ردپای داعش در کدام شهرها دیده می‌شود؟ / تصاویر

داعش در ۴ سال اخیر ویرانی‌های زیادی در شهرهای مختلف سوریه و عراق به وجود آورده است.

به گزارش رباط نیوز به نقل از صاحب نیوز، بزرگترین معضل جهان امروز و درگیری‌ها به دلیل بدست آوردن قدرت بوده اما راه‌های رسیدن به آن هدف متفاوت است. جنگ‌های نیابتی، مبارزه با تروریسم، مبارزه با حاکمان کشورها، جنگ‌ها مذهبی و جنگ‌های نژادی از جمله راه‌هایی هستند که قدرت‌طلبان برای رسیدن به قدرت از آنها استفاده می‌کنند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
تروریست‌های فعال در سوریه و عراق معتقدند برای خدا و اسلام می‌جنگند، نه قدرت. اگر برای قدرت نمی‌جنگیدند هرگز با یکدیگر درگیر نمی‌شدند؛ لذا جنگ امروز جنگ قدرت است. داعش در این جنگ نابرابر هدایایی همچون اعدام، قطع عضو، اسارت، تجاوز و هزاران بلای دیگر داشته است اما باید دید چه زمانی داعش از بین خواهد رفت.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
داعش در سوریه
الرقه
الرقه که  به “عاصمه الرشید” پایتخت هارون الرشید نیز معروف است دی ماه ۳ سال گذشته پس از ۶ روز درگیری شدید و خونین به کنترل کامل داعش درآمد. این استان با مرکزیت شهر الرقه، نخستین شهری بود که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی به اشغال داعش درآمد و پس از آن این گروه حملاتی را به شهرهای دیگر این استان آغاز کرد. با تصرف نقاط مختلف این استان به دست داعش این گروه دیگر مخالفان مسلح سوری را از شهر بیرون کرد و آن را مرکز فعالیت‌های خود قرار داد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
شهر رقه در شمال شرقی سوریه با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت بعنوان پایتخت حکومت خودخوانده این گروه انتخاب شد. الرقه هدف اصلی بمباران‌های بی‌اثر جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی بوده است که البته اخیرا روسیه و ارتش سوریه نیز عملیات هوایی در این شهر انجام دادند.
گفته می‌شود این گروه با تصرف کامل الرقه قوانین سختگیرانه‌ای را علیه ساکنان اعمال کرده است که در صورت تمرد، آنان را در زندان‌های زیرزمینی بازداشت می‌کند. مردم در الرقه به شدت از نظر آذوقه و غذا در مضیقه هستند و ساعت‌ها باید در صف دریافت آب و غذا بایستند. با این حال داعشی‌ها اقدام به جمع‌آوری زکات گندم از کشاورزان کرده و از مغازه‌دارها نیز سه هزار لیره به عنوان مالیات دریافت می‌کنند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
همچنین بر اساس قوانین داعش در الرقه زنان و دختران باید نقاب سیاه رنگ ضخیم بر صورت خود بیندازند و در صورتی که این نقاب، ضخیم نباشد، فرد بازداشت می‌شود. ممنوعیت پوشیدن شلوار جین، نمایش لباس‌های زنانه در ویترین و کار کردن مردان در فروشگاه لباس زنانه، تبلیغ آرایشگاه‌های زنانه، مراجعه زنان به پزشک مرد، شانه کردن موی سر و صورت (برای مردان)، کشیدن سیگار و قلیان و نشستن زنان بر صندلی از دیگر قوانینی است که داعش وضع کرده است. این شهر تا شعاع ۷۰کیلومتری خارج از آن هنوز در دست تروریستهای داعش است.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
تدمر (پالمیرا)
 شهر باستانی تدمر در استان حُمص سوریه و در ۲۱۰ کیلومتری دمشق است. این شهر در تاریخ ۳۱ اردیبهشت امسال بدست تکفیری‌ها و در حمله‌ای شبیه به الرمادی تصرف شد. داعش در تدمر بسیاری از آثار باستانی که در لیست یونسکو نیز ثبت شده بودند را نابود کرد، این شهر هنوز در دست داعش است.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
ابولیث سعودی، فرمانده عملیات داعش  در شهر باستانی پالمیرا در شبکه رادیویی «الوان اف‌ام» در سوریه درباره آینده این شهر بعد از اشغال توسط داعش گفت: ما آن‌طور که بسیاری فکر می‌کنند با بولدوزر به این شهر حمله نمی‌کنیم، ما این شهر باستانی را ویران نمی‌کنیم اما مجسمه‌های موجود در آن را که گمراهان پرستش می‌کردند، پودر خواهیم کرد. تمامی میدان‌های تاریخی داعش هم اکنون به میدان‌های اعدام داعش تبدبل شده و تدمر امروز در اشغال داعش است اما تحت محاصره وحشتناک ارتش سوریه قرار دارد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
عین العرب (کوبانی)
کوبانی شهری کردنشین در کردستان سوریه است. این شهر در استان حلب در شمال سوریه واقع شده‌ و جمعیت آن ۵۲٬۱۱۵ نفر است. دولت سوریه این شهر را «عین‌العرب» می‌خواند. این شهر کُردنشین در شمال سوریه و هم مرز با ترکیه بعنوان نماد مبارزه با تروریست‌ها شناخته شده که اولین عقب نشینی جدی داعش از زمان آغاز پیشروی‌هایش از این شهر بود. محاصره کوبانی توسط داعش در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴ به منظور تصرف شهر کوبانی در شمال سوریه آغاز شد. تا ۲ اکتبر این گروه موفق به تصرف ۳۵۰ روستای کردنشین منطقه شده‌ بود.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
حملات داعش باعث فرار بیش از ۲۰۰هزار نفر از مردم منطقه به ترکیه که در فاصله ۲ کیلومتری این شهر قرار گرفته شد. فرماندهی نیروهای داعش را در این نبردها ابوخطاب الکردی که از کردهای حلبچه است بر عهده داشت. در جریان بمباران ائتلاف، یک جنگنده آمریکایی به اشتباه نیروهای یگان مدافعان شهر را بمباران کرد!!!!!!! سخنگوی یگان‌های مدافعان شهر آمار دقیقی را از تلفات و آسیب‌های احتمالی ارائه نداد اما از کشته شدن ۶ سرباز و یک غیرنظامی در این بمباران سخن گفت.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
نیروهای پیشمرگه کُرد بعد از ۴ ماه مبارزات سنگین و محاصره طولانی موفق شدند در ۶ بهمن سال گذشته این شهر را آزاد کنند. منابع خبری بارها اعلام کردند که کردهای ترکیه به مراتب قصد کمک کردن به کردهای کوبانی را داشته‌‌اند؛ اما دولت ترکیه از آن جلوگیری کرده است.
شهر کوبانی امروز به طور کامل آزاد شده است و در اختیار ارتش و مردم سوریه است؛ اما هدیه داعش برای این شهر؛ ویرانی بالغ بر ۹۰ درصدی آن است.
تل ابیض
دیگر شهر مرزی سوریه با ترکیه که در تاریخ ۲۶ خرداد بدست نیروهای کُرد و در یکی از جدی‌ترین شکست‌های داعش، آزاد شد. این شهر با جمعیت ۱۳۰ هزار نفری خط مواصلاتی تدارکات تروریست‌ها از ترکیه به الرقه بود.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
تل ابیض مرکز شهرستان تل ابیض از توابع استان رقه در سوریه بوده و این شهر در کنار مرز ترکیه قرار گرفته و گذرگاه مرزی تل ابیض نیز در این شهر است. جمعیت شهر نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر بوده و کردها و اعراب ساکنان این شهر را تشکیل می‌دهند. در جنگ سوریه؛ بین کردها و تروریست‌ها برای تسلط بر این شهر جنگی در گرفت که متعاقب آن داعش در قتل‌عامی ۴۵۰ تن از کردهای تل ابیض را کشتند که ۱۲۰ تن آنان کودک بودند. پس از تسلط داعش بر شهر بسیاری از کردها مجبور به مهاجرت شدند، ولی در نهایت نیروهای کرد داعشی ها را از انجا بیرون راندند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
داعش در عراق
الرمادی
 این شهر سنّی نشین در ۱۰۰ کیلومتری غرب بغداد؛ مرکز بزرگترین استان عراق یعنی الانبار می‌باشد که با کشورهای سوریه، اردن و عربستان سعودی هم مرز می‌باشد. الرمادی نقطه جنوب غربی مثلث سنی در عراق به شمار می‌آید. بیشتر مردم رمادی سنی‌مذهب و از قبیله دُلَیم هستند. جمعیت استان الانبار بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده و مساحتی بیش از ۱۳۵ هزار کیلومتر مربع دارد. این استان از شهرهای “رمادی”، “سداح”، “حدیثه”، “هیت”، “عانا”، “فلوجه”، “ابوغریب”، “قائم”، “نخیب”، “رطبه”، “کبیسه”، “اسد”، “خالدیه”، “ساجریه”، “عبیدی”، “کرمه “، “حقلانیه” و “المحمدی” تشکیل شده و مرکز آن نیز شهر “رمادی ” بوده که حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
گروه تروریستی داعش در اواخر اردیبهشت در حمله برق آسا و البته با همدستی برخی سران قبایل این استان توانستند با ده‌ها خودروی بمب‌گذاری این شهر را تصرف کنند. هدف اصلی تروریست‌ها برای اشغال رمادی، در وهله اول نزدیکی این شهر با مرز شرقی سوریه بود که تروریست‌های داعش می‌توانستند مسیر مواصلاتی خود را برای پشتیبانی به وجود آوردند و دلیل دوم نیز نزدیکی این شهر با استان‌های مهم و مذهبی مانند بغداد و کربلا بود که تروریست‌ها می‌خواستند با تصرف آنها عراق را به تصرف خود دربیاورند. تروریست‌ها در پیشروی خود حتی به نزدیکی استان کربلا نیز رسیدند ولی ارتش عراق به کمک نیروهای مردمی توانستند جلوی تروریست‌ها را بگیرند و آنها را تا مرز استان الانبار عقب براندند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
نیروهای عراقی با همکاری یکدیگر و طی عملیاتی برق آسا در تاریخ ۱۷ آذر موفق به پس گرفتن منطقه التمیم در جنوب غربی این شهر شدند که راه را برای پیشروی‌های آتی هموار کرد تا در ۱ دی مرکز الرمادی را به کنترل خود درآورند و در نهایت این شهر ۶ دی ماه امسال بصورت کامل آزاد شد. هم اکنون الرمادی حدود ۵ روز است که طعم شیرین آزادی را چشیده است.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
تکریت
زادگاه دیکتاتور معدوم عراق در ۱۶۰ کیلومتری شمال بغداد در ماه فروردین بدست نیروهای ارتش، پلیس و با حمایت داوطلبان بسیجی و شیعه عراقی آزاد شد. تکریت مرکز استان صلاح‌الدین عراق است و جمعیت آن در حدود ۳۵۰۰۰۰۰ نفر برآورد شده‌ است.
عملیات آزادسازی این شهر مهم که تقریبا خالی از سکنه شده بود، بزرگترین عملیات نیروهای مقاومت در آن زمان بود.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴ در طی حمله به شمال عراق، دولت اسلامی عراق و شام کنترل این شهر را در دست گرفت. ساعاتی پس از آن ارتش عراق حملاتی برای بازپس‌گیری شهر انجام داد که منجر به درگیری‌های شدیدی در شهر شد. در کشتار اسپایکر ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴، حداقل ۱۵۶۶ نفر از افراد نیروی هوایی عراق در تکریت به کشته شدند.
کارشناسان معتقد بودند که آزادسازی تکریت بیش از یک تا دو سال زمان می برد، اما نیروهای عراقی در کمتر از ۴ ماه این شهر را از چنگال داعش بیرون کشیدند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
فلوجه
فَلّوجه شهری است که در استان الانبار عراق در ۷۰ کیلومتری بغداد و در کرانه رود فرات قرار دارد. شهر فلوجه با جمعیت ۴۰۰ هزار نفر در جاده بغداد به اردن قرار گرفته‌ است. در عراق این شهر به «شهر مسجدها» شهرت دارد؛ زیرا در فلوجه و روستاهای پیرامونش حدود ۲۰۰ مسجد وجود دارد. فلوجه از قدیم از مراکز مهم سنی‌گری در عراق بوده‌است. در زمان حکومت صدام حسین، فلوجه از مناطق اصلی پشتیبان رژیم او بود. در این دوران، بسیاری از افراد ارشد حزب بعث از اهالی فلوجه بودند و صدام به صنعتی کردن منطقه اقدام کرد و کارخانه‌های زیادی را در اطراف فلوجه بنا کرد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
داعش هیچ گه نتوانست وارد شهر فلوجه شود؛ زیرا با مقاومت سرسخت مردم و ارتش عراق روبرو شد. داعش در زمان درگیری ها ادوات نظامی و ارتش خود را از منطقه صنعتی فلوجه به منطقه الشرطه منتقل کرده تا با انجام عملیات انتحاری در بین غیرنظامیان و مردم عادی مانع حملات ارتش عراق و بسیج مردمی به مواضع خود شود. گفتنی است که منطقه الشرطه یک منطقه مسکونی و غیرنظامی است.
داعش به دلیل عدم موفقیت در اشغال شهر فلوجه نیروهای خود را دسته‌بندی کرده است که شامل یگان مواد منفجره و انتحاری‌ها، یگان تک‌تیراندازها و خط شکن‌ها، یگان نیروهای پیاده و یگان هسته‌های خفته می‌شود. داعش دو مسیر خروجی برای فرار از مخمصه فلوجه پیش بینی کرد که مسیرهای الجزیره – البوبالی – الملاحمه – الصقلاویه و مسیر  حاشیه رودخانه فرات بود که از همین مسیرها ار جهنم فلوجه گریخت. نبرد در فلوجه گره سختی برای داعش خورد؛ به طوری که بالگردهای آمریکایی به کمک آنها شتافتند؛ اما حضور آنها نیز تغییری در جریان جنگ نداد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
سنجار
سنجار شهری از استان نینوا در شمال باختری عراق است. جمعیت این شهر  بالغ بر ۸۰۰۰۰ نفر است. در اوت ۲۰۱۴ نیروهای داعش سنجار را به تصرف خود درآورده و به گفته شاهدان ایزیدی؛ پانصد تا دو هزار غیرنظامی ایزیدی را در روزهای ۶ و ۷ اوت اعدام کردند. اما نیویورک تایمز در روز ۷ اوت گزارش داد که ده‌ها نفر از مردان ایزدی اعدام شده و زنان آن‌ها برای مجاهدان مجرد زنده نگه داشته شده‌اند. ارتش عراق و نیروهای کرد مردمی در روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ در پایان یک حمله بزرگ تا شهر سنجار پیشروی کردند اما مقاومت سرسختانه تروریست های داعش در قسمت جنوبی شهر موجب شد تا نتوانند تمام شهر را به کنترل خود درآورند. در تاریخ ۲۲ آبان نیروهای کُرد عراق توانستند این شهر را در ۴۰۰ کیلومتری شمال غربی بغداد و در مرز سوریه، از چنگ تروریست‌ها آزاد کنند. بازپس گیری این شهر خط مهم تدارکات تروریست‌ها بین سوریه و عراق را قطع کرد.
و سرانجام امروز سنجار نفس می کشد.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
بیجی
بیجی شهری است که در استان صلاح‌الدین عراق، در کنار رود دجله و نزدیک شهر موصل قرار دارد. جمعیت این شهر ۲۰۰٬۰۰۰ نفر از سنی ها و کردها می‌باشد. شهر بیجی به دلیل هم‌جواری با پالایشگاه بیجی، شهری مهم به‌حساب می‌آید. این شهر سنّی شنین در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد، محل بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در اواخر مهر ماه بدست نیروهای عراقی آزاد شد. بازپس‌گیری این منطقه که صحنه درگیری‌های طولانی مدت و دست به دست شدن میان نیروهای مقاومت و تروریست‌های داعش بود؛ کلید آماده‌سازی عملیات زمینی برای آزادسازی انبار و موصل (در آینده نزدیک) می‌باشد.
ابوعزرائیل و نیروهای تحت امرش در گردانهای کتائب امام علی نقش به سزایی در آزادسازی بیجی داشتند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
موصل
دومین شهر بزرگ عراق بعد از بغداد موصل است که جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون نفر دارد.تروریست های داعش از صبح به موصل حمله‌ور شدند و ساختمان استانداری و ساختمانهای دولتی مجاور را تحت کنترل خود در آوردند. استان نینوا (۵۰۴ کیلومتری شمال پایتخت عراق) است. داعشی‌ها همچنین بر فرودگاه موصل در شمال این شهر سیطره پیدا کردند و این افراد سپس به سمت چپ موصل پیشروی کردند. شهر موصل با خیانت برخی از نیروهای خودفروخته ارتش عراق در کم تر از یک روز سقوط کرد. شمار قابل توجهی از ساکنان شهر موصل در پی هجوم عناصر داعش از این شهر گریختند. عناصر داعش صدها محکوم را نیز از زندان‌های شهر موصل آزاد کردند. لازم به ذکر است که موصل پایتخت داعش در عراق می باشد. امروز مردم موصل بزرگترین قربانیان داعش هستند.مردمی که با آغوش باز داعش را پذیرفتند؛ اما هم اکنون شبها با ترس از فردای خود می خوابند.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
اطلاعات به دست آمده حاکی از فرار سیاستمداران و نیروهای امنیتی از موصل در زمان حمله داعش بود.
استاندار نینوا، درباره اینکه گروه‌های مسلح چگونه توانستند کنترل نینوا را در دست بگیرند، گفت: چند ساعت پیش‌از اینکه افراد مسلح کنترل موصل را در دست بگیرند با فرماندهان ارشد ارتش عراق در منطقه دیدار کردم. به نظر می‌رسید که آنها کاملا به توان خود اطمینان دارند اما ساعاتی بعد با شنیدن خبر فرار جمعی نیروهای ارتش عراق از مواضع خود در موصل، غافلگیر شدیم.
ردپای داعش در کدام شهر ها دیده می شود
این شهر هنوز در کنترل تروریست‌هاست، اما حلقه محاصره آن توسط نیروهای ارتش عراق و حسدالشعبی هر لحظه تنگ تر می شود.
همه این شواهد ما را به یاد سخن گوهربار پیامبر اکرم اسلام (ص) می‌اندازد که “حکومت با کفر پایدار می‌ماند اما با ظلم و جور هرگز”. اگر گروه‌های مردمی و ارتش عراق و سوریه به موفقیت‌های خود ادامه دهند شاید نابودی کامل داعش در عراق و سوریه را به زودی جشن بگیریم. شاید سال ۲۰۱۶، سالی عاری از هر گونه جنگ و تروریست در عراق و سوریه باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *