برنامه های ایتالیا برای نمایشگاه کتاب تهران

ایتالیا مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است، بر همین اساس رایزن فرهنگی ایتالیا نیز از حضور هیئتی ۳۲ نفره از اهالی نشر و فرهنگ ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و برنامه‌های این گروه را برای روزهای نمایشگاه تشریح کرد.

به گزارش رباط نیوز به نقل ازخبرآنلاین، ایتالیا مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است، بر همین اساس رایزن فرهنگی ایتالیا نیز از حضور هیئتی ۳۲ نفره از اهالی نشر و فرهنگ ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و برنامه‌های این گروه را برای روزهای نمایشگاه تشریح کرد.

پروفسور کارلو چرتی، رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران گفت: در میان چهره‌های ایتالیایی حاضر در نمایشگاه تهران می‌توان به والری ماگرلی شاعر و مترجم و منتقد ادبی،‌ مارکو کارلو پاستونزی کلینا جیا مازوکو و میشلا مورجیا، ‌مارسلو ناردیس، اوگو اورنزو نوولی، الساندرو باربرو، میشل سرا ارانتی، بئاتریس ماریا ماسینی و جیانی بیاندیلو به عنوان نویسنده اشاره کرد.

چرتی ادامه داد: آلفری لورنزون رئیس اتحادیه ناشران ایتالیا و برخی از اعضای اتحادیه به همراه رسانا رومو مدیرکل کتابخانه‌ها و مؤسسات وزارت فرهنگ ایتالیا و نیز نمایندگان مؤسسات نشر موندادوری، سابینا، پونته و گوئرا از ایتالیا نیز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور خواهند داشت. گوئیدو لوئیجی آنتونیو اسکارابوتولو تصویرگر ایتالیایی نیز در ایام حضور در نمایشگاه کتاب میهمان ایران خواهد بود.

رایزن فرهنگی ایتالیا با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از کتاب‌های کتابخانه آنجلیکای رُم در موزه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: این نمایشگاه با عنوان«کتابهای جاده ابریشم: از رم به تهران» برگزار می‌شود. کتابخانه آنجلیکای رُم از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های رم است که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد.» براساس این گزارش انتشار دو کتابشناسی از «آثار ایرانی در ایتالیا» و «آثار ادبی ایتالیایی در ایران» توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از دیگر اقدامات پژوهشی هم‌زمان با نمایشگاه سی‌ام خواهد بود.

چرتی افزود: در ادامه برنامه‌های فرهنگی ایتالیا روز چهارم می در باغ نگارستان با همکاری دانشگاه تهران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دایره المعارف ایتالیا و وزارت امور خارجه ایتالیا دومین دور گفت‌وگوی فرهنگی بین ایران و اروپا برگزار می‌شود.

غرفه‌ ایتالیا که امسال به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه حضور دارد، روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط مقامات ایتالیایی به همراه جمعی از اصحاب فرهنگ ایرانی افتتاح می‌شود و روز پنج‌شنبه، ۱۴ اردیبهشت، هیئت فرهنگی ایتالیا با موضوع «درخشش قرون‌وسطا: داستان یک‌سو تفاهم بزرگ» با سخنرانی الساندرو باربرو نشستی را در نمایشگاه کتاب برگزار می‌کند. در ادامه نیز ملانیا ماتزوکو و آیدین آغداشلو به کارشناسی خانم فلیچتا فرارو، نشستی با موضوع «موزه‌ی ایتالیا: شاهکارهای هنری و داستان آن‌ها» را برگزار خواهند کرد.

غرفه ایتالیا، روز جمعه ۱۵ اردیبهشت که روز ایتالیاست میزبان نشستی با عنوان «روشنایی لطیف: شعر ایتالیا در قرون ۱۳ و ۱۴ میلادی» با حضور والریو مارجلی و ایمان منسوب بصیری خواهد بود و شنبه، ۱۶ اردیبهشت والریو ماسیمو مانفردی و کارلو چرتی در نشستی با عنوان «رقص باشکوه میان اسطوره و حقیقت» با موضوع بررسی حقیقت تاریخ رم شرکت خواهند کرد و در ادامه نیز نشستی با عنوان «زیبایی ساده‌ پینوکیو: افسانه‌ای بدون مرز» با سخنرانی گوئیدو اسکرابوتولو برگزار می‌شود.

برنامه‌های میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران، روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت نیز با نشست بررسی ادبیات کلاسیک قرن بیستم ایتالیا و محبوبیت آن در ایران با نگاهی ویژه به آثار ایتالو کالوینو و با سخنرانی مارکو بلپولیتی و آنتونیا شرکا ادامه خواهد یافت.

غرفه ایتالیا دوشنبه ۱۸ اردیبهشت میزبان نشستی با موضوع کتاب‌های علمی و تخیلی برای نوجوانان و با سخنرانی لوکا نوولی خواهد بود و سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت نیز بئاتریچه مازینی و هُدا حدادی در کنار فلچیتا فرارو به بحث پیرامون حضور کودکان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب خواهند پرداخت.

روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت سخنرانی میکلا مورجا و محمد طلوعی با موضوع معضل نوآوری و پژوهش‌های علمی ایتالیا و ایران ادامه ویژه برنامه‌های ایتالیا خواهد بود. این کارشناسان چالش‌های جوامع را در رویایی با نوآوری، مورد نقد قرار خواهند داد. چرتی اظهار کرد که روز پایانی حضور هیئت ایتالیایی در نمایشگاه کتاب، مارکو پاستونزی با موضوع ورزش به‌مثابه افسانه‌ای حماسی به سخنرانی خواهد پرداخت.

سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۳ تا ۲۳ اردیبهشت ماه در شهر آفتاب برپا می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *