بی توجهی چندباره به آرامگاه حضرت لوط نبی(ع) در تهران/ بازی با اعتقادات مذهبی مردم ممنوع!

توقف در اجرا و بازسازی این بنای فرهنگی می تواند در اعتقادات افراد اثرگذار باشد، به طوری که برخی ها می گویند اگر واقعا او یک پیامبر آسمانی است چرا مسئولان ذی ربط نسبت به آن بی توجهی می کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی رباط نیوز، حضرت لوط نبی(ع) به طورقطع یکی از انبیا الهی است که از سوی خداوند متعال مأمور گشته تا در میان زمین حضور یابد و مردمان آن دیار را به راه راست هدایت و از حرام الهی به دور کند.

نام ایشان بارها در قرآن کریم آمده و بر مقام این مرد الهی تأکید شده است، به طوری که از ایشان به نام مردی مبارز با هم جنس گرایی در جهان یاد می شود.

 آنچه یکی از اقوال می گوید این است که حضرت لوط نبی(ع) در شهر رباط کریم در نزدیکی تهران و درمیان روستایی به نام پیغمبر(محمدآباد) واقع گشته و این سخنان آیت الله حسن زاده آملی است که در کتاب« هزار و یک نشان»  آمده است.

 اما آنچه که حائز اهمیت است این بوده که بنای لوط نبی(ع) در روستای پیغمبر سالها است که مورد بی توجهی مسئولان فرهنگی قرار گرفته و هر بار یک نوع بی توجهی به آن می شود.

 

سال ۹۳ بود که بنای این بقعه در حال ریزش بود، اگر باران و یا برفی می آمد به طور قطع  به مردم آسیب وارد می شد، با تلاش های صورت گرفته از سوی خبرنگار ما، مسئولان آن وقت مصمم گشتند تا بودجه ای را برای ترمیم و توسعه این بنای فرهنگی و تاریخی اختصاص دهند و این امر محقق گشت.

احداث ناتمام یک شبستان در بقعه لوط نبی(ع)

مسئولان فرهنگی شهرستان رباط کریم در ابتدا تأکید داشتند که شبستانی در این آرامگاه احداث شود تا مردم روستا و زوار بتوانند امورات فرهنگی اشان را در آنجا انجام دهند.

به گفته مردم این روستا، امورات اولیه این بنا انجام شد اما پس از مدتی کوتاه سرانجام پروژه متوقف و توسعه و ترمیم این بنای تاریخی و فرهنگی به دستان فراموشی سپرده شد.

 

یکی از اهالی روستای پیغمبر می گوید: نمی توان نسبت به پروژه های این چنینی بی تفاوت بود، مسئولان امر هر بار کاری جدید انجام و مدتی بعد نیز آن را رها می کنند.

او یادآور می شود که: در حال حاضر پروژه توسعه و ترمیم لوط نبی(ع) در حالت خواب به سر می برد و متوقف گشته که این سبب دلزدگی مردم می شود به طوری که شاهد کاهش زوار این پیامبر آسمانی هستیم.

یکی دیگر از محلی های این روستا عنوان می کند: مردم در زمان گذشته و پیش از تخریب بنای قدیمی این آرامگاه، براساس اعتقاداتشان اقدام به پخش نذری و برگزاری مراسمات مذهبی می کردند، حال دیگر حتی با آن آداب و رسوم ها نیز خداحافظی کرده ایم.

او تصریح می کند: توقف در اجرا و بازسازی این بنای فرهنگی می تواند در اعتقادات افراد اثرگذار باشد، به طوری که برخی ها می گویند اگر واقعا او یک پیامبر آسمانی است چرا مسئولان ذی ربط نسبت به آن بی توجهی می کنند.

 

این شهروند در ادامه می افزاید: روستای پیغمبر علی رغم سابقه بسیار طولانی حتی یک غسالخانه هم ندارد، در گذشته غسالخانه ای بود که در حیاط کنونی بقعه لوط نبی(ع) قرار داشت که امروز یک انباری بیش نیست، چندباری بود که مردم مرده هایشان را در حیاط منزل غسل و کفن می کردند که این مایه تأسف دارد.

شایان ذکر است که خبرنگار ما طی سالهای گذشته بر توسعه و ترمیم بنای حضرت لوط نبی(ع) تأکید و در این راستا تلاش کرده است، بخشی از گزارشهای تصویری و خبری این رسانه در ارتباط با این بقعه فرهنگی تاریخی را می توانید در ذیل بخوانید:

تنها پیامبر تهرانی صاحب خانه شد

سرگذشت بقعه ای تاریخی اما فراموش شده/خستگی بنای مردی مبارز با همجنسگرایی/ خواب زمستانی غسالخانه روستای پیغمبر

توسعه و بازسازی بنای تنها پیامبر تهران متوقف شد

 

ساخت مستند لوط نبی در رباط کریم

تصاویری ازعملیات بازسازی و توسعه بقعه لوط نبی در روستای پیغمبر

 

گزارش تصویری از مراسم کلنگ زنی علمیات بازسازی و توسعه بقعه لوط نبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *