تابستان گرم و بی آب در انتظار سیستانی ها/بحران آب شرب حل نشد

برخی از روستاها در شهرستان هیرمند در روزهای تابستان تنها دو ساعت آب دارند، و برخی از روستاها نیز در شهرستانی مانند هامون اصلا لوله کشی آب در آنها وجود ندارد.

 

به گزارش رباط نیوز به نقل از دانا،با آغاز فصل تابستان ، بحران آب در بسیاری از روستاهای شمال سیستان و بلوچستان نیز آغاز می شود و دغدغه ای نه تنها جدید بلکه تکراری برای مرزنشینان سیستانی به همراه خواهد داشت.

بحران آب در برخی از روستاها به دلیل لوله کشی ضعیف اداره آب و فاضلاب است، مثلا در مناطق شمال شهرستان هیرمند مصرف آب در ابتدای لوله افزایش می یابد و به دلیل ظرفیت کم آن ، آب به مناطق بالاتر نمی رسد.

برخی از روستاها در شهرستان هیرمند در روز تنها دو ساعت آب دارند، و برخی از روستاها نیز در شهرستانی مانند هامون اصلا لوله کشی آب در آنها وجود ندارد.

از این رو مسئولین درصددآمدند تا لوله کشی جدیدی را برای رساندن آب به این روستاها احداث کنند، لوله کشی که با جنجال های بسیاری رو به رو بوده است.

فرماندار شهرستان هیرمند مدت پنج سال است که قول احداث و راه اندازی لوله آب شرب جدید را به ساکنین شمال شهرستان می دهد، اما هیچگاه این لوله کشی به انتها نرسیده است تا همچنان روستانشینان بخش قرقری در گرمای طاقت فرسای تابستان نتوانند کولر های آبی خود را روشن نگه دارند.

علیرضا  عبادتی رئیس آبفای روستایی شهرستان هیرمند در این خصوص گفت: طرح آب رسانی شهرستان هیرمند از بسیاری از شهرها و روستای افغانستان عبور می کند و از مرز میلک وارد کشور می شود.

وی افزود: این خط لوله پس از از عبور و آب رسانی چندین روستا به شهر دوست محمد خواهد رسید و این شهر را نیز از همین آب شرب تغذیه می کند، باید دانست که امور آب شهری زیر نظر آبفای روستایی نمی باشد، وباید در راستای توسعه امور شهری و همچنین حق روستانشینان خط لوله ای جدا برای شهر مرزی دوست محمد در نظر بگیرند.

عبادتی بیان داشت : متاسفانه شهرهای همانند زرند افغانستان و شهر مزی دوست محمد در طرح آب رسانی معرفی نشده است و یکی از عمده مشکلات افت فشار در بخش قرقری هیرمند این مسئله می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *