نتانیاهو درباره ایران چه چیزی به پوتین می‌گوید؟

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت در سفر به مسکو تأکید خواهد کرد که تل‌آویو تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه را تحمل نمی‌کند و نظام سوریه هم باید به توافق ۱۹۷۴ پایبند باشد.

به گزارش رباط نیوز، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این هفته برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بار دیگر به مسکوسفر می‌کند، روز یکشنبه گفت در این سفر تأکید خواهد کرد که ایران نباید در سوریه حضور نظامی داشته باشد.

بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی، نتانیاهو که در نشست هفتگی کابینه این رژیم صحبت می‌کرد، گفت: «این هفته برای دیداری مهم با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به مسکو می‌روم. ما هر از چند گاهی با هم دیدار می‌کنیم تا از هماهنگی امنیتی اطمینان یافته و البته قطعا درباره تحولات منطقه بحث کنیم.»

وی افزود: «در این دیدار، من بر دو اصل اساسی سیاست اسرائیل تأکید خواهم کرد: اولا، ما تثبیت حضور نظامی ایران و نایبانش در هر کجایی از سوریه، نه در نزدیکی مرزهایمان و نه دور از مرزهایمان، را تحمل نخواهیم کرد. ثانیا، تقاضا خواهیم کرد که سوریه، ارتش سوریه، به دقت به توافقنامه سال ۱۹۷۴ جدایی نیروها [در جولان] پایبند باشد.»

نتانیاهو همچنین با بیان اینکه با دولت آمریکا هم در ارتباط مداوم است، گفت رابطه با واشنگتن و مسکو و رایزنی با این دو قدرت، برای امنیت اسرائیل «بسیار مهم» بوده و هست.

بر اساس توافقی که سال ۱۹۷۴ به دست آمد، قرار شد گروهی از صلح‌بانان سازمان ملل میان نیروهای ارتش سوریه و نظامیان رژیم صهیونیستی در جولان مستقر شوند. با پیشروی ارتش سوریه در عملیات «درعا» و نزدیک شدن این نیروها به مرز جولان اشغالی، رژیم صهیونیستی نسبت به امنیت خود احساس نگرانی کرده و از دمشق خواسته به توافق‌های گذشته پایبند باشد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *