فواید زایمان طبیعی برای نوزادان و مادران از یک نگاه یک کارشناس مامایی

یک کارشناس مامایی بر فایده زایمان طبیعی برای نوزادان و مادران تأکید کرد.

دکتر نوشین کاشفی، کارشناس مامایی، در گفت وگو با خبرنگار پزشکی رباط نیوز اظهار کرد: هنگامی که رشد جنین به مرحله پایانی و کامل برسد آن زمان زایمان طبیعی انجام می شود.

وی با اشاره به کاهش مشکلات تنفسی در دوره زایمان، افزود: هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می کند، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خواهد شد.

وی ادامه داد: آن هنگام که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتری های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند، عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می کند و باعث گردش خون بهتر و آماده سازی او برای تولد می گردد.

کاشفی ابراز کرد: در طی زایمان طبیعی، نوزاد از امواج هورمونی در کاتکول آمین ها استفاده می کند و این هورمون ها سبب می شوند نوزاد هوشیار شود و با مادر خود ارتباط برقرار کند.

وی ادامه داد: هورمون اندورفین در جفت و بندناف وجود دارد و این هورمون سبب می شود نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد.

این کارشناس مامایی با اشاره به فواید زایمان طبیعی برای نوزادان، بیان کرد: نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند، تحقیقات نشان داده کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، ۲۰ درصد کمتر دچار بیماری دیابت نوع یک می شوند.

وی همچنین غلبه فرزندان بر استرس، تأثیر نپذیرفتن از عوارض جانبی داروها و رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیر مادر را از فواید دیگر زایمان طبیعی برای نوزادان خواند.

کاشفی در ادامه به فواید زایمان طبیعی برای مادران اشاره و خاطرنشان کرد: درد و ناراحتی بخشی از زایمان است اما با زایمان طبیعی، زنان احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند و از این حس که مادر شده اند لذت می برند.

وی ادامه داد: در این روش مادر هوشیار و آگاه می باشد و به جنین فشار وارد می کند تا به سمت مجرای زایمان حرکت کند.

این کارشناس مامایی ابراز کرد: مادر نیازی به تزریق اکسی توسین برای شدت گرفتن انقباضات، قرار دادن سوند در مثانه و یا استفاده از انبرک جراحی ندارد.

وی اضافه کرد: نسبت به سزارین، بهبودی سریع تر حاصل می شود و مدت زمان کوتاه تری را در زایشگاه باید ماند و خطر زخم شدن و ایجاد عفونت و مشکلات دیگر در زایمان بعدی وجود نخواهد داشت، مانند پارگی رحم در سزارین.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *