تاریخ مشخص خواهد کرد که دولت اسیر توهم است یا بدنبال منافع آمریکا/ ظریف در یک فضای فانتزی و ساختگی زندگی می کند

استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر ظریف هم برای صادرات یک کالا با هزار مشکل روبرو می بود و با در بسته بانک های آمریکایی و اروپایی به روی بازرگانان و صنعتگران ایرانی مواجه می شد؛ شاید از اعتبار تحریم یا روح برجام به شکل دیگری صحبت می کرد.

به گزارش رباط نیوز به نقل از راه دانا؛ محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با خاورستان؛ اظهارکرد: اینکه چرا دولت آمدن یک نامزد مشخص در آمریکا را به ضرر یا فایده ایران تلقی می کند برمی گردد به اینکه علی رغم ادعای فراوانی که در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی دارند؛ با بدیهیات صحنه سیاسی آمریکا آشنا نیستند و شاید هم آشنا هستند ولی خود را به جهالت می زنند.

وی افزود: سیاست خارجی آمریکا مبانی و سیاستگذارانی دارد که این مبانی توسط این سیاستگذاران وضع می شود و راهبردهای کلان سیاست های خارجی و ساختار اداری حاکمیت آمریکا توسط این مجموعه طراحی می شود.

کارشناس سیاسی گفت: سیاست هایی که توسط سیاستگذاران وضع می شود، توسط رئیس رئیس جمهور و اعضای کنگره قابل حذف نیست؛ بلکه رئیس جمهور و اعضای کنگره موظفند که این طراحی های کلان را دنبال و اجرا کنند خواه جمهوری خواه باشند یا دموکرات.

کوشکی بیان کرد: اما در این بین رئیس جمهور و اعضای کنگره این اختیار را دارند که تاکتیک های رسیدن به این راهبردها را بر اساس سلایق، نگرش ها و منافع خود طراحی کنند.

وی تصریح کرد: وقتی برخی ها بیان می کنند که آمدن کلینتون به نفع ایران است و پیروزی رقیب او در خصوص برجام به ضرر ما است، این به این معنی است که راهبردهای کلان سیاست های خارجی آمریکا در اختیار کلینتون یا ترامپ است در حالی که فقط اینها این حق را دارند که تاکتیک های وصول به این اهداف را طراحی کنند و خود حق تغییر این اهداف و راهبردها را ندارند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه در طول ۳۸ سال گذشته راهبردهای کلان آمریکا بر یک پایه استوار بوده و آن هم توقف، تضعیف، شکست و سرنگونی انقلاب و جمهوری اسلامی بوده است اظهارکرد: هیچ کدام از احزاب و دولت های آمریکایی این سیاست و راهبرد را کنار نگذاشتند و آن را باور داشته و خواهند داشت و فقط در تحقق این راهبرد اختلاف نظر دارند.

کوشکی تصریح کرد: اما اینکه گفته شود اگر فلان نامزد انتخاب می شد به نفع یا ضرر ایران است نشان دهنده این است که متوجه بدیهیات ساختار سیاست خارجی آمریکا نیستند و ادعای دیپلماسی بودن و سیاست خارجی می کنند و یا ممکن است می دانند و آگاهانه می خواهند مسیری را طی کنند که به نفع دشمن باشند.

وی در خصوص صحبت های ظریف در این خصوص که تمدید تحریم ها بی اعتبار است و فقط باعث بی اعتباری آمریکا می شود هم گفت: از نظر ظریف اگر آمریکایی ها حتی به ایران حمله کنند و تمام تاسیسات هسته ای ما را با بمب منفجر کنند، باز هم این کار خلاف روح برجام است و نقض برجام نیست. اگر آمریکایی ها ملت ما را تا سرحد گرسنگی هم تحریم کنند باز هم نقض برجام نیست.

کارشناس سیاسی اذعان کرد:به نظرم ظریف در یک فضای خیلی فانتزی زندگی می کند و از واقعیت های ایران و جهان بدور است و در یک دنیای ساختگی شهری زندگی می کند.

کوشکی تاکید کرد: شاید نیاز است که ظریف به جای سفرهای متعدد به نیویورک مقداری هم در ایران زندگی کند و بفهمد که در ایران چه خبر است و بفهمد که تحریم یعنی چی، بفهمد اعتبار تحریم یعنی چی؟

وی اظهارکرد: از آنجایی که وی هر وقت خواسته است به نیویورک و اروپا سفر کرده است و صورتحساب سفرها و هتل هایش را مردم ایران پرداخت کرده اند؛ او مثل بازرگانان و صنعتگران ایرانی معنی تحریم و اعتبار تحریم را نمی فهمد و تحریم ده ساله را درک نمی کند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر ظریف هم برای صادرات یک کالا با هزار مشکل روبرو می بود و با در بسته بانک های آمریکایی و اروپایی به روی بازرگانان و صنعتگران ایرانی مواجه می شد؛ اگر مثل کارگرانی که به خاطر شرایط رکود ماه ها است اخراج شده اند و به خاطر یک لقمه نان حاضرند تن به هر کاری بدهند، آنگاه شاید از اعتبار تحریم یا روح برجام به شکل دیگری صحبت می کرد.

کوشکی در خصوص بی توجهی دولت نسبت به تذکرات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مذاکرات هیچ منفعتی برای ما ندارد، هم تصریح کرد: رئیس جمهور اعلام کرد که برجام یعنی برد ۳ به ۲ به نفع ایران؛ که این یعنی یا خیلی خوش خیال و ساده لوحانه به آمریکا نگاه می کردند که فکر می کردند می شود در مذاکره با آمریکا بازی را ۳ به ۲ برنده شد یا اینکه می دانستند چه می گویند و قصد داشتند به هر قیمتی تاسیسات هسته ای ایران را تعطیل و نابود کنند که این موضوع را تاریخ مشخص خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: یا دولتمردان اسیر توهم و خیال هستند و یا هم می دانستند که کاری که می کنند بی نتیجه و یا خلاف منافع است اما اصرار داشتند به هر قیمتی بتن را در قلب راکتور اراک بریزند و تاسیسات نطنز و فردو را تعطیل کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *