رقیب ایران پس از ۲۰ سال به دنبال شگفتی

تیم ملی مراکش با تکیه بر تک‌ستاره‌های خود بعد از ۲۰ سال دوری از جام جهانی به دنبال شگفتی سازی در روسیه است.

به گزارش رباط نیوز، تیم ملی مراکش مشهور به شیرهای اطلس یکی از تیم های قدرتمند قاره آفریقا است که در گروه دوم با ایران، اسپانیا و پرتغال همگروه شده است و به دنبال شگفتی سازی است. اگرچه مغرب زورش به اسپانیا و پرتغال شاید نرسد ولی رقیب اصلی تیم ملی ایران در گروه است.

*شیرهای اطلس( ۵دوره حضور در جام جهانی)

تیم ملی مراکش در آخرین رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در رده ۴۲ جهان ایستاد. بزرگترین دست آورد مغربی ها در سطح قاره سیاه قهرمانی در مسابقات جام ملت های آفریقا ۱۹۷۶ است که به خیلی سال پیش برمی گردد. مغرب بعد از ۲۰ سال دوری از رقابت های جهانی دوباره پا به میدان گذاشته است. شیرهای اطلس به خاطر دوری بیست ساله که از جام جهانی داشتند تشنه پیروزی و شگفتی سازی هستند. مراکش مثل ایران ۵ بار حضور در جام جهانی را در کارنامه خودش دارد. مغربی ها در جام جهانی ۱۹۷۰، ۱۹۸۶، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸ حضور داشتند و با جام جهانی پیش رو پنجمین حضورشان را تجربه می کنند.

*مراکش تیم ۱۴۶ میلیون یورویی!

مراکش در شرایط کنونی ۲۵ لژیونر دارد که در لیگ های مختلف دنیا از سری آ گرفته تا لالیگا حضور دارند. قیمت تقریبی تیم ملی مراکش ۱۴۶ میلیون یورو است و میانگین سنی شیرهای اطلس ۲۷ سال است. اولین رقیب ایران در جام جهانی به نظر نمی رسد تیم کم مهره ای باشد و با حضور ستاره های مثل مهدی بن عطیه مدافع یوونتوس در خط دفاع تیم سرسختی است و شاگردان کی روش در آغاز راه کار سختی دارند.

*رنار فرانسوی زمام دار شیرها

رنار، سرمربی فرانسوی در شرایط سختی در سال ۲۰۱۶ زمام هدایت تیم ملی مراکش را برعهده گرفت. این مرد فرانسوی که همیشه اعلام کرده عاشق قاره سیاه است و حتی دوست دارد زمانیکه درگذشت در یکی از کشورهای قاره آفریفا به خاک سپرده شود، نتایج خوبی را  با مراکش گرفته است. سیستم بازی رنار ۴-۳-۳ مشهور است و دوست دارد فوتبالی هجومی به نمایش بگذارد به همین خاطر است که در مسابقات مقدماتی جام جهانی شاهد بازی هایی چشم نواز از سوی شیرهای اطلس را بودیم. او ۲۳ بازی برای مراکش مربیگری کرده است و موفق شده ۱۳ برد، ۵ تساوی و یک شکست کسب کند.

*مهره های کلیدی مراکش

*مهدی بن عطیه(ضخره نفوذ ناپذیر مراکشی‌ها)

بن عطیه مدافع ۳۱ ساله تیم ملی مراکش است که کاپیتان شیرها در این تورنمنت خواهد بود. بن عطیه متولد کشور فرانسه است  و به نوعی از محصولات فوتبال این کشور به شمار می آید. او فوتبال حرفه ای خود را با باشگاه مارسی آغاز کرد. بن عطیه از بازیکنانی است که دیر مطرح شد. اولین گام او برای مطرح شدن به سال ۲۰۱۳ به ایتالیا رفت تا ماجراجویی خود را آغاز کند. مدافع ۲۶ ساله مراکشی یک فصل برای رم بازی کرد و نمایش خوبی داشت تا جایی مسئولان باشگاه بایرن مونیخ او را جذب کردند. بن عطیه دو سال برای بایرن بازی کرد و دوباره در سال ۲۰۱۶ به ایتالیا برگشت اما این بار به یوونتوس پیوست. این مدافع تنومند مراکشی ها با حضور در تیم های قدرتمند دنیا بدون شک یکی از مهره های کلیدی رنار مقابل رقبا خواهد بود.

*حکیم زیاش=دارنده کفش طلای لیگ هلند(جدال جذاب ستاره مراکشی با جهانبخش به جام جهانی هم کشید)

حکیم زیاش، هافبک ۲۵ ساله مراکشی آژاکس مثل علیرضا جهانبخش در لیگ هلند فصلی رویارویی را به پایان رساند. زیاش رقیب اصلی علیرضا در کسب عنوان بهترین بازیکن فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ هلند بود که موفق شد کفش طلا را از آن خود کند و جهانبخش را در این جایزه ناکام گذاشت.

زیاش از سوی روزنامه تلگراف هلند به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شد. او تنها با ۳ امتیاز بیشتر یعنی ۱۹۳ این جایزه را از آن خود کرد. جهانبخش نیز با کسب ۱۹۰ امتیاز به عنوان دومین بازیکن برتر لیگ هلند انتخاب شد. جدال زیاش با علیرضا در جام جهانی نیز جذاب خواهد بود.

*اشرف حکیمی(مدافع جوان رئال مادرید)

مدافع راست ۱۹ ساله مراکشی هدیه ای است که زیدان، سرمربی رئال مادرید به هواداران مراکش داده است. رنار به این مدافع جوان در جام جهانی اعتماد خواهد کرد زیرا بازی های خوبی از او در ترکیب رئال دیده است.

*نقاط قوت و ضعف

بدون شک با حضور مهدی بن عطیه و اشرف حکیمی در خط دفاعی مراکش نقطه قوت مغربی ها خط دفاع خواهد بود. در خط حمله اگرچه شیرهای اطلس به غیر از زیاش که رم و اورتون به دنبالش هستند ندارد اما این هافبک ۲۵ ساله نیز می تواند خط میانی و حمله شیرها را رهبری کند. زیاش یکی از پدیده های کنونی آژاکس است و بدون شک بعد از جام جهانی راهی یک تیم بزرگ اروپایی خواهد شد. نقطه ضعف مغربی ها خط حمله شان است و آنها یک مهاجم تمام کننده در سطح عالی ندارند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *