ترامپ: زمان خروج از افغانستان فرارسیده است؛ وزیر دفاع: خبری نیست

واشینگتن به دنبال آن است تا با موفقیت در مذاکره با طالبان، یک پیروزی رسانه‌ای برای خود بسازد،‌ اما اختلاف نظرهای ترامپ و پنتاگون ممکن است دردسرساز شود، اگر واقعی باشد!

به گزارش رباط نیوز ،ترامپ بار دیگر، البته این بار در سخنرانی سالیانه‌اش در کنگره، تأکید کرد بر کاهش حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان مصمم است اما بلافاصله پس از این سخنان، سرپرست وزارت دفاع بیانیه متفاوتی را منتشر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا به «مذاکراتِ درجریان با گروه‌های افغان از جمله طالبان» اشاره کرد و گفت «همان‌گونه که در این مذاکرات پیشرفت می‌کنیم، قادر خواهیم بود حضور نیروهایمان را کاهش داده و بر مقابله با تروریسم متمرکز شویم». منظور او از پیشرفت در مذاکرات، خبری بود که ماه گذشته از توافقات اولیه در مذاکرات دوحه با طالبان منتشر شد.

او یادی از دوران انتخابات کرد که «به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، من قول داده‌ام که رویکرد جدیدی را اتخاذ کنم. ملت‌های بزرگ، درگیر جنگ‌های بی‌پایان نمی‌مانند».

دستور خروج حدود ۲ هزار نیرو از سوریه و خروج نیمی از نیروهای آمریکایی ازافغانستان (۷ هزار) در دسامبر گذشته منتشر شد، دستوری که سران پنتاگون و ژنرال‌های کلیدی را به واکنش واداشت و نهایتاً پس از استعفای جیمز متیسوزیر دفاع و ابراز نگرانی رسانه‌ها و اندیشکده‌ها، ترامپ لحن خود را تعدیل کرد اما سخنان جدیدش در کنگره نشان می‌دهد از دستوری که داده بود عقب‌نشینی نکرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *