پاسخ به ادعای غیرقانونی بودنِ مراسم تحلیف

غلامحسین الهام، از حقوقدانان سابق شورای نگهبان و سخنگوی دولت احمدی‌نژاد مراسم تحلیف دیروز رئیس‌جمهور را مخدوش دانست؛ چراکه فقهای شورای نگهبان در مراسم حاضر نبودند.

به گزارش رباط نیوز، غلامحسین الهام، از حقوقدانان سابق شورای نگهبان و سخنگوی دولت احمدی‌نژاد مراسم تحلیف دیروز رئیس‌جمهور را مخدوش دانست؛ چراکه فقهای شورای نگهبان در مراسم حاضر نبودند.

در همین رابطه نجات‌‍الله ابراهیمیان عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: احتمالا تصاویر آقای الهام را به اشتباه انداخته است چون همه اعضای شورای نگهبان یکجا ننشسته بودند و ۸ نفر از اعضا شورای نگهبان در مراسم حاضر بودند.

سخنگوی سابق شورای نگهبان تاکید کرد: اکثریت اعضا در مراسم تحلیف رئیس جمهور شرکت داشتند و حتما آقای الهام در تصاویر ندیده‌اند چون ۶ نفر از ما یکجا نشسته بودیم و آقایان مدرسی و جنتی جای دیگری به عنوان عضو شورا نگهبان حضور داشتند بنابراین حضور اعضای شورای نگهبان با حضور اکثریت مصداق پیدا کرده است و ایشان تصاویر گویا و اضحی از مراسم مشاهده نکرده‌اند.
ابراهیمیان خاطرنشان کرد: در قانون اساسی تصریح شده که تحلیف با حضور اکثریت اعضای شورای نگهبان برگزار شود، اکثریت هم بودند البته نکته ای که قابل توجه است؛ قانون مربوطه اعضا را مشخص نکرده که حقوقدان باشند یا فقیه و با حضور ۸ نفر از اعضای شورای نگهبان مراسم تحلیف وجاهت قانونی لازم را داشته است.
نعمتی: اکثریت اعضای شورای نگهبان در تحلیف دیروز حضور داشتند
خبرگزاری فارس: سخنگوی هیات رئیسه مجلس، گفت: با توجه به حضور اکثریت اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف نمی‌توان خدشه‌ای را در مورد عدم حضور تعدادی از اعضای این شورا در مراسم تحلیف وارد دانست.
بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی پیش آمده به دنبال عکس گرفتن چند نفر از نمایندگان با فدریکا موگرینی و انتقادات مردمی از این اقدام، گفت: نماینده‌ای که مرتکب این اشتباه شده بود عذرخواهی کرده و پرداختن به این مساله و ادامه‌ دادن آن ضرورتی ندارد.

وی افزود: در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور اعضای حقوقدان شورای نگهبان همگی حضور داشتند و از فقها نیز آیت‌الله احمد جنتی  در مراسم حاضر بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: با توجه به حضور اکثریت اعضای شورای نگهبان در مراسم تحلیف نمی‌توان خدشه‌ای را در مورد عدم حضور تعدادی از اعضای این شورا در مراسم تحلیف به این مراسم وارد دانست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *