هشدار های آتش نشانی رباط کریم درباره نگهداری ضدعفونی کننده ها در منزل

حمید رزاقی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم در گفت وگویی نسبت به نگهداری ضدعفونی کننده‌ها در منزل به مردم هشدار داد.

حمید رزاقی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم در گفت وگو با رباط نیوز نسبت به نگهداری ضدعفونی کننده‌ها در منزل به مردم هشدار داد.

وی در این باره گفت: رعایت برخی از نکته های ایمنی در روزهایی که به خاطر کرونا و قطع زنجیره انتقال و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خانه مانده‌ایم، ضروری است و در این روزها که در خانه هستیم نباید نکات ایمنی را از یاد ببریم و بدانیم که حادثه‌ها چه در خانه و چه در بیرون ازخانه در کمین ما هستند و ما باید خود را از این حادثه‌ها مصون نگه داریم.

رزاقی با بیان اینکه مواد ضدعفونی کننده در مقادیر بالا نباید در خانه نگهداری شود، گفت: ممکن است یک خانواده چند نفره برای انجام ضدعفونی یک دبه الکل یا مواد ضدعفونی کننده را که همه شیمیایی و قابل اشتعال هستند در منزل نگهداری کنند، این در حالی است که اگر حریقی جزئی در خانه رخ دهد نگهداری این مواد در منزل باعث گسترش حریق می‌شود و به سرعت گسترده می‌شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم ادامه داد: درباره یکی دیگر از اقداماتی که ممکن است موجب وقوع حادثه شود، اظهار کرد: شهروندان اطراف گاز را با مواد قابل اشتعال ضد عفونی می‌کنند و بلافاصله گاز را روشن می‌کنند این در حالی است که این اقدام اشتباه است و بعد از ضد عفونی هر سطحی باید اجازه بدهیم که مدت زمانی بگذرد.

وی ادامه داد: روی این دسته از مواد ضد عفونی کننده نیز باید حتما برچسب وجود داشته باشد تا مشخص باشد که چه چیزی است تا با بطری آب یا .. اشتباه گرفته نشود، همچنین این مواد به هیچ عنوان نباید در دسترس کودکان باشد.

رزاقی در ادامه با اشاره به اینکه این روزها شهروندان در خانه هستند و در اکثر موارد موبایل، تبلت و.. آن ها در شارژ است، گفت: این روزها اکثر شهروندان در خانه هستند و همین موضوع نیز ممکن است که بیشتر از تلفن همراه و تبلت و.. استفاده کنند، در این حین ممکن است که بار استفاده از پریزها افزایش پیدا کند؛ اما شهروندان به هیچ عنوان نباید از پریزهای برق انشعابات زیادی بگیرند چرا که این اقدام می‌تواند موجب وقوع حادثه شود.

وی در ادامه به این موضوع که نباید این دسته از وسایل را در حین شارژ روی تخت، مبل و یا… قرار داد، گفت: این دسته از وسایل ممکن است که در حین شارژ حرارت تولید کنند. بنابراین نباید آن‌ها را روی پارچه قرار داد. برخی از شهروندان نیز در حین خواب تلفن همراه خود را در حال شارژ زیر بالشت خود قرار می‌دهند؛ در حالی که این اقدام بسیار خطرناک است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رباط کریم با بیان اینکه این روزها برخی از خانواده‌ها برای گذراندن زمان در کنار یکدیگر آشپزی می‌کنند، تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید وسایل آشپزخانه در دسترس کودکان قرار بگیرد، چرا که ممکن است حادثه بیافریند. در صورتی که خانواده ها قصد دارند در کنار یکدیگر آشپزی کنند باید وسایل بی خطر به کودکان داده شود و از محیطی که لوازم خطرناک در آن وجود دارد؛ دوری کنند.

وی ‌به این موضوع که خانواده ها این روزها بیش از پیش محل زندگی خود را ضدعفونی می‌کنند اشاره کرد و افزود: در حین ضد عفونی منزل باید دقت داشته باشیم که حتما هوا جریان داشته باشد، چرا که این مواد شیمیایی هستند و علاوه بر این برخی از مواد ممکن است مسمومیت ایجاد کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *