از اجاره مسکن‌ چه خبر؟

سرنوشتی تلخ و دشوار برای مستأجران/ دولت یازدهم یار خوبی برای مسکن نبود

زندگی زیر سایه یک چهاردیواری، رویایی است که این روزها جوانان در سر دارند و تلاش می کنند تا شاید بتوانند به آن رویا دست پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رباط نیوز،این روزها مسکن یکی از الزامات زندگی‌های مردان و زنانی است که بخت آن ها را در کنارهم قرار داده و آماده رویارویی با یک زندگی جدید کرده است، زندگی که می تواند به شادمان ترین روزها مبدل گردد.

مسکن به عنوان یکی از مهمترین نیازهای مردم در قانون اساسی به شمار می اید و در چند اصل از این قانون بر آن تأکید شده است و دولت ها نیز وظیفه دارند تا نسبت به تهیه مسکن و زیربناهای آن اهتمام ورزند.

با نگاهی گذرا به بازار مسکن  خواهیم دید که دولت نتوانسته حضور فعالی در مسکن داشته باشد، این بازار دارای یک آشفتگی است به طوری که آنقدر اجاره بها بالا رفته که بعضا برخی از افراد حاضرند یا به شهرهای کوچک مهاجرت کنند و یا برای ادامه زندگی و بیکار نشدن در خانه هایی کوچک و یا مناطقی پایین دست زندگی کنند که این نه تنها مشکلاتی را برای خانواده به وجود می آورد بلکه می تواند مشکلاتی را هم برای جامعه ایجاد نماید.

در این گزارش در نظر داریم تا به موضوع مسکن در شهرستان رباط کریم بپردازیم، شهرستانی کوچک اما بزرگ که حالا پرند مهرنشین را در خودی جای داده و مشکلات اش دوچندان گشته و هیچ عزمی برای حل آن دیده نمی شود.

این دغدغه سبب شد تا امروز به میان بنگاه داران مسکن شهر رباط کریم برویم و از آن‌ها درباره افزایش ناگهانی اجاره بها بپرسیم.آنها نیز ازاین موضوع نگرانند و نمی دانند چه بر سر خانه های اجاره ای در رباط کریم خواهد آمد.

یکی از بنگاه داران که ساکن شهر رباط کریم است می گوید: متاسفانه شاهد یک تناقض در بازار مسکن هستیم به طوری که امروزه بازار خرید و فروش مسکن به حالت رکود درآمده و از طرفی هم می بینیم وضعیت اجاره‌ها بالا رفته و نرخ ها سر به فلک کشیده است.

او می گوید: برخی از صاحبان مسکن مردم را آزار می دهند، آنها یا اجاره خانه ها را افزایش داده و یا رهن را بالا می برند، این سبب شده تا افراد در اوضاع بد اقتصادی دچار مشکل شوند و نتوانند منازل خوبی را اجاره کنند.

او تأکید می کند: دولت باید نظارت بیشتری بر دریافت اجاره مسکن و رهن داشته باشد تا مردم با این گونه مشکلات مواجه نشوند.

علی یکی از صاحبان بنگاه در شهر پرند است، او بر کمک دولت و حضور او در بازار مسکن تأکید می کند و می گوید: دولت می تواند با اعطای وام های خرید مسکن با شرایطی بهتر و مبالغ  بیشتر به مردم در جهت خرید مسکن کمک کند.

وی با انتقاد از نحوه پرداخت وام مسکن، بر آسان گیری بانک ها در این جهت تاکید و خاطرنشان کرد: وام مسکن باید به گونه ای باشد که هر فردی با هر جایگاه و شغلی بتواند آن را دریافت کند و توان پرداخت آن را داشته باشد، متاسفانه در این باره قوانین به درستی رعایت نمی شود و مردم در پرداخت اقساط مسکن مشکل دارند.

یکی از بنگاه داران، نرخ  خرید و فروش مسکن در شهر پرند را گران توصیف می کند و تصریح کرد: شهر پرند که با وجود مسکن مهر جمعیتی خوبی را در خود جای داده است از میزان تقاضای اجناس خوبی برخوردار است بازار خوبی برای خرید و فروش و اجاره مغازه است و به گفته برخی از ساکنان این شهر قیمت اجاره مغازه ها در این شهر بسیار بالا است و حتی اجازه اجاره کردن این مغازه ها را به قشر ضعیف و در بعضی اوقات معمولی را نمی دهد.

او تأکید می کند که دلیل اصلی این گرانی جمعیت زیاد و تقاضای زیاد است.

این فعال اقتصادی در پرند اظهار کرد: در پرند نیز شرایط به گونه ای است که قیمت مسکن در برخی از فازها بسیار بالاست و در برخی دیگر از فازها قیمت ها معمولی است که این روند می تواند به عدم پیشرفت و توسعه دربرخی از نقاط پرند کمک کند.

او ادامه داد: باید به این نکته اشاره داشت که در مسکن مهر نیز مشکلات زیادی وجود دارد از جمله جمعیت زیاد افراد ساختمان و در برخی از نقاط آن نیز کم جمعیت بودن یک ساختمان و یا حتی نیمه کاره بودن که اینها سبب تراکم جمعیت در برخی از فازها می شود.

 

احمد یکی از بنگاه هایی فعال است، او می گوید: حقیقت آن است که قدرت خرید مردم پایین آمده و فروشی در بنگاه ها صورت نمی گیرد، اغلب مستأجران به دنبال رهن هستند این در حالی است که مالکان اجاره بیشتر می خواهند و همین علت افزایش اجاره بها در این مناطق است.

او توصیه ای به مسئولان بالادستی در امر مسکن دارد و تصریح کرد: باید مراعات مردم را کنند، امروز آنقدر شرایط دشوار شده که جوانانی که ازدواج کرده اند با مشکل مواجه می شوند و آنهایی که هنوز ازدواج نکرده اند دیگر هیچ.

این کارشناس مسکن در شهر پرند با انتقاد از وضعیت مسکن مهر در شهر پرند، عدم تکمیل این پروژه و یا حداقل تکمیل نمادین را یکی از مشکلات اساسی در این شهر خواند و یادآور شد: دولت یازدهم یار خوبی برای مسکن مهر نبود و به همین سبب بسیاری از پروژه ها نیمه کار ماند و مردم از تحویل واحدهایشان نا امید شدند، باید در این راستا چاره اندیشی کرد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *