تفاوت پلاسما و پلاکت خون چیست؟

مدیر کل انتقال خون استان تهران به تشریح اهمیت پلاسما و پلاکت خون پرداخت و گفت: همچنین در سال برای تأمین خون تهرانی‌ها از خون مردم ۵ استان کشور استفاده می‌شود.

به گزارش رباط نیوز، سیدمرتضی طباطبایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۴۰۰ هزار مراجعه کننده داشتیم که ۳۲۰هزار نفر موفق به اهدای خون شدند. همچنین بیش از ۱۶۳ هزار نفر اهداکننده مستمر بودند که حدود ۵۰هزار نفر اهداکننده بار اول داشتیم و بیش از ۱۴ هزار نفر اهداکننده خانم بودند و در نهایت ۴۰هزار نفر اهداکننده واحد گروه منفی داشتیم.

وی تصریح کرد: در سال ۹۶ حدود ۸ هزار نفر پلاکت فرزیس دریافت کردیم که این اهدا مزایایی دارد از جمله خطر بیماریهای منتقل کننده خون کمتر می‌شود و از نظر واکنش آلرژی نیز کمتر خواهد بود و این پلاکت‌ها فیلتر هم می‌شوند در حالیکه در اهدای خون فقط ۳۰ درصد فیلتر می‌شوند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: در راستای تهیه داروی مشتقل از پلاسمای ایرانی نیز حدد ۵۵۰۰ واحد پلاسما در تهران دریافت کنیم که ۷۶۴ درصد رشد داشتیم زیرا این روند نیاز کشور است چون برای تهیه دارو از پلاسما مقدار قابل توجهی از این پلاسماها به خارج از کشور ارسال می‌شود تا نیاز بیماران هموفیلی را تامین کنیم.

طباطبایی عنوان کرد: همچنین در مراکز خصوصی برای دریافت پلاسما پول و هزینه ایاب و ذهاب اهدا می‌شود ولی در مراکز ما چنین پولی اهدا نمی‌شود و افراد می‌توانند هفته‌ای دو بار و در سال ۲۴ بار می‌توانند پلاسما اهدا کنند و باید اهداکنندگان پلاسما در کشور افزایش یابد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران تصریح کرد: خوشحالیم پلاسمای ایرانی اهدا می‌شود، ولی باید این اهدا بدون هیچ چشمداشتی صورت پذیرد و تشویق‌هایمان گسترش یابد و سازمان بهداشت جهانی نیز این تشویق را منع نمی‌داند ولی افراد باید برای ذکات سلامت خود این پلاکت و پلاسما را اهدا کنند.

طباطبایی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۰۰ هزار گلبول قرمز و ۱۱۵ گلبول قرمز فیلتر شده تهیه و تولید کردیم، خاطرنشان کرد: همچنین ۱۰۰ هزار گلبول قرمز از استانها تامین کردیم که برای خون تهران، استانهای مرکزی، قم، سمنان، البرز، قزوین؛ خون تهران را پشتیبانی می‌کند کما اینکه مواقعی نیز از خون استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، مازندران و گیلان بهره گرفته شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *