ثبات نرخ مرغ در بازار ادامه دار شد

حجت از ثبات نرخ مرغ نسبت به ابتدای هفته خبر داد و گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها حدود ۱۴ هزار تومان است.

به گزارش رباط نیوز، عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ از ابتدای هفته تا کنون کماکان روند با ثباتی داشته است گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۳ هزار و ۴۰۰ تا ۱۴ هزار تومان است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران او افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که روند فعلی قیمت تا پایان هفته در بازار استمرار یابد.
حجت با اشاره به اینکه قیمت جوجه ۱ روزه نسبت به ۲۰ زور اخیر حدود ۴۰ درصد در بازار رشد داشته است، بیان کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه ۱ روزه ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان است و این افزایش قیمت مربوط به صدور مجوز صادرات در روز‌های اخیر است و هیچ ارتباطی به میزان جوجه ریزی ندارد.
این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی افزود: بنا بر آخرین آمار میزان جوجه ریزی مهر در مقایسه با شهریور اختلاف چندانی نداشته است که بدین ترتیب پیش بینی می‌شود نوسان شدیدی از لحاظ قیمت تا پایان هفته نداشته باشیم.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: طبق سنوات قبل طی ماه‌های مهر و آبان ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری صورت می‌گیرد، اما در آذر به سبب برنامه یزی برای تامین مرغ شب عید تقاضا برای خرید جوجه در بازار افزایش می‌یابد که این امر در افزایش قیمت جوجه و جبران زیان تولید کنندگان بی تاثیر نیت.
حجت قیمت مرغ در ایام اربعین را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به خروج تعداد قابل توجهی مسافر به سمت عراق و کاهش فشار بر روی بازار پیش بینی می‌شود که حداکثر قیمت مرغ در این ایام ۲ تا ۳ درصد افزایش یابد.
این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت صادرات مرغ افزود: علی رغم پیگیری‌های صورت گرفته برای کاهش تعرفه صادرات همچنان به نتیجه خاصی نرسیده‌ایم به همین دلیل صادرات مرغ همچنان به صورت قاچاق در حال انجام است.
به گفته وی با توجه به آنکه روند با ثباتی در صادرات مرغ به سبب اتخاذ تصمیمات یک شبه مبنی بر افزایش تعرفه‌ها وجود ندارد از این رو بازار‌های صادراتی را از دست داده‌ایم که ورود مجدد به آن‌ها به سبب اشباع شدن محصول توسط رقبا نیازمند پروسه زمانی است و تنها در ایام اربعین با ازدیاد سفر زوار ایرانی به کشور عراق ممکن است مقداری صادرات صورت گیرد.
او با اشاره به دلایل قاچاق مرغ به بازار‌های هدف اظهار کرد: اخذ عوارض بالای صادرات مرغ و نبود صرفه اقتصادی برای صادر کنندگان و بی اعتمادی تجار بازار‌های هدف نسبت به قوانین صادراتی ما همگی دست به دست یک دیگر داده تا مقداری محدودی مرغ به صورت قاچاق به استان‌های شمال غرب و کردستان عراق صادر شود.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم بیان کرد: طی ۱ هفته اخیر مرغداران در امر جوجه ریزی با هیچ مشکلی مواجه نبودند که با این وجود پیش بینی می‌شود روند با ثبات قیمت همچنان در بازار استمرار یابد.
او درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر هزار و ۳۵۰ و در انبار‌های استانی هزار و ۶۰۰ تومان و کنجاله سویا در بنادر ۲ هزار و ۴۵۰ و انبار‌های استانی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان است که با احتساب کرایه حمل و نقل به مصرف کننده توزیع می‌شود ضمن آنکه قیمت ذرت در بازار آزاد به سبب مشکلات توزیع بسته به نوع ذرت اوکراین، روسیه و برزیل نسبت به نرخ مصوب ۵ تا ۱۰ درصد اختلاف دارد.
حجت در پایان تصریح کرد: با کاهش تعرفه و رفع مشکلات صادراتی مبنی بر اتخاذ تصمیمات یک شبه این اماکن وجود دارد که سالیانه حداقل ۵۰۰ هزار تن مرغ به بازار‌های هدف صادر شود از این رو امیدواریم مسئولان ذی‌ربط هرچه سریع‌تر به نتایج مثبتی مبنی بر کاهش تعرفه برسند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *