رئیس پلیس فتا شهرستان رباط کریم هشدار داد: مردم مراقب فروشندگان سیار در بازارهای محلی و هفتگی باشند

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی شهرستان رباط کریم در این باره گفت: با عنایت به افزایش این گونه جرایم در سطح حوزه استحفاظی و مراجعه مالباختگان به این پلیس نیاز به آگاهسازی شهروندان از شگردهای جدید مجرمین از طریق رسانه ها و مطبوعات می باشد.

سرگرد جوان، رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی شهرستان رباط کریم در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی رباط نیوز در این باره اظهار کرد: با عنایت به افزایش این گونه جرایم در سطح حوزه استحفاظی و مراجعه مالباختگان به این پلیس نیاز به آگاهسازی شهروندان از شگردهای جدید مجرمین از طریق رسانه ها و مطبوعات می باشد.

اسکیمر چیست؟

سرگرد جوان در این خصوص گفت: واژه اسکیمینگ که «کلاهبرداری های اسکیمری» هم از آن به دست آمده، به معنی کپی کردن اطلاعات کارت های اعتباری است. اسکیمر در حقیقت یک نوع تراشه است. تراشه ای کوچک که کلاهبردارها معمولا آن را در دستگاه پوز یا ورودی دستگاه عابربانک قرار می دهند و با استفاده از این روش، به راحتی اطلاعات نوار مغناطیسی موجود در کارت های عابربانک افراد را کپی می کنند. این، اولین راه برای ساختن کارتی شبیه کارت شماست.

 

این اما همه ماجرا نیست چرا که کلاهبرداران برای این که بتوانند موجودی حساب شما را خالی کنند، علاوه بر اطلاعات نوار مغناطیسی کارت عابربانک شما، به رمز کارت تان هم نیاز دارند. آنها برای به دست آوردن رمز هم نقشه های مختلفی دارند.

فروشنده یا کلاهبردار؟

سرگرد جوان در ادامه بیان داشت: کلاهبرداران اسکیمری برای به دست آوردن رمز کارت معمولا در نقش فروشنده ظاهر می شوند. از همین فروشنده هایی که ممکن است هر روز در گوشه و کنار شهر ببینید. آنها ممکن است از دستگاه پوز مغازه ها یا بصورت فروشندگان سیار برای اجرای نقشه خود استفاده کنند. به این ترتیب، زمانی که شما برای خرید کالای مورد نظرتان، کارت خود را در اختیار فروشنده قرار می دهید تا آن را در دستگاه پوز بکشد، در اولین مرحله، اسکیمری که در دستگاه نصب شده، اطلاعات اولیه کارت تان را کپی می کند، پس از آن فروشنده از شما می خواهد که شماره رمز خود را بگویید و شما هم که احتمالا در آن لحظه حسابی اعتمادتان جلب شده و محال است تصور کنید فروشنده خوش اخلاق یک کلاهبردار باشد، رمز را می گویید. غافل از این که همان موقع فروشنده کلاهبردار، رمز کارت شما را گوشه ای ثبت می کند تا پس از ساخت کارتی جعلی با استفاده از یک دستگاه رایتر و ثبت اطلاعات کارت شما در یک کارت خام و در اختیار داشتن رمز، در زمان مناسب حساب شما را خالی کند.

سرگرد فرزاد جوان در پایان به شهروندان توصیه کرد: شاید یکی از راه حل های ساده برای جلوگیری از این دست کلاهبرداری ها این باشد که وارد کردن رمز عبور از سوی خود مشتری انجام شود، این راه می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی افراد باشد چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر روی دستگاه های کارتخوان، سارقان بدون در دست داشتن رمز عبور مشتری، قادر به برداشت پول از حساب قربانیان خود نخواهند بود.وی افزود: دستگاه های کارتخوان سیار در بسیاری از موارد باعث سهولت در تراکنش های بانکی و به همین خاطر استقبال مردم از این دستگاه ها باعث شده تا وقوع کلاهبرداری های اسکیمری هم افزایش پیدا کند. این در حالی است که اعتماد بیش از حد هموطنان یکی از عوامل موثر در وقوع چنین کلاهبرداری هایی است. به همین خاطر اگر هموطنان در هنگام خرید، خودشان عملیات پرداخت را انجام داده و رمز عبور را وارد کنند، امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *