معافیت بنگاه‌های اقتصادی مهارت‌آموز تا ۲ سال از پرداخت بیمه

معافیت ۲ ساله پرداخت بیمه بنگاه‌های اقتصادی مهارت‌آموز از مهّم‌ترین موضوعات مطروحه در نخستین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان رباط کریم بود.

به گزارش رباط نیوز به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم، سعید بیات در نخستین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان رباط کریم که با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و معاونین وی در محل فرمانداری با محوریت اشتغال و رفع موانع تولید برگزار شد اظهار داشت:‌ در راستای ایجاد شغل و کار همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز به کرّات به آن اشاره داشتند، باید اقدام جدی صورت گیرد.
وی به ظرفیت‌های شهرستان رباط‌کریم و مشکلات و راهکارهای عملی برای رفع موانع توسعه این شهرستان اشاره کرد و افزود:‌ شهرستان رباط کریم با ۶ هزار سال قدمت تاریخی و فرهنگی و قرار گرفتن در موقعیتی استراتژیک، آن‌چنان که شایسته این شهرستان است به ظرفیت‌های آن توجه نشده است.
فرماندار شهرستان رباط کریم شناسایی مزیّت‌های رباط کریم را اقدامی راهبردی در راستای توسعه این شهرستان برشمرد و گفت: با توجه به شعار سال در راستای اقتصادمقاومتی و توسعه اشتغال لازم است مزیّت‌های موجود در شهرستان‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و آن‌ها را تقویت بخشیم،‌ در بخش کشاورزی اگر حق آبه شهرستان رباط کریم از آب کانال محمدیه به طور کامل محقق شود، قطعاً بسیاری از مشکلات در این بخش برطرف خواهد شدو شاهد رونق و توسعه کشاورزی خواهیم بود.
بیات در ادامه به ظرفیت واحدهای صنعتی و تولیدی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: ‌در سطح شهرستان ۶ شهرک صنعتی وجود دارد، که ۳ مورد از آن‌ها با تلاش‌های صورت گرفته در این دولت، به زودی به شهرک‌های صنعتی تبدیل و ساماندهی می‌شوند.
وی در ادامه به ظرفیت اشتغال دو روستای وهن اباد و علی آباد اشاره واظهار داشت: روستا های وهن آباد و علی آباد، هیچ باری بر دوش دولت ندارند؛ بلکه تنها مطالبه آن‌ها ساماندهی واحدهای تولیدی و امکان توسعه فضای تولید در این روستاها است، که در این راستا پیشنهاد شده است تا با تبدیل این روستاها به دهکده تولیدی، بتوان از ظرفیت اشتغال‌زایی این مناطق در کاهش بیکاری منطقه استفاده کرده و الگویی موفق برای سایر مناطق تعریف شود.
فرماندار شهرستان رباط کریم همچنین با تأکید بر ظرفیت‌های شهرستان رباط کریم در بخش گردشگری نیز عنوان کرد:‌ ‌بیش از ۱۵ اثر ثبت شده تاریخی در رباط کریم وجود دارد، که مهّم‌ترین آن‌ها کاروانسرای حاج کمال، قلعه سنگی، یخچال‌های دوقلو هستند که می‌توان با تخصیص اعتبارات لازم در این حوزه شاهد جذب توریست به این شهرستان باشیم.
بیات در ادامه به فعالیت اتباع بیگانه اشاره کرد و گفت: بسیاری از مشاغل تخصصی در کشور توسط اتباع بیگانه اشغال شده‌اند، که مشکل کار را برای اتباع ایرانی دوچندان ساخته است، در سطح کشور بالغ بر ۳ میلیون اتباع بیگانه حضور دارند که وجود آن‌ها فرصت حضور ۳ میلیون تبعه ایرانی را از بین برده است که البته با هدف‌گذاری و توسعه اشتغال می‌توان بر این مشکلات نیز فائق آمد.
در ادامه این جلسه حاتم شاکرمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه مهّم‌ترین چالش در موضوع بیکاری، فقدان مهارت های لازم توسط نیروهای جویای کار است افزود:‌۳۰درصد از بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که به جهت عدم مهارت‌آموزی متأسفانه نتوانسته اند جذب بنگاه‌های تولیدی شوند.
وی تصریح کرد: یکی از برنامه های دولت یازدهم در قالب طرح اشتغال و کارورزی جهت دهی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به سمت مهارت‌آموزی است، تا با اخذ مهارت‌های فنی، بتوان نسبت به جذب آن‌ها در بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی همّت کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ادامه با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی در قالب طرح کارورز تا ۲ سال از پرداخت بیمه و مالیات معاف هستند عنوان کرد:‌ طرح کارورز در ۴ استان کشور به صورت پایلوت اجرا شده است، که تاکنون حدود ۸۰ درصد نیروی کارآموز در این قالب جذب بنگاه‌های اقتصادی شدند؛ چرا که بنگاه‌های اقتصادی در صورت جذب نیروی کار مهارت‌آموز در طرح کارورز برای مدّت ۲ سال از پرداخت بیمه و مالیات معاف می‌باشند.
شاکرمی  در ادامه از اجرای این طرح در رباط کریم خبر داد و اظهار داشت:‌ سامانه اینترنتی کارورزی در رباط کریم نیز راه‌اندازی شده است و تا این لحظه ۶۵۰ نفر در آن ثبت‌نام کرده‌اند؛ اما متأسفانه مشکلی که در این شهرستان وجود دارد، اعلام آمادگی تنها ۳ بنگاه برای جذب نیروی کارورز است که این نشان از ضعف در اطلاع‌رسانی در این شهرستان دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران همچنین از طرح تکاپو برای اشتغال و کارآفرینی یاد کرد و افزود:‌ در هر شهرستان بسته به میزان ظرفیت در هر بخش، طرح تکاپو در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می‌گیرد، که در این راستا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در کشور برای اجرای این طرح تصویب شده، که بنا به برش استانی و شهرستانی به هر یک از دستگاه‌ها اختصاص خواهد یافت.
شا‌کرمی از اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان برای تشکیل شرکت‌های تعاونی روستایی در سطح استان تهران خبر داد و گفت: ۹۸ شرکت تعاونی روستایی در سطح استان تهران تاسیس شدند که امیدواریم با این اقدام بتوان گام مؤثر دیگری در جذب نیروی کار و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها برداریم.
وی در پایان با اشاره به تسهیلات مد نظر برای کارآفرینان گفت: امید است با اعطای تسهیلات بانکی کم بهره، افزایش تولید ،به کارگیری از ظرفیت های بخش های مختلف خصوصی و تعاونی و همچنین افزایش مشارکت های مردمی در تحقق و رفع موانع اشتغال باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *