مقابله با حقوق‌های نجومی در بند ۹ از اصل سوم قانون اساسی آمده/صدور بخشنامه‌ از سوی معاون رئیس جمهور و اضافه کردن ۳۴ درصد به حقوق مدیران برخلاف حقوق شهروندی نیست؟

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه موضوع حقوق‌های نجومی هم مربوط به بند ۹ از اصل سوم قانون اساسی است که رعایت نشده و تبعیض در جامعه زیاد شده است تصریح کرد: آیا بخشنامه‌ای که معاون رئیس جمهور صادر کرد و ۳۴ درصد به حقوق مدیران اضافه کرد برخلاف حقوق شهروندی نیست؟

به گزارش رباط نیوز به نقل از راه دانا؛حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص رونمایی دولت از منشور حقوق شهروندی اظهار داشت: سوالی که در این خصوص باید از دولتمردان پرسید این است که نوشتن ۱۲۰ عنوان که عموما از قانون اساسی و سایر قوانین نشات گرفته چقدر زمان می‌برد که آقایان پس از سه سال و نیم به فکر انجام آن افتاده‌اند، چنین کاری می‌توانست سه و سال نیم پیش انجام شود.

وی افزود: در نوشتن متن منشور حقوق شهروندی هم دولتی‌ها گزینشی عمل کرده‌اند برای مثال به حقوق آزادی‌های اجتماعی و سیاسی زنان پرداخته‌اند ولی وقتی صحبت از نیازهای مادی جامعه مخصوصا زنان مطرح می‌شود می بینیم که هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است، این چه نوع حقوق شهروندی است؟

نماینده مردم شاهین‌شهر گفت: روحانی که مسئول اجرای قانون اساسی است باید به مردم پاسخ بدهد که در کجای منشور حقوق شهروندی به اصل ۲ قانون اساسی که موضوع قسط و عدل است عمل کرده است، چرا دولت برای رفع تبعیض در جامعه که در بند ۹ اصل سوم قانون اساسی به آن اشاره شده، هیچ کاری انجام نداده و با بخشنامه‌هایی که زیر مجموعه آقای رئیس جمهور صادر کرده‌اند بر این تبعیض افزوده شده است.

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه موضوع حقوق‌های نجومی هم مربوط به بند ۹ از اصل سوم قانون اساسی است که رعایت نشده و تبعیض در جامعه زیاد شده است تصریح کرد: آیا بخشنامه‌ای که معاون  رئیس جمهور صادر کرد و ۳۴ درصد به حقوق مدیران اضافه کرد برخلاف حقوق شهروندی نیست؟

وی ادامه داد: شما بروید و ببینید، حقوق‌های نجومی در دوسال اخیر مطرح شده است و این یک و بام دو هوا است، نمی‌شود ما از طرفی برای مردم انشا بخوانیم و از طرف دیگر از پاسخگویی به مردم شانه خالی کنیم.

نماینده مردم شاهین‌شهر گفت: من سوالم از رئیس جمهور این است که چه اقدامی برای پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه انجام داده‌اند، چقدر مشکل مسکن و اشتغال مردم به خصوص جوانان را حل کرده‌اند، به چه دلیل بیش از ۶۰۰ متقاضی نشریه بیش از شش ماه است که پرونده‌شان در وزارت فرهنگ و ارشاد خاک می‌خورد درحالی که دولت موظف است ظرف سه ماه پاسخ دهد.

حاجی‌دلیگانی افزود: بحث تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگان، بیمه قالیبافان، بیمه بیکاری، مرخصی زایمان بانوان، حمایت از کودکان بی‌سرپرست، افرادی که شب‌ها سر گرسنه بر زمین می‌گذارند و هزاران مشکل دیگر روی زمین مانده، کجای این رعایت حقوق شهروندی است؟

وی اظهار داشت: جالب است دستوری صادر شده که طی شش ماه برای این منشور دستورالعمل تهیه شود در حالی که کمتر از شش ماه از عمر دولت یازدهم باقی‌ مانده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در خصوص رسیدگی قوه قضاییه به اقدامات فریدون گفت: ما از قوه قضاییه این انتظار را داریم که همانطور که رئیس جمهور گفتند با کسی رودربایستی ندارد و به هیچ فردی امتیاز خاصی نمی‌دهد، به همه موارد و گزارش‌هایی که ارسال می‌شود همچنان با قوت رسیدگی کنند.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: باید به پرونده کسانی که نسبت به بیت‌المال قصور کرده‌اند، پرونده بانک ملت را با آن‌ همه مسائل به وجود آورده‌اند به طور شفاف رسیدگی شود حتی اگر برادر یکی از روسای قوا باشند، تا خاطیان از دستگاه قضا طلبکار نشوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *