مسکو: طالبان دو سوم مرزهای افغانستان با تاجیکستان را به کنترل خود درآورد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که طالبان دو سوم مرزهای افغانستان با تاجیکستان در آسیای مرکزی را به کنترل خود درآورده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رباط نیوز، خبرگزرای اینترفکس به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد که گروه طالبان دو سوم مرزهای افغانستان و تاجیکستان را به تصرف خود درآورده اند.

پیش از این طالبان از تصرف «رودخانه پنج» در مرز تاجیکستان و برافراشتن پرچم این گروه بر روی این پل خبر داده بودند. رودخانه پنج افغانستان را از تاجیکستان جدا می‌کند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این زمینه گفت: ما گزارشهایی از افزایش سریع تنش در مرز افغانستان و تاجیکستان دریافت کردیم. طالبان خیلی سریع بخشهای عمده مناطق مرزی را اشغال کرده است و اکنون کنترل دو سوم مرزها با تاجیکستان را در اختیار دارد.

اخیرا «ضمیر کابلوف»، معاون وزیر خارجه روسیه که نماینده ویژه کرملین در مسائل افغانستان است گفته بود که طالبان قول داده به مرزهای افغانستان با همسایه‌‌های این کشور در آسیای مرکزی احترام بگذرد.

روز پنج شنبه نیز منابع خبری گزارش دادند، گمرک اسلام قلعه در مجاورت مرز ایران( شهرستان تایباد) به تصرف طالبان در آمده است.

پیشروی طالبان در سرتاسر افغانستان در شرایطی روی می‌دهد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد مأموریت نیروهای این کشور از افغانستان تا ۳۱ آگوست (۹ شهریور) خاتمه می‌یابد.

با این حال بایدن در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این‌باره که آیا تسلط گروه طالبان بر افغانستان اجتناب‌ناپذیر شده است پاسخ داد: «خیر اینطور نیست».

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.