دیدار ظریف و موگرینی در وین/ لغو تحریم‌های ایران از امروز رسما اجرایی می‌شود

امروز، «روز اجرا»ی برجام است و قرار است وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسمی در مقر سازمان ملل متحد در وین، اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کنند.

به گزارش رباط نیوز به نقل از تهران نیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در راس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران از صبح امروز به وین سفر کرده است. قرار است تا ساعاتی دیگر، وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسمی در مقر سازمان ملل متحد در وین، اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کنند.

ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران- ۱۳:۰۰ به وقت وین
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که صبح امروز در لندن بود، وارد وین، پایتخت اتریش شد.

image_fullsize_1cf7ef7b-e16a-4ad2-8cba-d66790be4a47_1dc74855-4300-46f8-be7b-2e15a9ff5275_freesize-300x

ساعت ۱۵:۰۰ به وقت تهران
محسن جلال‌پور از اعلام رسمی اجرایی شدن برجام توسط حسن روحانی «تا دقایقی دیگر» خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در کانال تلگرامی خود نوشت: «از این خبر بهتر نخواهید شنید/ روز گشایش رسید. تا دقایقی دیگر رئیس جمهور روحانی به صورت رسمی خبر از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم ها می دهد. در حال حاضر در سالن اجلاس سران هستم و از نزدیک شاهد سخنرانی رئیس جمهورخواهم بود. مبارک همه ما باشد..»

ساعت ۱۳:۳۰ به وقت تهران- ۱۱:۰۰ به وقت وین

۱۳۹۴۱۰۲۶۱۴۱۷۵۱۱۸۶۶۹۱۳۸۴۴

ساعتی پس از رسیدن وزیر خارجه ایران و هیات همراه به وین، محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین با یکدیگر دیدار کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، در دیدار امروز ظریف و موگرینی آخرین بحث‌های مربوط به روش و مراحل اقدام مربوط به روز اجرا مرور شد. همچنین دو طرف آخرین مباحث منطقه‌ای را نیز مورد تبادل نظر قرار دادند.

ظریف و هیات همراه قرار است با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، سباستین کورتز وزیر خارجه اتریش و شماری دیگر از وزیران خارجه ۱+۵ دیدار کند.

بنا بر اعلام منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان گزارش آژانس درباره راستی‌آزمایی اقدامات هسته ای ایران طبق برجام تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود.

۱۳۹۴۱۰۲۶۱۴۲۲۴۸۴۱۰۶۹۱۳۹۲۴

هم‌چنین کنفرانس مطبوعاتی مشترک ظریف و موگرینی ظهر روز شنبه در مقر سازمان ملل در وین برگزار خواهد شد.

گفته می‌شود برخی از وزیران خارجه ۱+۵ در برنامه اعلام روز اجرا حضور ندارند.

این گزارش به روز می‌شود…

انتهای متن/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *