مدیریت صحیح محلی شرط بهره مندی مناسب از ظرفیت های ملی

ه طور کلی ساختار مدیریت محلی در کشورمان شامل دو بخش اجرایی و سیاست‌گذاری است. در این ساختار بخشی از مدیریت اجرایی ناشی از سازوکارهای دولت برای اداره امور محلی است که از طریق انتصاب فرمانداران و بخشداران تحقق می‌یابد و بخشی دیگر شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هستند که مشروعیت خود را از شوراها می‌گیرند.

به گزارش «اهر وصال» به طور کلی ساختار مدیریت محلی در کشورمان شامل دو بخش اجرایی و سیاست‌گذاری است. در این ساختار بخشی از مدیریت اجرایی ناشی از سازوکارهای دولت برای اداره امور محلی است که از طریق انتصاب فرمانداران و بخشداران تحقق می‌یابد و بخشی دیگر شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هستند که مشروعیت خود را از شوراها می‌گیرند.شوراها نیز نهاد و بخش سیاست‌گذاری اداره امور محلی می باشند که مشروعیت خود را از رأی مستقیم مردم می‌گیرند.درمباحث منطقه ای اغلب مسائل از جنس مقتضیات محلی می باشند که در ذیل مدیرت ملی قرار گرفته اند.جنس مسائل شهری محلی است و برای حل این مسائل باید آنها را لمس کرد.

 

شوراها به واسطه ارتباطات مستقیمی که با مردم، و سازمان‌های غیر دولتی دارند، مهم‌ترین نهاد گردآوری مسائل، مشکلات و مطالبات مردمی هستند. شوراها علاوه بر نقشی که به دلیل مشارکت مؤثر در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برعهده دارند و به واسطه ارتباط تنگاتنگی که با سازمان‌های اجرایی دارند، امکان نیازسنجی، دسته‌بندی مسائل و مطالب و طرح منطقی و معقول آن‌ها را دارند.

 

در مجموع می‌توان گفت با توجه به اینکه مدیریت محلی یعنی همان دو بخش اجرایی و سیاست گذاری خدمات خود را به طور مستقیم به مردم عرضه می‌دارند، از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل زیادی برای تحقق اهداف برنامه های سند چشم انداز برخودارند.

 

مدیریت محلی مکمل مدیریت ملی است و امروز کشور ما نیاز دارد که طرح ها و ایده های جدیدی در این باب ارائه گردد.به هر میزان دربین مسئولین یک منطقه و شهرستان درک بالایی از مقتضیات آن منطقه ، هماهنگی و تعامل سازنده و از خود گذشتگی (به ویژه در مورد منتخبان مردم )وجود داشته باشد، مدیریت محلی خود منشاء تحول و شکوفایی شده و امکان استفاده از ظرفیت های ملی در سطح گسترده فراهم خواهد نمود .در غیر این صورت با وجود تفرقه و دعوا های کوچک محله ای همان ظرفیت های کوچک و بالقوه منطقه ای نیز ضایع خواهد شد.

 

چون اگر شهر و منطقه ای نتواند در مدیریت محلی خود موفق عمل نماید چگونه می تواند از ظرفیت های عظیم ملی برای توسعه آن منطقه استفاده نماید موضوعی که هر کسی با نگاه به عملکرد مسئولین امر در منطقه خود می تواند قضاوت بهتری نماید.

 

نویسنده یادداشت: ولی اله دینی

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *