علت اصلی مراجعه نکردن به مراکز مشاوره چیست؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: ترس از انگ بیمار اعصاب و روان بودن علت اصلی عدم مراجعه بیماران به روان پزشک و یا مراکز مشاوره است.

به گزارش رباط نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد هاشمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه افسردگی از جمله بیماری هایی است که انسان را آزار می دهد، افزود: دومین بار بیماری هایی که انسان به دوش می کشد بیماری های اعصاب و روان به خصوص افسردگی است بطوریکه در کشور در سال ۹۰، ۲۶.۶ افراد اختلال اعصاب و روان داشته اند. این آمار نشان دهنده آن است که از هر چهار نفر یک نفر اختلال اعصاب و روان را تجربه کرده است. از سوی دیگر ۱۲ درصد از این افراد نیز افسردگی ماژور را تجربه کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع بیماران از ترس اینکه مردم بگویند که آن ها بیمار اعصاب و روان هستند و یا افسردگی دارند از مراجعه به پزشک خودداری می کنند و این یکی از معضلات اساسی برای درمان این بیماری است.

این مقام مسئول، فضای مجازی را یکی از دیگر معضلات بیان کرد و گفت: فضای مجازی یکی از علت هایی است که سبب شده تا ارتباط افراد با یکدیگر و با خانواده خود کاهش یابد این درحالیست که صله رحم و ارتباط افراد با خانواده و فامیل یکی از راه های درمان بیماری افسردگی و اعصاب و روان است.

وی افزود: این دانشگاه برای درمان بیماری افسردگی و اعصاب و روان ۱۴ روان شناس بالینی را در مراکز بهداشت شهری شهرهای بجنورد، آشخانه و شیروان بکار گرفته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه شهر بجنورد با کمبود روان پزشک و مشاوره مواجه نیست، ادامه داد: هم اکنون ۶ روان پزشک در بجنورد به بیماران خدمات رسانی می کند، اما این استان با کمبود تخت های بیمارستانی بخش های اعصاب و روان مواجه است بطوریکه هم اکنون ۲۲ تخت بیمارستانی در بیمارستان های این استان وجود دارد اما با افتتاح دو بیمارستان بجنورد و شیروان این تعداد به ۸۰ تخت خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *