ترس دلالان از نبود مشتری، قیمت‌ها را شکست

نرخ پراید همچنان در حال ریزش / رکود بر بازار معاملات خودرو حاکم شد

در آخرین روز کاری معاملات بازار خودروی تهران، اغلب مدل ها با کاهش قیمت مواجه شدند.

به گزارش رباط نیوز، معاملات خودرو در بازار تهران امروز ۱۶ خرداد در ادامه روند کاهشی به کار خود پایان داد. قیمت برخی خودروهای داخلی با کاهش ۳ تا ۵ درصدی در بازار تهران معامله شد. این کاهش قیمت طی روزهای گذشته نیز بیشتر خودروهای در بازه قیمتی ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان را تحت تاثیر قرار داد.

در کنار خودروهای داخلی برخی مدل های خودروهای خارجی وارداتی و کارکرده نیز به دنبال افت قیمت دلار با کاهش قیمت مواجه شدند. کاهش قیمت در خودروهای خارجی از ۶ میلیون تا ۹۰ میلیون تومان متغیر بود.

بر اساس گزارش های میدانی خبرنگار خبرآنلاین صبح امروز اغلب دلال های مراکز خرید و فروش خودرو با رضایت به کاهش قیمت چند میلیونی، به دنبال مشتریان بودند. رضا. ب یکی از فروشندگان خودرو در مرکز معاملات خودرو واقع در چیتگر با اشاره به کاهش تقاضا گفت: روز گذشته تنها موفق به فروش یک دستگاه پراید آن هم با قیمت کمتر از نرخ روز شده است. 

 رضا که در مراکز مختلف خرید و فروش خودرو اقدام به معاملات روزانه خودرو می کند و به گفته خودش هر روز بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در این مراکز حضور دارد به خبرنگار خبرآنلاین گفت: این روزها باید به مشتری التماس کنیم و در نهایت با ۲ تا ۳ میلیون تومان تخفیف کار به قولنامه و محضر می رسد.

این دلال خودرو اظهار کرد: در مراکز خرید و فروش خودرو ترافیک بسیار کاهش داشته و تقریبا خود دلال ها هستند که اقدام به خرید و فروش می کنند و کمتر می توان مشتری واقعی و مصرف کننده دید.

وی پیش فروش روزانه خودرو توسط خودروسازان را عامل کاهش مشتری در این مراکز می داند.

گفتنی است امروز صبح  خودرو دنا معمولی در مرکز خرید و فروش چیتگر به قیمت ۱۲۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان معامله شد.

خودروهایی که امروز با کاهش قیمت مواجه شده بودند عبارتند از پراید SE ۱۱۱ به قیمت ۵۲.۰۰۰.۰۰۰  تومان، پراید SE ۱۳۱  به قیمت ۴۹.۰۰۰.۰۰۰ تومان، پراید SE۱۵۱  به قیمت  ۴۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان ، هن تنگ ,X۷ (مونتاژ) ۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان ، سانتافه ix۴۵  به قیمت ۹۲۰.۰۰۰.۰۰۰   تومان، پژوپارس‏ LX مدل سال ۱۳۹۷ ۱۲۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان ، پژو۲۰۶ تیپ ۲ مدل سال ۱۳۹۸ ۹۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان و تیبا صندوق دار‏ SX مدل سال ۱۳۹۸ با قیمت ۵۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان و با نزدیک به ۳.۷۷ % افت قیمت نسبت به روزهای گذشته خرید و فروش شد.

در بازار خودروهای کارکرده اما کاهش قیمت خیلی محسوس نبود. ساندرو اتوماتیک مدل ۹۵ که به قیمت ۴۹میلیون و ۶۰۰ هزار تومان توسط پارس خودرو به فروش می رسید، امروز در مرکز معاملات خودرو به قیمت ۱۷۰ میلیون تومان مبادله شد.

اگرچه برخی کارشناسان بر این باورند که پیش فروش خودرو نتوانسته کاهش قیمت را رقم بزند اما مشاهدات میدانی نشان از کاهش تعداد تقاضا در مراکز معاملات خودروی تهران دارد. البته شیب تند افزایش قیمت خودرو به دلیل جهش نرخ ارز هنوز کاهشی نشده اما تعداد تقاضا کاهش یافته و بخشی از مشتریان در انتظار ثبت نام و دریافت خودرو از کارخانه ها هستند.

به نظر می رسد کاهش نرخ ارز و در کنار آن پیش فروش خودرو توسط خودروسازان بالاخره اثر خود را روی بازار خودرو نشان داده و حباب قیمت خودرو به آرامی در حال کوچک شدن است. این در حالی است که از تابستان گذشته  قیمت خودرو به صورت لحظه ای تا بیش از ۴ برابر شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *