صعود کوهنوردان رباط کریمی به بام ایران

تیم کوهنوردی شهرستان رباط کریم در قالب دو گروه تیمی و انفرادی، قله ۵۶۷۱ متری دماوند را در صعودی یک روزه از جبهه جنوبی فتح کردند.

به گزارش رباط نیوز، صعود به قله دماوند از ابعاد مختلف یک صعود ویژه است و حس قرار گرفتن بر فراز این قله ترکیبی از حس‌های خوشایند و موفقیت‌آمیزی است که بواسطه طی کردن این مسیر و قرار گرفتن در آن ارتفاع به یک کوهنورد دست می‌دهد. اگرچه هر قسمت از کوه و طبیعت جاذبه‌ها و ویژگی‌ها و زیبایی‌های خاص خودش را دارد، اما دماوند به عنوان جزئی منحصر به فرد از طبیعت زیبای خدادادی کشورمان می‌باشد که به یک نماد ملی تبدیل شده است
.
محمدرضا باصری، رییس هیئت کوهنوردی شهرستان رباط کریم در خصوص صعود یک روزه به بلندترین قله مخروطی جهان از جبهه جنوبی گفت: جبهه جنوبی دماوند مسیر رایج صعود این قله است و درصد بالایی از صعودها از این مسیر انجام می‌شود. علاقمندان قله دماوند شامل کوهنوردها و حتی غیرکوهنوردها همه ساله به عشق صعود این قله در فصل تابستان راهی این منطقه و به طور خاص مسیر جنوبی می‌شوند
.

وی در ادامه درباره مسیر دسترسی به جبهه جنوبی بیان کرد: پس از خروج از تهران و گذر از بومهن، رودهن و آبعلی در مسیر مستقیم به سمت آمل و عبور از امام زاده هاشم (ع) و حدود ۲۰ کیلومتر طی طریق، سمت چپ ورودی شهر رینه قرار دارد. سپس در مسیر جاده رینه به پلور به به جاده خاکی می رسید که تابلوی زردی دیده می شود که بر روی آن نوشته: منابع طبیعی دماوند. پس از طی کردن حدود ۷ کیلومتر به مسجد صاحب الزمان (عج) می رسید که مبدا صعود کوهنوردان از جبهه جنوبی است.
باصری با اشاره به برنامه از پیش تعیین شده برای این صعود یک روزه در مورد زمان بندی حرکت عنوان کرد: ۳۰ دقیقه پس از بامداد بود که کوهنوردان از مسجد صاحب الزمان (عج) حرکت کردند و ۳ ساعت بعد به بارگاه سوم دماوند رسیدند. پس از کمی استراحت، ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه به سمت قله حرکت کردند که متوجه شدند کنار تپه گوگردی هوا مه آلود است. به هر نحوی بود ساعت ۱۲ و ۵۰ دقیقه خود را به فراز بام ایران رساندند. با شروع برف و دگرگون شدن هوا ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه به سمت پایین حرکت و ۵ ساعت بعد با شادکامی حاصل از صعود موفق به مسجد صاحب الزمان (عج) رسیدند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *