پایگاه خبری تحلیلی رباط نیوز - http://robatnews.ir

نقش مراکز مشاوره در کاهش آمار طلاق شهرستان رباط‌کریم

منصور فتحی‌نیا مدیر مرکز مشاوره رستا پرند در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رباط‌نیوز اظهار کرد: طلاق امروزه یکی از معضلاتی است که حجم بسیار زیادی از پرونده های مطرح شده در محاکم قضایی را به خود اختصاص داده است. این در حالی­ است که بسیاری از مشکلات ایجاد شده بین زوجین با انجام مشاوره با متخصصین فن قابل حل می باشد.

این مشاور جوان تاکید کرد: پیچیدگی‌های زندگی نوین موجب شده سطح سلامت روان در جامعه امروز کاهش یافته و نیاز به مشاوره برای ارتقای سلامت روان امروز امری اجتناب ناپذیر است. اجباری‌شدن مراجعه به مراکز مشاوره در طلاق توافقی پیش از ارائه حکم در دادگاه‌های خانواده، ازجمله مواردی است که در قانون حمایت خانواده مورد تصریح قرار گرفته و در بیشتر دادگاه‌های خانواده در سطح کشور اجرا می شود.

مرکز مشاوره رستا پرند عنوان کرد: روند افزایش طلاق در کشور ما طی سال‌های اخیر سیر صعودی داشته و هر ساله آمار نگران‌کننده‌ای از میزان طلاق در کشور منتشر می‌شود، به همین دلیل در سال‌های اخیر طرح‌های مختلفی از سوی مسئولان دستگاه‌های مرتبط برای مهار روند فزآینده طلاق ارایه شده است که بسیاری از این طرح‌ها به ارایه خدمات مشاوره و روانشناختی قبل و بعد از ازدواج اشاره دارند.

وی خاطرنشان کرد: مشاوره‌های پیش از ازدواج مطلوب است، یکی از نکات مهم در مشاوره، مشروعیت است. انسان باید به این نتیجه رسیده باشد که در دنیا تخصص‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این تخصص‌ها روانشناسی و مشاوره است و اگر به این نتیجه رسیده باشد برای او مشروعیت قائل است و خودبه‌خود حرف‌های او را می‌پذیرد.

فتحی ابراز کرد: اگر کسی با پای خودش به مشاوره برود اثرپذیری از این مشاوره بالا خواهد بود. به طور قطع مشاوره‌های پیش و بعد از ازدواج بر کاهش نرخ طلاق تاثیر جدی دارد مشاوره‌دهندگان هم باید مشاوران خوبی باشند و اقتضائات فرهنگی، اجتماعی جامعه ما را خوب بشناسند. گاهی من ایده‌آل‌هایی از یک جامعه دارم و می‌گویم آن جامعه را می‌پسندم، اما ما باید با اقتضائات جامعه خودمان ببینیم چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم که جامعه، وضعیت سالم‌تری داشته باشد.نقش انکار ناپذیر مشاوره ­ها در کاهش طلاق چه پیش از ازدواج و چه پس از آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

باید پیش از ازدواج مهارت تشکیل خانواده را ببینند

این مشاور جوان بیان کرد: واقعیت این است که بسیاری از جوانان بدون اینکه مهارت لازم برای تشکیل خانواده را داشته باشند، ازدواج می‌کنند و در زندگی مشترک اولین بحران‌ها آنها را از پا در می­آورد و کارشان را به طلاق می‌کشاند. در این بین عنوان می‌شود اگر افراد قبل و بعد از ازدواج به مشاور مراجعه کنند، تا حد زیادی مسائل آنها قابل حل است.