نوروزی : دادگاه پناهگاه امنی برای وصول مهریه زنان است/ ادارات ثبت راه تحقق مهریه را سخت و پیچیده می‌کند

سخنگوی کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه دادگاه پناهگاه امنی برای وصول حقوق زنان است، گفت: ادارات ثبت مسیر تحقق حق مهریه زنان را سخت و پیچیده می‌کند.

به گزارش رباط نیوز، حسن نوروزی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص تغییر روش وصول مهریه زنان و اجرای پایلوت این طرح در مشهد، گفت: دادگاه پناهگاه عام و امنی برای همه مظلومان به خصوص خانواده‌ها است از این رو می‌تواند برای زنانی که به دنبال حق خود هستند نقش بسزایی را ایفا کند.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه مهریه از نظر شرع مقدس حقی برای زنان است، تصریح کرد: در قرآن هم بر حق مهریه‌ای زنان اشاره شده کما اینکه این حق در قانون‌های موضوعه جمهوری اسلامی ایران نیز گنجانده شده است.

وی با تاکید بر اینکه دادگاه در وصول حق زنان نقش بسزایی خواهد داشت درباره تغییر در شیوه وصول مهریه از مسیر ادار ات ثبت، افزود: دادگاه سریع‌تر از ادارات ثبت می‌تواند حق مهریه زنان را محقق سازد ضمن آنکه در دادگاه به حق اعسار نیز توجه می‌شود.

نوروزی معتقد است: برخی از زنان مشکلات اقتصادی دارند که در دادگاه برای اخذ حق مهریه خود می‌توانند درخواست اعسار را مطرح کنند در حالی که در ادارات ثبت این امکان برای زنان وجود ندارد ضمن آنکه در ادارات ثبت برای درخواست مطابه مهریه خود باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تغییر روش تحقق حق مهریه زنان در لایحه برنامه ششم توسعه مطرح شده است اما این اقدام تنها موجب سخت و پیچیده‌تر کردن راه وصول حق زنان است.

پایان پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *