تماس تلفنی اوباما با اردوغان؛

توافق بر سر مبارزه با تروریسم دست پروده

در تماس تلفنی رؤسای جمهور دو کشور ترکیه و آمریکا، مبارزه با تروریسم موجود در منطقه، مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش رباط نیوز به نقل از آناج، بر اساس اطلاعیه مرکز رسانه ای دفتر ریاست جمهوری ترکیه، دیروز رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه، با هم تماس تلفنی داشتند.

در این تماس، اوباما، در ارتباط با حملات تروریستی شب سال نو استانبول و ۱۷ دسامبر قیصریه، به اردوغان تسلیت گفته و برای مجروحان مداوای هرچه سریع تر را آرزو نمود.

دو لیدر سیاسی، ادعا کردند که به ادامه همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم تاکید دارند.

اوباما از دولت ترکیه برای پافشاریش برگسترش آتش بس به تمام کشور سوریه و آغاز مذاکرات سیاسی بین دولت و مخالفان رژیم، قدردانی نمود.

گفتنی است، روابط آمریکا و ترکیه که دوره ای از همکاری های گسترده در جنگ های منطقه ای را سپری کرده بودند، بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای که به درخواست ترکیه مبنی بر استرداد فتح الله گولن از سوی آمریکا پاسخ مثبتی داده نشد و همچنین واشینگتن با ورود نظامی ترکیه به عراق مخالفت کرد، دچار تنش گردیده و اردوغان معترف شد که از پشت خنجر خورده است.

بعد از دوره ای چند ماهه و بی واکنشی آمریکا نسبت به هدف قرار گرفتن ترکیه توسط تروریست ها، در این تماس تلفنی برای ادامه همکاری ها در منطقه برای مبارزه با تروریسم و داعش دست پروده موافقت نمودند.

علاوه بر مسائل منطقه ای و تروریسم موجود در ترکیه، قبرس نیز مورد بررسی دو رئیس جمهور قرار گرفت و هر دو لیدر، مدعی شدند که خواستار اتحاد دو قسمت جزیره قبرس و کنار گذاشته شدن اختلافات می باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *