رشد شتابان قلیان سراها در تهران

مجوز قهوه خانه و قلیان در سال های پیش با سخت گیری بین ۳ تا ۵ سال طول می کشید، حالا این روند به آسانی به۴۵ روز کاهش یافته است وقلیان سراها در هر نقطه از شهر مانند قارچ رشدی مهار نشدنی دارند.

به گزارش رباط نیوز،مجوز قهوه خانه و قلیان در سال های پیش با سخت گیری بین ۳ تا  ۵ سال طول می کشید، حالا این روند به آسانی به۴۵ روز کاهش یافته است وقلیان سراها در هر نقطه از شهر مانند قارچ رشدی مهار نشدنی دارند.

بررسی ها نشان می دهند از ۳ سال پیش قلیان و قلیان سراها رشدی سرسام آور  داشته اند به نحوی که آمار صدور پروانه و  مجوز قلیان سراها روند صعودی بیش از۱۰۰صدی داشته است.

برپایه این گزارش، محسن نظری رییس اتحادیه قهوه خانه داران و سفره خانه های تهران در گفت و گو با قدس آنلاین در این زمینه گفته است: در حال حاضر مدت زمان صدور پروانه قهوه خانه و سفره خانه به ۴۵ روز کاهش یافته است.این در حالی است که سابق این زمان ۳ تا ۵ سال وبا سخت گیری های زیادی از طرف اتحادیه و اماکن نیروی انتظامی انجام می شد تا جلوی افزایش بی رویه آن گرفته شود. طبق نظریه کارشناسان،  اعتیاد به عنوان اولین آسیب اجتماعی مطرح است و در برآورد اجتماعی صورت گرفته ارتباط مواد مخدر با جرایم مشهود است.

برای صدور مجوز قهوه خانه یا سفره خانه تایید سه مرجع و سازمان لازم است اول تایید خود اتحادیه و بعد احراز هویت و اماکن نیروی انتظامی و سپس سازمان بهداشت می باشد، در حال حاضر سیاست های عملی سازمان بهداشت بر کنترل و محدود کردن و جلوگیری از گسترش قلیان و قلیان سراها است که سلامت و امنیت روحی و جسمی شهروندان را به خطر می اندازد.

براساس اطلاعات بدست آمده از اتاق اصناف وزارت صنعت بیش از۲ سال است که حریم محدوده واحدهای صنفی برداشته شده است و به همین دلیل متقاضیان جواز قهوه خانه بدون هیچ مانعی در هر نقطه از شهر و نزدیک قهوه خانه قبلی می توانند فعالیت کنند و این یعنی افزایش و تراکم قهوه خانه ها که البته درآمد سرشاری هم برای اتحادیه که هم حق عضویت و هم مبالغ زیادی نیز به عنوان همیاری( بین ۳  تا ۱۵ میلیون تومان) از متقاضیان مجوز دریافت می‌کند دارد اما به چه قیمت؟ به بهای افزایش آمار قلیان ها و جوانان و مردمی که به راحتی در معرض عرضه فراوان قلیان قرار می گیرند و با این روند صعودی. کنترل آن در آینده نزدیک سخت و غیر ممکن خواهد بود طبق اعلام اتاق اصناف با اختیاراتی که به اتحادیه داده شده میتوانند حریم ۵۰۰ تا۲۰۰۰ متری را قایل شوند ولی هم اکنون متقاضیان مجوز قهوه خانه از سوی اتحادیه بدون در نظر گرفتن حریم محدوده ایی براحتی مجوز دریافت می کنند.

در این میان آمار قهوه خانه های بدون مجوز نیز خود معضل بزرگی است که مشکل مضاعفی است.

رییس پلیس اماکن نیروی انتظامی در مصاحبه با خبرگزاری میزان و صدا سیما اظهار کرده است: ۸ هزارقهوه خانه بدون مجوز در سطح کشور فعالیت دارند.

با وجودی که جلوگیری از فعالیت این قهوه خانه ها ی بدون مجوز یکی از وظایف اصلی اتحادیه می باشد ولی به طور گسترده در حال فعالیت هستند. در همین زمینه قدس آنلاین مورخ سوم شهریور ماه سال جاری در گفت وگویی با محسن نظری رییس اتحادیه گفت: بیشترین تخلف فعالیت بدون مجوز کسب در مدت مسوولیت  بنده بوده است.

طبق اطلاعات بدست آمده در خرداد ماه سال جاری در طرحی ضربتی و مشترک بین سازمان بهداشت و نیروی انتظامی بسیاری از این قهوه خانه های بی جواز شناسایی و پلمپ شدند ولی گزارش خبرنگار ما حاکی از فعالیت مجدد آنها در شهر میباشد که همت و همکاری مستمر اتحادیه سازمان بهداشت و نیروی انتظامی را می طلبد.

از طرفی مغازه هایی که مجوز فروش اسباب و لوازم قلیان را از اتحادیه می گیرند نیز به شدت افزایش داشته است طوری که در تمام خیابان های شهر خود نمایی می کنند. حال آنکه چند سال پیش این مغازه ها فقط در محدوده مولوی  و خیابان انبار نفت بود اما حالا در تمام شهر پراکنده شده اند و به آسانی قلیان و لوازم آن را در دسترس مردم قرار می دهند و باعث رواج قلیان در منازل  و پارک‌ها شده است.

طبق نظر کارشناسان و نظریه پردازان اجتماعی، قلیان و قلیان سراها باید محدود شوند نه ممنوع  تا کنترل شونده این معضل اجتماعی را مدیریت کرد تا آسیب حداقلی در جامعه داشته باشد.

در هر خیابان شهر که قدم می گذاری شهر را در تسخیر قلیان سراها و قلیان فروشی ها می بینی، تنگ های رنگارنگ و طرح های جذاب و متنوع تنه قلیان و پک‌های حلقه واری که پشت شیشه های قلیان سراها هر بیننده ایی را کنجکاو و وسوسه می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *