وضعیت تهران قرمز می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با تداوم روند فعلی، رسیدن تأمین آب شهر تهران به وضعیت قرمز در پاییز امسال دور از ذهن نیست.

به گزارش  رباط نیوز؛ حمیدرضا جانباز ظهر امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران‌عامل شرکت‌های آبفا و آبفار استان زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت تأمین آب ۱۲ کلان‌شهر رصد شده است، افزود: از پاییز سال گذشته همه استان‌ها در قالب کمیته‌های بحران، تأمین آب تابستان را در دستور کار قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه از بین استان‌ها ۱۲ کلان‌شهر به طور کامل در این طرح مورد هدف‌گذاری قرار گرفت، تصریح کرد: در حال حاضر دو شهر اصفهان و کرمان از این حیث در وضعیت قرمز آب‌رسانی قرار دارند و این در حالی است که شهر تهران که هم‌اکنون در وضعیت زرد به سر می‌برد، با توجه به کمبود آب در سدهای لار و لتیان و در صورت نبود بارش‌های پاییزی و همچنین عدم کاهش مصرف آب توسط مشترکان تهرانی، متأسفانه شهر تهران هم به وضعیت قرمز در پاییز امسال نزدیک‌تر خواهد شد.

این مسوول با تأکید بر اینکه امسال خارج از مصوبات سازمان هدفمندی، افزایش قیمت آب نخواهیم داشت، اظهار کرد: ما باید برای برون‌رفت از مشکلات امروز، از برخی پتانسیل‌های استانی در زمینه‌های مختلف، از جمله سرمایه‌گذاری در اجرای زیربناها، احداث شبکه‌های جمع‌آوری، خطوط انتقال و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استفاده کنیم، این در حالی است که معتقدیم مشارکت مردم و بخش خصوصی در این زمینه می‌تواند گره‌گشا باشد.

جانباز با یادآوری اینکه طبق هدف‌گذاری صورت گرفته باید تا پایان قانون برنامه پنجم توسعه به ۹۲ درصد شاخص بهره‌مندی روستاها از آب‌شرب می‌رسیدیم، ادامه داد: این در حالی است که هم‌اکنون این میزان در حدود ۷۷ درصد است و این یعنی به آن هدف دست نیافته‌ایم.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری نمایندگان مجلس و مساعدت دولت، امسال ردیف متمرکز ملی از محل اعتبارات ملی برای تکمیل مجتمع‌های آب‌رسانی روستایی در نظر گرفته شده است که در این رابطه نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی را تهیه کردند که قبل از تعطیلات تابستانی یک فوریت تصویب شد، به همین خاطر بسیار خوش‌بین هستیم که در صورت هماهنگی با کمیسیون‌های تخصصی مجلس بتوانیم این طرح را در آینده نزدیک به مرحله اجرا بگذاریم که در این راستا اولویت اصلی دولت تکمیل ۸۷۰ مجتمع آب روستایی است.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *