صدمات جبران ناپذیر قطعی برق صنایع معدنی برای کشور

یک مقام مسئول در ایمیدرو از صدمات جبران ناپذیر قطعی برق صنایع معدنی برای کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رباط نیو محمد سپهر، مدیر روابط عمومی ایمیدرو پیرامون قطعی برق صنایع معدنی در یادداشتی، نوشت: تردیدی نیست که هرگاه موازنه عرضه و تقاضا به هم بریزد و عرضه از دسترس خارج شود، نهایتاً تقاضا با مشکلات عدیده روبرو خواهد شد که تبعات آن تا حد زیادی قابل مدیریت نخواهد بود.

امسال توسط مقام معظم رهبری به نام «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی ها» نامگذاری شده و در این میان صنایع معدنی که در شرایط سخت تحریم و کرونا پیشتاز تولید و ارزآوری بوده‌اند، در زمستان گذشته با قطعی گاز و اکنون با قطعی برق دست و پنجه نرم می‌کنند. به طور حتم با روند کنونی توان تحقق شعار سال توسط این بخش از تولید کشور به نتیجه نخواهد رسید و قطعی برق به بزرگترین مانع تولید بدل شده است.

نکته مهم دیگر این که در شرایط سخت تحریمی که از سال ۹۷ بر ایران تحمیل شده و عملاً فروش نفت از سبد درآمدی کشور حذف شد، حوزه‌ای که توانست مقاومت کند و عمده نیاز ارزی کشور را تأمین کند، صنایع معدنی و در رأس آنها فولاد بوده، به طوری که از هر ۳ دلار ارز کشور، یک دلار توسط این بخش برای کشور فراهم شده بود.

قطعی مکرر و طولانی مدت برق صنایع معدنی نه تنها خود این صنایع و اشتغال و برنامه‌های صادرات و تأمین ارز را با مشکل مواجه می‌کند بلکه چرخه عمرانی، تولیدی و صنعتی کشور که وابسته به صنایع معدنی هستند را با چالش و رکود مواجه می‌کند و در نهایت زنجیره طولانی از مشکلات در کشور حادث می‌شود.

تردیدی نیست که تأمین برق منازل و دستگاه‌های خدمت رسان و بیمارستان‌ها در اولویت قرار دارد، اما آیا نمی‌شد از قبل تدبیر کرد و برای استفاده کارخانجات صنعتی و معدنی برنامه مناسب برای تولید در نظر گرفت؟

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.