علت برخی تبلیغات علیه کالای ایرانی از زبان نماینده مجلس

عضو کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی آگاهانه علیه کالای ایرانی تبلیغ می کنند گفت:بسیاری از این تبلیغات منفی را افردی که منافعشان درواردات است آگاهانه انجام می‌دهند.

به گزارش رباط نیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی راهبرد اقتصادی سال ۹۷ را  «حمایت از کالای ایرانی » مطرح کرده‌اند. این راهبرد استمرار سیاست اقتصادی ایران در یک دهه گذشته نیز بوده است. در گفت‌وگویی با حسینعلی حاجی دلیگانی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به واکاوی بیشتر این راهبرد در شرایط کنونی کشور و موانعی که باعث می شود تا شهروندان به سراغ کالای ایرانی نروند پرداخته ایم؛

وی  با بیان اینکه چندین ساعت وقت صرف این نکته کرده است که به دست بیاورد چرا کالای ایرانی خریدار ندارد گفت: نتایجی که در این زمینه بیان می شود ما حصل ساعتها مشورت با اساتید خبره در این زمینه است.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه یکی از راهکارهای حمایت از کالای ایرانی صادرات کالا است گفت:  در این مورد باید دیپلماسی قوی اقتصادی وجود داشته باشد و این عرصه ای است که باید وزارت امور خارجه ورود پیدا کند.

* نمره پایئن وزارت امور خارجه در بازاریابی کالا در ارزیابی

وی با بیان اینکه در یک ارزیابی صورت گرفته برای بازاریابی کالا ایرانی در بازار خارجی نمره وزارت امور خارجه از «۲۰» ۱/۳  بوده است گفت: بنابراین وزارت امور خارجه آنچنان که شایسته و بایسته بوده در زمینه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی عملکرد مناسبی نداشته است ،در این حالی است که در بسیاری از کشورها یکی از مباحث مطرح در  وزارت امور خارجه بازاریابی کالای داخلی اشان است و از قضا بسیاری از آنها نیز به روی بازار کشورمان حساب باز کرده اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ  به این سؤال که چرا در ایران کالای ایرانی آنچنان که شایسته است خریدار ندارد گفت: پاسخ به این سؤال نیازمند موشکافی دارد چرا که نسبت کالای ایرانی با کالای خارجی به نسبت قیمت و کیفیت چند بعد دارد.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه برخی موارد ترجیح کالای خارجی بر کالای ایرانی به جهت عدم اطلاع خریدار است گفت: راه حل آن این است که سیستم نظام ایران کد، شناسه و کد رهگیری کالای خارجی را تکمیل و فعال کنیم که خریدار با نگاه اولیه که در بازار به کالا می اندازد متوجه شود که این کالا خارجی است یا داخلی.

وی افزود: بند ۲۳ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی تصریح دارد که شفاف و روان سازی توزیع،  قیمت گذاری و روزآمد سازی شیوه های نظارت باید تقویت شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی از کالا با علم به اینکه کالا خارجی است آن را خریداری می کنند گفت: در اینجا عوامل مختلفی ممکن است تأثیر گذار باشد.

* از راهکارهای حمایت از تولید داخلی جلوگیری از تولید کالای بی کیفیت داخلی و استاندارد سازی کالای داخلی

حاجی دلیگانی با بیان اینکه ممکن است قیمت کالای خارجی و کالای ایرانی مشابه باشد اما کیفیت کالای خارجی بالاتر باشد گفت: راهکار در این موارد این است که سیستم استاندارد سازی کالاها را اجباری کنیم. همه کالاهای کشور را وارد سیستم استاندارد کنیم و به صورت واقعی اگر خط کش لازم برای ارزیابی کالایی را نداریم تعریف کنیم و سازمان استاندارد در این زمینه سازمان فعالی شود.

* عدم توانایی سازمان استاندارد برای نیل به اهداف با شیوه مدیریت فعلی

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همین هدف باعث شد در قانون جدید سازمان استاندارد از زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شده و مستقیم تحت اشراف ریاست جمهوری قرار بگیرد گفت: هدف این بود که بدون اعمال نظری این سازمان بتواند همه دستگاه های دولتی را با قدرت نظارت عمومی کند و کالا و خدماتی را که سازمانها و دستگاه های مختلف تولید می کنند مورد ارزیابی قرار دهند تا دستگاه ها مختلف تولید کننده بر اساس استانداردهای لازم تولیدات خود را مورد بازبینی قرار دهند.

حاجی دلیگانی افزود: اما اکنون متأسفانه سازمان هدفمندی به هیچ وجه توانایی رسیدن به چنین اهدافی را ندارد و لازم است که شخص رئیس جمهور فرد توانمندتری را برای این سازمان در نظر بگیرند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در برسی های صورت گرفته مشخص شده است که سازمان استاندارد بسیار ضعیفتر از حد انتظار کار می کند و بیشتر گرفتار حواشی است تا اینکه بتواند در این زمینه اقدام مؤثری انجام بدهد.

وی با بیان اینکه اکنون اگر از کارکنان سازمان استاندارد نیز سؤال شود به اینکه اذعان دارند که عملکرد این سازمان ضعیف است و در دولت سازمان استاندارد محلی از اعراب ندارد و کسی از سازمان استاندارد حساب نمی برد.

حاجی دلیگانی راهکار دیگر جلوگیری از تولید کالاهای بی کیفیت داخلی را نظارت تشکل ها دانست و افزود: تشکل های صنفی، اتحادیه ها، اتاق اصناف و تشکلهای مرتبط با مدیران کارآفرین باید مراقبت از کار همکاران خود کنند تا از کاهش کیفیت کالا جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه قسم دیگری که باعث می شود مردم سراغ کالای خارجی بروند زمانی است که علی رغم کیفیت مساوی کالا ایرانی یا حتی برتر قیمت آن نسبت به کالای خارجی بالاتر است گفت: در اینجا دو بحث مطرح است اگر کالا یک کالای حیاتی مثل گندم و دانه های روغنی باشد در اینجا دولت لازم است که این کالاها یارانه بدهد چرا که کالای استراتژیک کشور است و نمی توانیم به بهانه اینکه گندم در خارج از کشور ارزانتر است از تولید آن در داخل از کشور صرف نظر کند.

حاجی دلیگانی افزود: اگر کالای وارداتی که ارزانتر از کالای ایرانی وارد کشور می شود  جزء کالای غیر استراتژیک است در اینجا باید هزینه واردات کالای خارجی با اقداماتی چون افزایش مقدار تعرفه افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه دولت باید اقدامات دیگری را نیز به صورت موازی برای کالای با کیفیت داخلی انجام دهد گفت: برای چنین تولیداتی دولت باید  اقداماتی چون افزایش رقبای داخلی تولید کننده، هدایت یارانه ها به سمت تولید و کاهش مالیت و یا معافیت مالیات برای چنین تولید کنندگانی به کاهش قیمت کالا و در نتیجه رونق بازار تولید کننده داخلی کمک کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمانی در شرایطی که کیفیت دو کالای ایرانی و خارجی مساوی است و قیمت کالای خارجی گرانتر نیز هست اما بازار کالای خارجی پر فروشتر است گفت: راه حل در چنین شرایطی این است که شفاف سازی و روان سازی صورت بگیرد و اطلاع رسانی در این زمینه به درستی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر فردی اطلاع دارد که کالای ایرانی با کالای خارجی به لحاظ کیفیت مساوی است و علی رغم ارزانتر بودن کالای ایرانی به سراغ کالای خارجی می رود  گفت: در اینجا به جهت پرستیژ و کلاس به سراغ آن می رود که در جامعه با فلان کالا مانور بدهد که راه حل در این شرایطی فرهنگ سازی است و در اینجا رسانه ها وظیفه فرهنگ سازی دارند و بایستی این مفهوم را به جامعه القا کنند که این هنر نیست و پرستیژی ندارد که به بهای بیکاری جوانان کشور و افزایش مصائب اجتماعی آن  بخواهیم فقط به بهانه اینکه اسم کالایی خارجی است  از آن استفاده کنیم.

* تبلیغات آگاهانه  علیه کالای ایرانی!

حاجی دلیگانی یکی دیگر از مصائب کالای ایرانی را تبلیغات منفی دانست که نسبت به آن انجام می گیرد و افزود: بسیاری از این تبلیغات منفی  را  افردی که منافعشان در واردات است آگاهانه انجام می دهند و به نوعی تبلیغات وارد کنندگان و کشورهای مبدأ کالایی است که بر علیه کالای داخلی در کشور جو منفی راه اندازی می کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایطی نیز ممکن است که کیفیت و قیمت کالای خارجی بالاتر باشد گفت: در چنین مواردی باید از مؤسسات دانش بنیان حمایت کنیم و بهره گیری کنیم در  ابداع کالایی که مورد نیاز است که کیفیت کالای ایرانی بالا برود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *