حضور بایدن در کاخ سفید به منزله پایان رویکرد تهدید و تحریم نیست

کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه حضور بایدن در کاخ سفید بعد از رفتن ترامپ به منزله تضعیف رویکرد تهدید و تحریم نسبت به ایران نیست، گفت: بایدن همانند ترامپ از گزینه تهدید در کنار تحریم استفاده خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رباط نیوز، به نقل از تهران نیوز سیدمصطفی خوش‌چشم، کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار داشت: این تصور که ترامپ می‌خواهد بر سر راه سیاست جو بایدن در قبال ایران مانع‌تراشی کند، صحیح نیست. در حقیقت استراتژی آمریکا، استراتژی بلندمدتی است که در یک چارچوب قرار می‌گیرد و اقدامات ترامپ چه در زمینه تحریم‌ها و چه در زمینه تهدید، پیش‌زمینه و هموارکننده جاده برای اجرای سیاست‌های آتی آقای بایدن است؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد که قصد ایجاد اخلال در سیاست دولت بایدن در قبال ایران را داشته باشد.

وی افزود: ترامپ، انسان باثباتی نیست و در صورتی‌که منافعش ایجاب کند، ممکن است دست به اقداماتی بزند، اما اتفاقاتی که اخیراً در منطقه رخ داده از دو زاویه قابل بررسی است. نخست اینکه؛ باتوجه به نزدیک شدن سالگرد شهادت سردار سلیمانی این احتمال را می‌دهد که ایران بخواهد اقدام مقابله به مثل را انجام دهد و انتقام بگیرد؛ بنابراین سعی می‌کند با حضور نظامی و با تهدید کلامی در برابر اقدامات احتمالی ایران ایجاد بازدارندگی کند. دوم اینکه؛ استراتژی آمریکا همواره بر پایه تهدید و تحریم استوار بوده و سعی می‌کند با این ابزارها ایران را به سمت مذاکره سوق و محاسبات مقامات کشورمان را تغییر دهد تا مقاومت جمهوری اسلامی در هم بشکند.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه حضور بایدن در کاخ سفید بعد از رفتن ترامپ به منزله تضعیف رویکرد نظامی نسبت به ایران نیست، افزود: آقای بایدن هم از گزینه تهدید در کنار تحریم استفاده خواهد کرد. سیاست دموکرات‌ها همواره استفاده از ابزار و تهدید نظامی در کنار پیشنهاد مذاکره بوده تا ایران را مجبور به مذاکرات دلخواه آمریکایی‌ها کند.

خوش‌چشم اظهار کرد: تهدیدات آمریکا هیچکدام دارای پشتوانه و منجر به اقدام نبوده و نیست. نمونه آن سه رخداد در خصوص هدف قرار دادن پهباد گلوبال هاوک آمریکایی، موشک‌باران عین‌الأسد و توقف کشتی انگلیسی است که هر سه این رخداد نشان داد و ثابت شد که تهدیدات طرف آمریکایی دارای پشتوانه نیست.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *