روستای پیغمبر

رباط نیوز گزارش می دهد؛

سرگذشت بقعه ای تاریخی اما فراموش شده/خستگی بنای مردی مبارز با همجنسگرایی/ خواب زمستانی غسالخانه روستای پیغمبر

روستایی در شهر رباط کریم که پیش از آن نامش محمدآباد بوده و به دلیل همجواری اش با بقعه ای از مردان صالح خدا نامش به پیغمبر تغییر یافته و امروز نیز آباداست.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی رباط نیوز،روستای پیغمبر در شهرستان رباط کریم واقع شده است، این شهرستان در جنوب غربی استان تهران قرار داد و یکی از مراکزتاریخی کشور به شمار می آید به طوری که بقعه پیامبر مقابله کننده با همجنس گرایی در جهان یعنی حضرت لوط نبی(ع) در این شهر قراردارد.

این بقعه در روستای پیغمبر که نام قدیمی اش محمد آباد است قرار گرفته و در نزدیکی آن نیز قلعه سنگی شهر پرند  و منطقه تاریخی بازارک رباط کریم قرار دارند که این ها هر کدام سندی بر تاریخی بودن شهر رباط کریم است.

2847753_408

بقعه لوط نبی(ع) متعلق به بقعه پیغمبر لوط مربوط به دوره قاجار در شهرستان رباط کریم است و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۸۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نکته حائز اهیمت این است که بقعه حضرت لوط (ع) در داخل ایران مورد توجه توریستهای خارجی زیادی است و براساس گفته های مردم این منطقه سالیانه توریستهای بسیاری در این روستا حاضر می شود و از مدفن این پیامبر بزرگوار دیدن می کنند این در حالی است که مردم منطقه حتی از وجود این بقعه هم با خبر نیستند و این از ضعف متولیان فرهنگی است.

2847478_744

بقعه لوط نبی(ع) که سالهای گذشته مورد بی مهری قرار گرفته از سوی اداره اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی مورد بازسازی قرار گرفته و حالا این بقعه در حال تکمیل شدن است اما به صورت خاموش.

2847752_293 2847501_496photo_2017-01-26_13-06-29

به گفته اهالی روستای پیغمبر پس از اقدام برای تکمیل کردن بقعه حضرت لوط نبی(ع)، عملیات برای توسعه و بازسازی این بنای تاریخی آغاز شد و مراحل روند خوبی را داشت اما پس از مدتی نیز این عملیات رها شد، حالا بقعه لوط نبی این روزها در تاریکی به سر می برد و برق آن نیز قطع می باشد.

photo_2017-01-26_13-06-17

روستای پیغمبر یک غسالخانه دارد که آن نیز در محل آستان حضرت لوط نبی واقع شده است، مردم روستای پیغمبر که اغلب کشاورز هستند اموات خود را در این روستا دفن می کنند اما شاید چند سال است که این مردم مجبورند اموات خود را در شهر رباط کریم یا روستاهای همجوار به خاک بسپارند چرا که غسالخانه این روستا نیز حال و روز خوشی ندارد و تبدیل به انباری برای وسایل این آستان شده است، حالا با دو ماجرا سرو کار داریم نخست پروژه متوقف شده آستان لوط نبی(ع) و دوم خواب زمستانی غسالخانه روستای پیغمبر که امیدواریم مسئولان شهر چاره ای را برای این موضوع بیاندیشند.

مهدی امیری پور

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *