گزارشی از وضعیت زندگی یک مرده شور

در گفت وگو با تنها مرده شور روستای منجیل آباد؛ خدا کند که یارانه‌ام حذف نشود/ مسئولان رباط کریم خانه ام را نمی سازند +تصاویر

سید ابراهیم موسوی پیرمردی ۷۵ ساله از دیارکبودر آهنگ همدان وهمسرش نیز کودکی را در کربلای معلی سپری کرده و امروز نیز ساکن روستای منجیل آباد رباط کریم هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رباط نیوز، سید ابراهیم موسوی پیرمردی ۷۵ ساله از دیارکبودر آهنگ همدان وهمسرش نیز کودکی را در کربلای معلی سپری کرده و امروز نیز ساکن روستای منجیل آباد رباط کریم هستند.

سید ابراهیم این روزها حال و روز خوشی ندارد، سرپناهش زیر باران همراه با زمستان به خواب بودجه ای مسئولان رفته و خود نیز با درد پیری روزها را سپری می کند،انگار ثانیه و دقیقه ها راه تنفس این خادم شهدا را سد می کند و حال اینکه دختری تنها در سایه این پیر همچنان در رشد و ترقی است.IMG_9485

سید از دردی ۲۰ ساله می گوید، دلش صاف و ساده و ارادتش به شهدا همچنان باقی است، خوب شهدا و عملیات ها را می شناسد ودرد آشنای تنهایی این روزهای شهدای منجیل آباد است.

پای گفت وگویی صمیمی اگرچه دردآور خادم الشهدای منجیل آباد نشستیم، او این گونه گفت وگو را آغاز کرد:

نزدیک ۲۰ سال است که ساکن گلزار شهدای منجیل آباد هستم، هنگامی که به این مکان آمدم انقدر فقیر بود که شبیه خرابه ها می ماند، بیست سال از عمرم را پای شهدا و قبور مؤمنان این روستا گذاشتم، استخوان هایم دیگر تاب و توان راه رفتن ندارد و دیگر نفسم ثانیه های ساعت را دنبال می کنند تا روزی که وارد خانه دوم شوم.

سید ابراهیم ادامه داد: امروز آرامستان بیست سال گذشته تبدیل به پارکی شده که عطر و بوی گل ها از دور به مشام روستاییان می رسد دیگر مزار شهدا زیر آفتاب سوزان نیستند و عابرانی که از آنجا عبور می کنند همسفر با گرمای سوزان نیستند.

IMG_9479 IMG_9473 IMG_9471

موسوی ادامه داد: با این تلاش‎ها اما دریغ از یک حقوق، خانه و کاشانه، فقط روزهای پنجشنبه آن هم مردم در راه خدا مقدار اندکی پول برای گذران زندگی به خانواده ام میدهند که آن هم کفاف زندگی را نمی دهد.

وی ابراز کرد: ۲۰ شهیدی که در گلزار شهدا دفن هستند تنها سرگرمی من در این ایام تنهایی است و آن ها را به اندازه تمام قد آسمان ها دوست دارم.

موسوی ادامه داد: اسباب و اثاثیه خانه را در انبار غسالخانه گذاشته ام و خانه ای را در آن طرف قبرستان برایم برایم ساختند اما نیمه کاره، ستونهایش بنا است، نه در دارد و نه پنجره، مسئولان به من نامه نمی دهند تا حداقل خیرین محترم این خانه را تکمیل کنند، باید نامه ای برای معرفی بنده با شرایط حال باشد تا بتوان این خانه را بنا کرد.

IMG_9506 IMG_9516 IMG_9517

وی ادامه داد: دفترچه بیمه ندارم و هیچ اقدامی هم در این راستا صورت نگرفته است، تنها دخترم بیمه دارد آن هم بیمه روستایی و داروهایم را آزاد خریداری می کنم.

وی در توصیه ای به جوانان، فراوانی و امنیت را یکی از مهمترین نعمت های زندگی ها دانست و گفت: من با نان بلوط، ذرت، نانی که با آرد کاه درست میشد دوران کودکی را سپری کرده ام، ما باید قدر امنیت و نعمت های فراوان امروز را بدانیم،امنیت در صدر است و نعمت در مرحله بعد،امنیت امروز را باید ستود و دست تأمین کنندگان امنیت را بوسید.

وی تصریح کرد: لباس های مرده را به من می دهند و می گویند سید بپوش، آخر نمیشود لباس مرده را پوشید، برخی کمک های هزارتومانی و دوهزار تومانی به بنده می کنند، اموراتم را با همین هزار تومان ها می گذرانم و خیلی دشوار است زندگی با این رقم پول ها، هزینه کرایه و تحصیل دخترم را که در مدرسه تحصیل می کند نیز از محل همین در آمدها به دست می آورم.

موسوی ادامه داد: اگر به خاطر وجود شهدای عزیز مدفون در این گلزار که در جبهه ها به شهادت رسیده اند نبود هیچ وقت نمی ماندم، من مرید این شهدا هستم چرا که اینها برای وطن تکه تکه شده اند و من هم خدمتگزار این عزیزان هستم.

وی از گلایه های خود به شهدا این گونه گفت: به شهدا گله می کنم و می گویم ای بندگان محبوب خدا من که در خدمت شما هستم، اگر می شود برایم کاری کنید تا وضع حالم دگرگون شود،شب شهدا به خوابم می آیند و می گویند سید جان بخواب که ما در این گلزار بیداریم و از تو مواظبت می کنیم.

IMG_9535

سیده زینب موسوی، دختر این خانواده نیز این چنین اظهار کرد: در قبرستان زندگی می کنیم و خانه ما دیوار به دیوار غسل خانه منجیل آباد است، زندگی در اینجا برایم بسیار دشوار است، فضای ترس بر وجودم حاکم بوده و با آن زندگی می کنم.

وی افزود: کمیته امداد خانه ای نیمه کاره برای ما گذاشتند و رفتند، آهنهایش را سارقان بردند و حال حاضر هم بنا در حال فرو ریختن است.

خانم موسوی ادامه داد: اولین انسانی را که در روزهای سختی ام یاد می کنم حضرت زینب(س) است، ایشان تمام بستگانشان را در کربلا از دست دادند و این الگوی بسیار محکم از یک زندگی دشوار است.

وی بیان کرد: خدای ما هم بزرگ است، روزی ما می خواهیم برای خود کسی شویم، این وعده الهی است که پایان دشواری ها آسانی است.

دختر خانواده موسوی همچنین با اشاره به در آمدهای این خانواده، تصریح کرد: یارانه، تنها سرمایه زندگی ما است خدا نکند که دولت آن را حذف کند و روزی ما را جز حذف شدگان قرار دهد.

وی اضافه کرد: ما از مردگان قبرستان نمی ترسیم، آن ها خفته های در خاکند باید از جنبدگان هراس داشت که هرکاری از آن بر می آید.

در ادامه تصاویر دیگر این گزارش را می بینید:

IMG_9541 IMG_9537 IMG_9536 IMG_9523

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *