وضعیت نابسامان دسترسی به اینترنت؛ در ایران کدام شهروند الکترونیک؟!

با وجود وضعیت نابسامان در بسیاری از طرح های ملی مانند ثبت یارانه ها، اینترنت نقش اصلی را ایفا می کند که به نظر برای عموم مردم ایران که کاربران فضای مجازی نیستند دشواری هایی را ایجاد می کند که در طرح ثبت نام یارانه ها و یا سبد کالا شاهد آن بودیم.

به گزارش رباط نیوز، از زمان راه اندازی شبکه جهانی اینترنت، جمعیت بسیاری از مردم جهان با استفاده از امکانات این شبکه جهانی کارهای روزانه خود را انجام می دهند. بسیار دیگری از مردم جهان نیز به این شبکه دسترسی ندارند.
طبق آخرین آمار از میان ۷ میلیارد و ۱۲۵ میلیون نفر جمعیت کره زمین، حدود ۴. ۴ میلیارد نفر، یعنی بیشتر از نصف آدم‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند.
براساس تازه‌ترین نقشه پراکندگی دسترسی به اینترنت که از سوی موسسه مک کینزی منتشر شده ۴. ۴ میلیارد انسان بر روی کره زمین از اینترنت استفاده نمی‌کنند.
در گزارشی که این موسسه منتشر کرده کشورهای مختلفی در جهان هستند که دست یابی به اینترنت در آن‌ها به دلایل مختلف مشکل یا تقریبا غیرممکن است.
برخی کشور‌ها مثل چین و ایران به دلایل سیاسی چنین مشکلی دارند.
در چین ۷۳۶ میلیون نفر و در ایران ۵۳ میلیون نفر از اینترنت استفاده نمی‌کنند.
به طور کلی در نقشه طراحی شده از سوی این موسسه آسیا و آفریقا بیشترین مشکل را در دست یابی به اینترنت دارند.
در این دو قاره در برخی کشور‌ها مثل اتیوپی، تانزانیا و جمهوری کنگو تقریبا ۹۰ درصد مردم از اینترنت بهره‌ای ندارند.
با توجه به این محدودیت ها در بستر ارتباطی کشور، چیزی که موجب تعجب و تامل است، اصرار دستگاه های مربوطه در داخل کشور به تحقق دولت الکترونیک در عین ضعف زیر ساخت هاست.
این که هر دولتی اعلام کند که خدمات خود را به شکل الکترونیک ارائه می نماید به خودی خود بسیار خوب است. اما لازم است که دستگاه های مربوطه در مورد بستر های این امر نیز فکری کنند.
طبق آماری که این موسسه معتبر ارائه کرده است، تعداد کاربران نت در ایران بسیار کمتر از حد انتظار است.
با این وجود هنوز در بسیاری از طرح های ملی مانند ثبت یارانه ها، اینترنت نقش اصلی را ایفا می کند که به نظر برای عموم مردم ایران که کاربران فضای مجازی نیستند دشواری هایی را ایجاد می کند که در طرح ثبت نام یارانه ها و یا سبد کالا شاهد آن بودیم.
علاوه بر اینها مشکلات اینترنت، محدود به سرعت پایین و دسترسی نامناسب نمی شود. گاهی در خدمات دولت الکترونیک به دلیل قطعی شبکه، مشکلات بسیاری به وجود می آید که شاید همه ما با آن سر و کار داشته ایم.
خوب است در عین سر دادن شعار دولت الکترونیک و همچنین ورود فناوری های نوین و دسترسی آزاد به شبکه اطلاعات، برای بهبود اوضاع دسترسی مردم به نت نیز تلاش کنیم.
یقیا با ارائه خدمان به شکل الکترونیک و غیر حضوری بسیاری از مشکلات حال حاضر حل خواهد شد و هزینه ها پایین خواهد آمد که این همت مسئولین امر را می طلبد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *