دغدغه هایی از جنس رییس جمهوری/ مسئولان رباط کریم التماس دعا، مترو فراموش نشود

محمد گلی در یادداشتی نوشت: برای رباط کریم فقط مرثیه متروخوانی مانده و و از فرودگاه جز آلودگی صوتی و زیست محیطی چیزی باقی نمانده است، این‌ها سرمایه‌ها و از دست رفته‌های رباط کریم‌اند که مرثیه برای از دست رفته‌ها فایده ای در پیش ندارد.

محمد گلی در یادداشتی نوشت:

کاروان دوات تدبیر و امید در دومین سفر استانی خود بعد از شهریار و ملارد، این بار در سه شهرستان اسلامشهر، بهارستان و رباط کریم درنگ خواهد کرد. و برای مردم این سه شهرستان هم تسهیلات و طرح‌های عمرانی و مالی به همراه خواهد آورد و هم برایشان از دست آورد های دولتش در زمینه توافق هسته‌ای، سیاست اقتصادی و روابط منطقه‌ای خواهد گفت.

این خبری است که این روزها در هر محفلی نقل می‌شود و دهان به دهان در بین مردم رواج می‌یابد و نیز همین خبر است که مسئولان شهری از فرمانداری گرفته تا شهرداری و نهادهای نظامی و انتظامی را به تکاپو واداشته است تا هر یک به قدر همت و توان خویش بکوشند و مقدمات این سفر را مهیا نمایند و به دولت تدبیر خوش آمد بگویند.

در جریان عملی شدن این سفر که زمزمه آن از مدت‌ها پیش به گوش می‌رسید ما را به دو شهرستان اسلامشهر و بهارستان کاری نیست، چرا که آن‌ها نیز خواسته‌ها و مطالبات خاص خود را دارند، که می‌بایست از دهان رسانه‌ها و فعالین این دو شهرستان برای کاروان دولت تدبیر بازگو شوند و نیز بر مسئولان است که همت خود را مصروف نمایند تا بیشترین تسهیلات و خدمات را برای آبادانی و رونق شهرهای خود بگیرند. اما شهرستان رباط کریم از محروم‌ترین شهرستان‌های استان تهران دردها و رنج‌های مختص به خود را دارد که واگویی تمامی‌شان حدیث مثنوی هفتاد من کاغذ است. از بی سامانی و بلا تکلیفی مسکن مهر آبشناسان گرفته تا فقدان مراکز فرهنگی و نیز تردد اتوبوس‌های از رده خارج در مسیر رباط کریم-آزادی، رباط کریم-رازی و بالعکس، که مسافت زمانی کوتاه تا مراکز تهران را به فاجعه‌ای کسالت بار تبدیل می‌کنند که بر خستگی روح و روان کارگر و کارمند جا به جا شونده با این اتوبوس‌ها می‌افزاید.

این‌ها تنها بخش‌هایی از دردهای مردم این دیار است که درک و حسشان تنها برای مردم رباط کریم ممکن است، چراکه حس مشترک مستلزم درد مشترک است و سراغ این درد مشترک را می‌بایست تنها از مردم رباط کریم گرفت.

بی توجهی مسئولان به خواسته‌ها و نیازهای مردم و عملکرد و اقدام، بدون توجه به مطالبات آن‌ها داستانی است مفصل که شرح این ماجرا از تکرار واضحات است و از حوصله این نوشتار خارج و برخی از مسئولان شهری را تنها در ایام خاصی می‌توان دید.

سفر دکتر روحانی و هیئت همراه برای مردم این شهرستان باید نتایج قابل توجه و مشهودی به بار آورد،زیرا رباط کریم سفر رئیس جمهوران بسیاری را به خود دیده است ولی همچنان آش همان آش است و کاسه همان. اما با وجود این بر خود لازم می‌دانیم چند نکته‌ای را در باب این سفر ذکر نماییم:

۱-در جریان این سفر تبلیغات و بنرهای فراوانی در کوی و برزن نصب شده است که هزینه‌های فراوانی را به خود اختصاص داده است، که این موضوع هم با آموزه‌های شرعی و دینی ما که به پرهیز از اسراف دعوت می‌کنند مغایر است و هم با طرح اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب مطرح فرموده‌اند سر ناسازگاری دارد.

۲-امیدواریم قبل از سفردکتر روحانی به شهرستان، مسئولان حرف‌ها و کاسه‌هایشان را یکی کرده باشند و بتوانند با گرفتن بودجه و مصرف آن در اموری چون اشتغال و فرهنگ، حمل و نقل عمومی و خدمات این دیار بگذارند. حمل ونقل یکی از معضلاتی است که مردم به شدت از ضعف آن رنج می‌برند و از آنجایی که بیشتر شاغلان در این شهرستان مجبورند برای تأمین معاش و کار به شهر تهران رفت وآمد کنند نیازمند وسایل حمل ونقلی اند که هم ارزان باشند و هم در اسرع وقت مسافران را جا به جا کنند نه اینکه اتوبوس‌هایی باشند که رفت و آمد با آنان جز عذاب و خستگی چیزی در پی ندارند. اتوبوس‌هایی که نه در زمستان وسایل گرمایشی استانداردی دارند و نه در تابستان وسایل سرمایشی مطلوب. فرودگاه و خط مترو را از رباط کریم گرفتند و برای رباط کریم از فرودگاه جز آلودگی صوتی و زیست محیطی چیزی باقی نمانده است. این‌ها سرمایه‌ها و از دست رفته‌های رباط کریم‌اند که مرثیه برای از دست رفته‌ها فایده ای در پیش ندارد. در حوزه فرهنگ مسئولان باید سهم بزرگی از تسهیلات را به ایجاد کتابخانه‌ها و نیز فرهنگسراها اختصاص دهند تا جوانان را از رفتارهای هنجارشکنانه و تجمع در مراکزی چون قهوه خانه‌ها برحذر دارند. زیرا جوانان آینده سازان شهرند که اگرمحیط امکانات رشد و ترقی در اختیار آنان قرار ندهد آن‌ها رشد می‌کنند اما در مسیر بداخلاقی و هنجارشکنی. بنابراین محیط باید پتانسیل رشد افراد را داشته باشد که ایجاد این پتانسیل در حوزه اختیارات مسئولان شهری می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *