تصاویر/«کره »چگونه شمالی و جنوبی شد

طی هفته های اخیر اوضاع در شبه جزیره کره بیش از هر زمانی پرتنش شده و آزمایشات موشکی کره شمالی و در مقابل برنامه مشترک کره جنوبی و امریکا برای رزمایش مشترک و نیز استقرار سامانه دفاعی اوضاع را بحرانی تر کرده است.

به گزارش رباط نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛اوضاع بحرانی در شبه جزیره تا جایی پیش رفت که هفته گذشته صداهای مکرر از انفجار گلوله های توپ و شلیک تسلیحات مختلف در منطقه “بانگ میونگ” یعنی شمالی ترین جبهه کره شمالی شنیده شد. این کشور ۱۷ بهمن سال جاری نیز یک موشک دوربرد حامل یک ماهواره به فضا پرتاب کرد که با واکنش همسایه جنوبی و نیز متحد آن امریکا روبرو شد.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در واکنش به اقدام کره طرح تشدید تحریم ها علیه این کشور را به امضا رساند و اعلام کرد به زودی مانور مشترک با کره جنوبی برگزار می کند؛ مانوری که شرایط تشخیص سیگنال های شلیک موشک از سوی کره شمالی در آن پیش بینی و راهکارهای مقابله به اجرا درمی آید. از سوی دیگر کره شمالی اعلام کرده است نظامیان آمریکایی در آسیا و اقیانوس آرام و نیز دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی و محل اقامتش را در صورت برگزاری رزمایش مشترک هدف قرار می دهد.
بحران در شبه جزیره اما محصول حوادثی است که بیش از ۷۰ سال قبل در این نقطه اتفاق افتاد. آن سال ها با پایان جنگ جهانی دوم شبه جزیره کره که پیشتر تحت امپراتوری ژاپن اداره می شد میان امریکا و شوروی تقسیم شد و یکی بخش جنوبی و دیگری بخش شمالی را زیر نفوذ خود درآورد. تنش میان دو بخش مالی و جنوبی از آن زمان شکل گرفت و حتی دولت شمالی و دولت جنوبی در سال ۱۹۴۵ به سودای حکومت بر کل شبه جزیره وارد جنگ شدند. بر این اساس در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ نیروهای کره شمالی به رهبری “کیم ایل سونگ” دیکتاتور پیشین کره شمالی به بخش جنوبی حمله کردند و امریکا و ۲۰ کشور نیز پس از صدور قطعنامه ای علیه تجاوز کره شمالی نیروهای خود را در شبه جزیره پیاده کردند و به پشتیبانی کره جنوبی وارد جنگ شدند.
گرچه کره شمالی با تکیه بر برتری نظامی خود در ابتدا موفق به پیشروی شد اما با ورود امریکا و کشورهای ائتلاف به جنگ ورق برگشت و این کشور متحمل شکست شد. سرانجام دو طرف در ژوئیه ۱۹۵۳ بر سر آتش بس به توافق رسیدند. آتش بسی که از آن زمان همچنان پابرجا است اما با تحرکات دو طرف گاه و بی گاه متزلزل می شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *