حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای:

دریافت کنندگان سودهای غیر متعارف از موسسات مالی ورشکسته، متخلفند

معاون اول قوه قضائیه گفت: صدور دستور ریاست قوه قضائیه برای معرفی قضات خاطی نیز بر همین مبنا ست و بر این اساس اگر دادگاهها علنی شود مردم نظاره گر دادگاه همه، از جمله قاضی، وکیل و وزیر خواهند بود.

به گزارش رباط نیوز به نقل از دانا،حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز در سی و چهارمین نشست میان دوره دانشجویی تحکیم وحدت که در مجتمع شهید کاوه برگزار شد، با تبریک ایام دهه فجر، گفت: امیدوارم خاطرات روزهای اول انقلاب را بتوانیم در ذهن داشته باشیم و بر نکات مثبت و ارزش‌ها بیفزاییم و نقص‌ها را کم و برطرف کنیم.

 

برگزاری دادگاه علنی تاثیر بیشتری نسبت به حکم اعدام دارد

معاون اول قوه قضائیه یادآور شد: صدور دستور ریاست قوه قضائیه برای معرفی قضات خاطی نیز بر همین مبنا ست و بر این اساس اگر دادگاهها علنی شود مردم نظاره گر دادگاه همه، از جمله قاضی، وکیل و وزیر خواهند بود و امروز قوه قضائیه در تراز نظام جمهوری اسلامی نیست و این به کمبودها و اقدامات درون و بیرون این دستگاه مربوط می شود.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: بدون تردید یکی از عوامل نارضایی های دیماه در کشور، مسائل اقتصادی است البته مسائل دیگری نیز در آن دخیل بود که هر یک وزن خود را داشت اما مساله شرکتهای تعاونی اعتباری قطعا یکی از عوامل اصلی این نارضایی ها بود.براساس تجربه فعالیت خود در دستگاه قضا معتقدم برگزاری دادگاه و صدور احکام به صورت علنی، تاثیر و بازدارندگی به مراتب بیشتری از حکم اعدام در جامعه دارد.

 

دریافت کنندگان سودهای غیر متعارف از موسسات مالی ورشکسته هم متخلفند 

محسنی اژه ای به پرداخت موردی سودهای ۶۰ تا ۷۰ درصدی در برخی از این موسسات متخلف اشاره کرد و گفت: مردمی که پول گذاشته اند و بیش از حد متعارف قانون بانکی و بازار سود گرفته اند به نظر من متخلف هستند چرا که این سود حاصل فعالیت سالم اقتصادی نیست.

وی با اشاره به لزوم مقابله با بسترهای فساد در جامعه گفت: صرف مجازات سنگین از وقوع جرم جلوگیری نمی کند بلکه باید زمینه های فساد برطرف شود اما قوه قضائیه تنها می تواند این زمینه ها را نشان دهد و سایر بخشها در رفع این زمینه ها باید همکاری و اقدام کنند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: یکی از مشکلات قوه قضائیه رسیدگی به اموال و دارایی های افرادی است که به نوعی در دادگاه محکوم می شوند و یا در جریان دادرسی قرار دارند. این قوه با مجموعه های اقتصادی این افراد چگونه باید برخورد کند؟

وی با اشاره به مجموعه های اقتصادی ‘امیرمنصور آریا’ گفت: نحوه مدیریت و اداره اموال این فرد و افراد نظیر وی چگونه باید باشد؟ این قوه چگونه می تواند این مجموعه ها را اداره کند، آیا اصولا می تواند این مسئولیت های تخصصی را به عهده بگیرد؟

محسنی اژه ای، مساله کارشناسی در دعاوی را از دیگر مشکلات دستگاه قضایی خواند و بیان کرد: مردم فکر می کنند دادگستری کارشناسی انجام می دهد در حالی که باید کارشناسان در این خصوص اقدام کنند و این مساله هزینه ای را برای طرفین دعاوی به وجود می آورد و عدم پرداخت هزینه کارشناسی ها نیز مشکل آفرین است و باعث بدبینی به قوه قضائیه شده، در حالی که اصولا این کارشناسی ها توسط خانواده دادگستری صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به گفته امام راحل مبنی بر اینکه انقلاب ما انفجار نور بود، افزود: ما فرق بین روشنایی به تدریج و دفعی را می‌دانیم، به عنوان مثال، شب آرام آرام تبدیل به روز می‌شوند و کسانی که از نور متضرر می‌شوند فرصت دارند، تمهیداتی بیندیشند، اما اگر به یک‌باره انفجار نور شود، بسیاری از افراد غافلگیر می‌شوند.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: انقلاب ما انفجار نور بود و برای آن دو کار باید برای دو طیف صورت می‌گرفت، یکی برای آن‌هایی که از نور متضرر می‌شدند و دیگر برای کسانی که از نور بهره‌مند می‌شدند، اما باید آمادگی کسب می‌کردند.

اژه‌ای با تاکید بر اینکه مسئله انصاف برای همه اقشار ضروری است، تصریح کرد: انصاف به معنی عدالت‌ورزی است و گاهی هم معنی عدالت می‌آید، اما توسعه بیشتری دارد، رعایت انصاف در هر جایگاهی ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) می‌فرمایند، شدیدترین چیزهایی که خداوند بر بندگان خود فرض کرده است، انصاف با مردم به آن شکلی است که به خود می‌پسندند.

وی در خصوص محاکمه فرد جاسوس در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: فرد جاسوس در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آقای عبدالرسول دری اصفهانی است. این فرد در ابتدای امر با تیم مذاکره کننده هسته‌ای نبوده، اما بعد‌ها در مورد مسائل بانکی و اقتصادی به تیم هسته‌ای اضافه شد.

محسنی‌اژه‌ای اضافه کرد: پرونده این فرد از یک سال و نیم قبل از دستگیری توسط سازمان اطلاعات سپاه رصد می‌شده، این فرد دو تابعیتی، تحصیل کرده انگلیس و در حال حاضر به پنج سال حبس محکوم شده است.

معاون اول قوه‌قضائیه خاطرنشان کرد: براساس در قوانین ما، مجازات جاسوسی در حد مفسد فی‌الارض و برای کشور اسرائیل یا کشور در حال جنگ با ما اعدام و در غیر از این موارد و با توجه به میزان جرمی که مرتکب شده‌اند، ۱۰ سال حبس است.

اژه‌ای با بیان اینکه انصاف چیزی است که آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسندی، گفت: ما امروز به شدت به این مسئله در زبان، نوشته و در عمل نیازمندیم، یعنی اگر کسی به شما تهمت بزند دوست دارید از شما بپرسند که این موضوع چیست و دیگران منبع آن را مورد پرسش قرار دهند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه یکی از مصادیق انصاف و عدالت در قاضی محکمه است، تصریح کرد: هر کدام از ما در روز بسیاری از افراد را مورد قضاوت قرار می‌دهیم و در طول شبانه‌روز بسیاری از تهمت‌هایی که به آن مطمئن نیستیم را پخش می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *