رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم

خبرهای خوبی در راه است/تلاش برای ثبت ۱۱ اثرتاریخی شهرستان رباط کریم

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم گفت: امسال برخی از آثار از جمله کاروانسرای حاج کمال،بقعه حضرت لوط نبی(ع) و امامزادگان هادی و مهدی(ع) را نیز مرمت کرده ایم و انشالله در سال ۹۷ خبرهای خوبی در شهرستان خواهیم داشت.

 

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم در گفت وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته ۵ اثر تاریخی به آثار شهرستان رباط کریم اضافه شده است.

وی ادامه داد: شهرستان رباط کریم در حال حاضر دارای ۴۷ اثر تاریخی است که از این تعداد ۱۶ اثر به ثبت ملی رسیده و ۱۱ اثر دیگر نیز به زودی به ثبت خواهند رسید.

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم عنوان کرد: آثاری از جمله یخچال های دوقلو،امامزاده شاه حسین(ع)، امامزاده علی اصغر(ع) و… در مراحل ثبت ملی شدن هستند.

کریمی با اشاره به تحویل یخچال های دوقلو به شهرداری رباط کریم، ابراز کرد: براساس توافقی که با شهردار رباط کریم صورت گرفته  یخچال های ۱ و ۲ تحویل داده شد تا کار ترمیم آن با نظارت میراث فرهنگی صورت گیرد.

وی ادامه داد: قرار است این یخچال ها به عنوان مرکزفرهنگی هنری انتخاب شوند و پروژه ترمیم این دو در سال ۹۷ اجرا می شود.

کریمی  تأکید کرد: با تأکیدات مهندس ساداتی، فرماندار رباط کریم و توجه به اقتصاد مقاومتی، کاروانسرای حاج کمال به محلی برای ارائه تولیدات صنایع دستی هنرمندان شهرستان تبدیل شده است.

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم یادآور شد:  تمام تولیدکنندگانی که تحت پوشش ادارات مختلف هستند آثارشان را جهت نمایش و فروش در کاروانسرای حاج کمال عرضه می‌کنند.

کریمی  با اشاره به برپایی نمایشگاه صنایع دستی در کاروانسرای حاج کمال، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه تا پایان تعطیلات نوروزی در کاروانسرای حاج کمال دایر بوده و ۵۲ تولید کننده در آن آثارشان را عرضه می کنند.

وی از عرضه سوغات محلی رباط کریم در این نمایشگاه خبر داد و گفت: عسل، زعفران و نان محلی  سوغات مردم خوب رباط کریم است که در این نمایشگاه به فروش می رسد.

کریمی از انتشار ۱۰هزار نسخه از آثار تاریخی شهرستان رباط کریم خبرداد و خاطرنشان کرد: این کتابچه‌ها در ورودی شهر رباط کریم در میان مسافران نوروزی توزیع می شود.

وی ابراز کرد: امکانات پذیرایی، اقامتی و گردشگری و خانه معلم را آماده کرده ایم تا مسافران بتوانند سفرخوبی را در رباط کریم تجربه کنند.

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم تآکید کرد: مجوز ایجاد نخستین هتل در بین شهرستانهای جنوب غرب استان تهران صادر و با سرمایه گذاری بخش خصوصی ۱۵ میلیارد تومان ایجاد شده و اشتغال زایی ۵۰ نفر صورت گرفته است.

کریمی ادامه داد: امسال اقدامات خوبی برای مشاغل خانگی صنایع دستی شهرستان رباط کریم شده است، به طوری که بیش از ۴میلیارد وام را  به هنرمندان پرداخت و سال آینده  به ۵۰۰ تولیدکننده تولیدات خاگی وام ارزان قیمت اعطا خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: در حوزه آموزش رایگان اشتغال زایی ۳۵۰ نفر را آموزش داده  و توانسته ایم ۶۵۰ شغل جدید را از طرق بوم گردی،بخش های خصوصی، دفاتر خدماتی اقامتی و مشاغل خانگی و روستایی شغل جدید ایجاد کرده ایم و برای سال آینده نیز سعی داریم تا این روند افزایش ۲۵درصدی داشته باشد.

رییس میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم در بخش پایانی صحبتهایش، از ترمیم  برخی از اماکن تاریخی فرهنگی شهرستان رباط کریم خبرداد و گفت: امسال برخی از آثار از جمله کاروانسرای حاج کمال،بقعه حضرت لوط نبی(ع) و امامزادگان هادی و مهدی(ع) را نیز مرمت کرده ایم و انشالله در سال ۹۷ خبرهای خوبی در شهرستان خواهیم داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *