمی‌برد و تا یکسال آینده مشخص می‌شود.

عضو انجمن اقتصاددانان در مورد اینکه چرا دولت با وجود ضرری که این طرح به اقتصاد کشور می‌زند اسرار به ادامه آن دارد گفت: زمانی که یک تصمیم اشتباه گرفته می‌شود این تلقی در همه افراد جامعه به خصوص اقشار ضعیف ایجاد می‌کند که برای این مبلغ برنامه‌ریزی کند به همین خاطر دولت مجبور می‌گردد که بین تصمیم سیاسی و اقتصادی یکی را انتخاب کند.

وی عنوان کرد: سهام عدالت مانند یارانه‌ها که قرار بود ما را به عدالت اجتماعی نزدیک کند اما اکنون به بزرگ‌ترین عاملی برای عدم سرمایه‌گذاری بلند مدت در اقتصاد تبدیل شده است می‌ماند.

مولوی عدم مدیریت حرفه‌ای در بحث سهام عدالت را مهم‌ترین چالش در این طرح عنوان کرد.

پیامک دولت جهت سهام عدالت به منظور تامین سرمایه است

دکتر محمدرضا آرام بنیار مدیر عامل شرکت تامین سرمایه امین و کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز در خصوص پرداخت سهام عدالت گفت: سهام عدالت با اهداف توزیع عادلانه ثروت در کشورهای مختلف همچون روسیه، شیلی و غیره صورت گرفته که تجربه موفقی از لحاظ اقتصادی نبود، در ایران نیز به خاطر درست اجرا نشدن ناموفق بود.

آرام افزود: برای موثر شدن سهام عدالت در اقتصاد کشور شرکت‌های عام سهام عدالت باید در بورس پذیرفته شود تا سرمایه‌گذاران که مردم هستند بتوانند در بورس خرید و فروش کنند.

وی تصریح کرد: مدیران شرکت‌های سهام عدالت باید توسط مردم انتخاب شوند نه اینکه دولت مدیرانی در راس این مجموعه‌ها قرار دهد.

آرام خاطرنشان کرد: باید اجازه دهند تا سهام عدالت توسط مردم در بورس خرید و فروش کرد که البته در این امر باید نظارت و کنترل زیادی صورت بگیرد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص پیامکی مبنی بر واریز مقداری پول به منظور دریافت مابه التفاوت سود سهام عدالت توسط متقاضیان بیان کرد: عملا قوانینی وجود ندارد که پولی توسط مردم  برای سهام عدالت پرداخت شود، اما ممکن است که این مبلغ درخواستی به منظور تامین بودجه ۱۰ساله این طرح باشد.

شایان ذکر است که بنا به گزارشات منتشر شده پرداخت سهام عدالت منوط به امضای ریاست جمهوری است که هنوز صورت نگرفته است.

اصولا سهام عدالت بخاطر این بوده که بی‌عدالتی های جامعه پایان یابد و مسئولین نفس راحتی بکشند. مشکل اساسی مردم همان سهام عدالت است که بوسیله آن قرار است در آینده بسیار نزدیک تمام مشکلات زندگی ما حل شود. برگه های کاغذی سهام عدالت، دردسر نگهداری و ضرر آن برای خانواده هایی که هیچ سند و اوراق بهاداری نداشته‌اند و ندارند بیش از سود کل سهام عدالت تا حالا بوده، محل نگهداری برگه‌های سهام عدالت، روی سقف کمدها؛ زیر فرش‌ها؛ در گاوصندوق اداره فامیل‌هایی است که باید به امید پرداخت این مقدار پول شب و روز در میدان بازی دولت بچرخند. مردم نیازمندی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند هر باره با تصمیم جدید دولت برای سهام عدالت با صرف هزینه بالا باید به مرکز شهر بیایند تا جهت رفع مشکل جدیدی که دولت برای آن‌ها ایجاد کرده اقدام کنند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *