رباط نیوز

جایگاه پرند پس از سرشماری مسکن و نفوس کجاست؟

پرند به عنوان قطب مسکن مهرایران از زیر ساخت های فرهنگی و آموزشی متناسب با جمعیت آن برخوردار نیست و این ظلم بزرگی است که بر مردم این شهر روا گشته است.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی رباط نیوز، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ ، جمعیت شهرستان رباط کریم ۱۹۵۹۱۷ نفر اعلام شده است.از این تعداد ۷۱۶۳۲ نفر در شهر رباط کریم  ۲۶۵۱۴نفر در نصیرشهر ۲۳۷۶۹ نفر در شهر جدید پرند و ۵۷۷۶۸ نفر در روستاهای تابعه ساکن هستند.

شهر جدید پرند که در دولت های پیشین به عنوان پایتخت مسکن مهر ایران راه اندازی شد هم اکنون شاهد رشد چشمگیری است به طوری که هر روز میزبان مهاجران بسیاری از مناطق مختلف کشور است، این شهر بدون تعریف زیرساخت های فرهنگی و آموزشی آماده شد و امروز ساکنین آن را دچار مشکلات بسیاری کرده است، به طوری که ما در برخی از فازهای آن شاهد عدم وجود مدارس هستیم و مردم نیز باید با پرداخت هزینه های هنفگت به سرویس های مدارس، فرزندان خود را به کلاس درس و مدرسه بفرستند.

نبود فضاهای فرهنگی نیز از دیگر مشکلات پرند است که همواره در نطق های مسئولان رباط کریم این نیز به چشم می خورد و شاهد بی توجهی دولت ها به این شهر شده ایم که امیدواریم در سرشماری جدید و با تعریف درست از جمعیت شهر پرند بتوان شاهد پیشرفت روز افزون و رسیدن به جایگاه واقعی آن باشیم.

در این رابطه سعید بیات، فرماندار رباط کریم با اشاره به اهمیت سرشماری در شهرستان رباط کریم، اظهار کرد: عدم مشارکت مردم در طرح سرشماری سبب تضییع حقوق آنها خواهد شد.

وی تأکید کرد: بسیاری از اعتبارات و برنامه ریزیهای کلی شهرستان براساس آمار جمعیتی اختصاص می یابد و اگر مردم مشارکت  مطلوبی نداشته باشند و آمار درستی از جمعیت به  دست نیاید این امر موجب عدم تناسب اعتبارات و جمعیت می شود و حقوق مردم ضایع خواهد شد.

فرماندار رباط کریم ادامه داد: بسیاری از مجتمع های پرند بصورت مجمتع های خالی از سکنه برآورد شده اند و این امر باعث شده تا نیروی کافی برای سرشماری به پرند اختصاص نیابد که جای دارد این امر مورد توجه مسولان آمار قرار گیرد.

بیات عنوان کرد: سرشماری یک ناحیه با بیش از ۱۲۰۰ خانوار  برای مأموران سرشماری مشکل است و و  خواستار آن هستیم تا نیروی کمکی در مناطقی که تراکم جمعیتی دارند تزریق شود.

۹۲ مأمور سرشماری آماده دریافت اطلاعات مردم هستند

علی اصغر محمدی،معاون فنی سرشماری نفوس مسکن  شهرستان رباط کریم در گفت گو با خبرنگار سرویس اجتماعی رباط نیوزاظهار کرد: از شهریور ماه امسال افرادی را که متقاضی همکاری با ما در سرشماری مسکن و نفوس بودند را ثبت نام کردیم که این رقم به ۳۶۰ نفر رسید.

وی افزود: با توجه به نوع درخواست و مشارکت متقاضیان، افراد را ساماندهی کردیم و در این راستا نیز اولویت برای جذب، افراد بیکار بود و از این رو دانشجویان و یا شاغلین را از سیستم جذب حذف کردیم.

معاون فنی سر شماری نفوس مسکن شهرستان رباط کریم ادامه داد: کلاسهای آموزش سرشماری مسکن و نفوس را در دو مرحله برگزار و طی آن ۹۲ نفر در این مرکزبرگزیده و برای مراحل بعدی آماده شدند.

وی با اشاره به میزان حضور مردم در مرحله نخستین سرشماری، ابراز کرد: در مشارکت اینترنتی مردم رباط کریم بیش از ۲۰درصد شرکت داشتند وسرشماری حضوری نیز از ۲۸مهر ماه آغاز و تا ۲۸آبان ادامه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: از مردم شهرستان رباط کریم میخواهم جهت سهولت در ثبت نام، مدارکی از قبیل شناسنامه،کارت ملی ،کد پستی را به همراه داشته باشند.

وی درپایان در توصیه ای به شهروندان، خواستار نگاه ویژه مردم به این موضوع شد و خاطرنشان کرد: مردم  تنها  پاسخ گوی افرادی باشند که جلیقه مرکز آمار و کارت شناسایی این مرکز را به همراه داشته باشند.

گفتنی است،درحال حاضر شهرستان رباط کریم دارای یک بخش مرکزی سه شهر رباط کریم ، نصیرشهر و شهر جدید پرند و سه دهستان منجیل آباد ، امامزاده ابوطالب و وهن آباد مشتمل بر ۱۴ روستا است.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *