تضمین دوباره اوباما به نتانیاهو درباره مذاکرات هسته‌ای ایران/ ادعای وضع تحریم های جدید سنا علیه ایران در هفته جاری

نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

به گزارش رباط نیوز،کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده است.

پایگاه هیل، نشریه تخصصی کنگره گزارش داد دو طرف روز دوشنبه و تنها چند ساعت بعد از اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران، به صورت تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده رئیس جمهور در این گفت‌وگوی تلفنی با نتانیاهو بار دیگر تأکید کرده که «آمریکا بر رسیدن به نوعی از توافق جامع هسته‌ای با ایران متمرکز است که این کشور را از دست‌یابی به سلاح اتمی بازدارد و به جامعه جهانی اطمینانی قابل راستی‌آزمایی درباره ماهیت کاملاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران بدهد.»

دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ که در سطح معاونان خواهد بود، قرار است ۱۸ ژانویه(۲۸ دیماه) در ژنو برگزار شود.

رفع تحریم‌ها و اندازه برنامه غنی‌سازی ایران از جمله موارد اختلافی بین ایران و گروه ۱+۵ است.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس هم روز سه‌شنبه گزارش داده پیوستن فلسطین به دادگاه بین‌المللی لاهه دیگر محور گفت‌وگوی اوباما و نتانیاهو بوده است.

به نوشته این خبرگزاری، آقای اوباما گفته با اقدام فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه بین‌المللی لاهه و تعقیب کیفری اسرائیل مخالف است.

پیش از این اخباری مبنی بر احتمال تجدید نظر آمریکا در بسته کمک سالانه به تشکیلات خودگردان فلسطین منتشر شده بود.

جروزالم‌پست: سنا هفته جاری تحریم‌های جدید ایران را پیش می‌برد

یک روزنامه صهیونیستی پس از اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل که خواستار عدم وضع تحریم‌های جدید علیه ایران شد مدعی شد نمایندگان مجلس سنا طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را در هفته جاری وضع می‌کنند.

یک روزنامه صهیونیستی پس از اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل که خواستار عدم وضع تحریم‌های جدید علیه ایران شده ادعا می‌کند نمایندگان مجلس سنا طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را در هفته جاری وضع می‌کنند.

روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست روز سه‌شنبه از قول منابعی که آنها را معاونان ارشد در کنگره معرفی کرد گزارش داد مجلس سنا در هفته جاری طرحی که تحریم‌های جدید علیه ایران را در صورت شکست مذاکرات تشدید می‌کند، تصویب خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه سناتور لیندسی گزاهام هفته گذشته گفته سنا علاقه‌مند است تا قبل از تاریخ ۲۰ ژانویه که روز سخنرانی وضعیت کشور توسط رئیس حمهور است یک طرح را به تصویب برساند.

مطابق این ادعا، یکی از دستیاران آشنا به فرایند تدوین این طرح پیش‌بینی کرده می‌تواند ظرف چند روز آینده ۶۵ طرفدار برای ضمانت تصویب را پیدا خواهد کرد. با این حال گراهام می‌کوی او در محاسباتش به دنبال ۶۷ طرفدار است تا از غیرقابل وتو بودنش اطمینان حاصل کند.
منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *